trafo & izole DC-DC konvertör kıyaslaması

Başlatan tekosis, 20 Mayıs 2016, 00:27:54

tekosis

Selamün aleyküm. okulumuzdaki eski bir NC freze makinesini revize ediyoruz. 300V DC spindle motorun kontrol kısmını mcu ile yapmak istiyorum. makinenin bulunduğu atelyede konvansiyonel tornalar, frezeler, vs vs makineler var haliyle parazit bol. şimdi, yapacağım devrede mcu beslemesi için birkaç farlı alternatifim var.

1 - trafo ile ac 12V --> lm2576-adj ile 8V gerilim --> 7805 veya lm1117-5 gibi bir ldo ile ripıllardan temizlenmiş temiz bir gerilim elde etmek. aynı zamanda trafo ile izolasyon sağlamak.

2 -  trafo ile ac 12V --> lm2587 ile flyback topolojisi kullanan bir regülatör. bunun da çıkışına bir 7805 bağlanabilir ya da direk 5V çıkış kullanılabilir.

3- dışı sac olan smps adaptör(şerit led adaptörü) ile elde edilen DC 12V -->> 7805 ile 5V elde etmek.

Şimdi asıl aklıma takılan bu sistemlerde izolasyon olarak fark varmı? Varsa nelerdir? Sırf işlemcinin kilitlenmeden çalışmasını test etmek için bu işe girişeceğim. Zevkli olacak.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Yuunus

SMPS lerin kendisi zaten  basli basina gurultu kaynagi, primerin anahtarlanmasin olusan bir gurultuye sahip ama filtrelerle bu makul olculere cekilebiliyor, izolasyondan kastiniz primerden sekondere akım akmasi ise ikisi arasinda genelde tek etkilesim elemani optokuplor oluyor onunda izolasyonu 1 kac KV (ama yinede devreyi gormek gerek); yok eger kastiniz gurultu ise  primerde ne varsa sekondere de o aynen aktarilir, sebekeden sizi etkileyen sabit bir gurultu varsa onuda filtrelerle halledersiniz.Anahtarlama var ise gurultu vardir. piyasadaki LM2587 li hazir devrelerde de zaten ground ortak oldugundan tamamen izolasyondan soz edilemez ama yine de devrenizi gormeden kesin konusmak yanlis olur.

tekosis

@digiman teşekkür ederim. şu durumda izolo dc-dc çevirici ile normal trafonun parazit aktarma durumları arasında bir fark yok. konverter sadece yüksek gerilim koruması yapıyor sanırım. Ayrıca şu an ortada bir devre yok ancak elimizde olan 16fxxx serisi klasik bir mcu kullanacağım. temel olarak atelyede bulunan parazitlerden en az etkilenen bir besleme oluşturmak istiyorum. parazitler sabit değil, bazen yatay taşlama çalışıyor atelyede bazen aynı anda 4 torna, freze olabiliyor. tüm bu sıkıntılardan etkilenmeyecek bir sistemi oturtmak istiyorum. Bu arada devre doğrudan DC motorun üzerinde konumlanacak, bol bol manyetik alan :)

1. yöntemi izlemeyi düşünüyorum ama sistemin beslemesini aşağıdaki gibi bir emi filtreden geçirirsem parazit meselesini baya hallederim gibi geliyor. sonrasında ekranlama, ekranı topraklama derken sanırım hallolur.

https://www.google.com.tr/search?q=emi+filter&safe=active&biw=1280&bih=631&espv=2&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi_juqAk-jMAhVkOJoKHRjUAMQQ_AUIBigB&dpr=1
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

MC_Skywalker

Kullancağın sistem her ne olursa olsun AC tarafına Bobin kondasatör filtresini kullanmayı atlama. Bakımını yatığım makinalarda smps lerden ve motor kontrol ünitelerinin girişlerinden önce mutlaka kullanmışlar.

tekosis

Evet hocam bu filtreyi kesin kullanacağım. Geri kalan kısmı da trafolu sistem kurup mosfet sürücü katını da smps ile besleyeceğim. Mcu ve mosfet sürücü katını da opto kuplor ile izole edeceğim.

z

Guvenlik artırıcı onlemler her zaman iyidir.

Sanayideki atelyemde torna, spiral, matkap, kaynak makinesi vs makinelerin hemen yanında aynı şebekeye bağlı cnc frezemde klasik trafolu güç kaynağı kullandım.

Kartlarım delikli pertinaxa monte şeklinde. Sadece MCU devresi PCB'de onu da bu işe adapte etmek için gene delikli pertinaxa lehimledim. Tüm kablolar açıkta uzay montaj görünümü var.

Tıkıt tıkır çalışıyor. Bir kez bile gürültü geldi makine sapıttı dediğim olmadı.

Göya prototip çalışırsa komple pcb kart yapacaktım fakat prototip çalıştı ve böylece kaldı.

https://www.facebook.com/337826782908966/videos/862310207127285/

https://www.facebook.com/337826782908966/videos/862310367127269/
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com