Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

muhendisbey

CH340'lı megada bu problemin olması normal hocam. O nedenle 16u2 entegreli alın diye ısrar etmiştim.

mesaj birleştirme:: 23 Eylül 2016, 15:10:52

Bunun birkaç nedeni olabilir:
kısa süreli tıkanıklık yada filament kaçırma
Mekanizmanın yeterince sabit olmaması (somun civatalarda ve kelepçelerde gevşekliğe bağlı)
Feedrate'in yüksek olması
Filament sıcaklığının optimum sıcaklıkta olmaması yada gereksiz yere fan ile soğutma.
Dilimleyici hatası (dilimleyici her zaman düzgün dilimleme yapmayabilir.)
Dilimleyici ayarlarındaki hata yada eksiklikler

Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Tlepsh

@muhendisbey , @yolcu27 öncelikle ilginiz için teşekkür ederim arkadaşlar.

@ muhendisbey Üstte bir eğrilik yok hocam, bahsettiğim; yazıcı son üç katmanı sıkı bir şekilde en yüksek dolulukla basıyor ya burada nozzle hareketinden oluşan ufak dalgalanmalar, bu haliyle de rahat kullanılır veya ufak bir zımpara rötuşuyla düzeltilebilir. Ben baştan beri sizin belirttiğiniz gibi tablayı 65 derecede kullanıyorum hiç kalma sorunu yaşamadım. @yolcu27 arkadaşımızın da tecrübe ettiği gibi mk3 tabla herhangi bir araya eklenti koymadan 65 derecede pla baskıyı kalkmadan yapıyor ve biraz bastırarak baskı aldırırsanız temiz pürüzsüz bir yüzey elde ediyorsunuz. Sıcaklıkla ilgili bahsettiğiniz ayarlara da bakacağım belki siz bir yerlerde verdiniz ben gözden kaçırdım bilemiyorum. Yukarıda da yazdığınız gibi sizin anlatımlar bir başlıkta altında sabitlense güzel olur ben baştan beri her mesajı tek tek okumama ve her sayfayı kaydetmeme rağmen yine de bulamadığı oluyor.

@yolcu 27 siz bildiğim kadarı ile @muhendisbey'in tavsiyesiyle ramps üzerindeki ikinci extruder çıkışını iptal edip buradan z motorlarına güç aktarmıştınız. Bundan nasıl bir sonuç aldınız, yazıcının çalışmasında belirgin bir katkısı varsa ben de yapmak istiyorum. Ben de sizin gibi mk8 extruder kullanıyorum plastik tutucusu kırılınca alüminyum L profil alıp gerekli delikleri delerek tutucu yaptım çok sağlam çalışıyor tavsiye ederim. Siz mk8'de parçayı soğutma için fan kullanıyorsanız mümkünse linkini ve bir fotoğrafını paylaşabilir misiniz ? Yine sizinle aynı Grafik LCD kontrolerden de var bende sd karttan basım olayını da deneyeceğim. Burada dilimleme yaptıktan sonra oluşan print dosyasını karta atacağız değil mi ?

Saygılar...

yolcu27

Alıntı yapılan: Tlepsh - 23 Eylül 2016, 15:14:59
@muhendisbey , @yolcu27 öncelikle ilginiz için teşekkür ederim arkadaşlar.

@ muhendisbey Üstte bir eğrilik yok hocam, bahsettiğim; yazıcı son üç katmanı sıkı bir şekilde en yüksek dolulukla basıyor ya burada nozzle hareketinden oluşan ufak dalgalanmalar, bu haliyle de rahat kullanılır veya ufak bir zımpara rötuşuyla düzeltilebilir. Ben baştan beri sizin belirttiğiniz gibi tablayı 65 derecede kullanıyorum hiç kalma sorunu yaşamadım. @yolcu27 arkadaşımızın da tecrübe ettiği gibi mk3 tabla herhangi bir araya eklenti koymadan 65 derecede pla baskıyı kalkmadan yapıyor ve biraz bastırarak baskı aldırırsanız temiz pürüzsüz bir yüzey elde ediyorsunuz. Sıcaklıkla ilgili bahsettiğiniz ayarlara da bakacağım belki siz bir yerlerde verdiniz ben gözden kaçırdım bilemiyorum. Yukarıda da yazdığınız gibi sizin anlatımlar bir başlıkta altında sabitlense güzel olur ben baştan beri her mesajı tek tek okumama ve her sayfayı kaydetmeme rağmen yine de bulamadığı oluyor.

@yolcu 27 siz bildiğim kadarı ile @muhendisbey'in tavsiyesiyle ramps üzerindeki ikinci extruder çıkışını iptal edip buradan z motorlarına güç aktarmıştınız. Bundan nasıl bir sonuç aldınız, yazıcının çalışmasında belirgin bir katkısı varsa ben de yapmak istiyorum. Ben de sizin gibi mk8 extruder kullanıyorum plastik tutucusu kırılınca alüminyum L profil alıp gerekli delikleri delerek tutucu yaptım çok sağlam çalışıyor tavsiye ederim. Siz mk8'de parçayı soğutma için fan kullanıyorsanız mümkünse linkini ve bir fotoğrafını paylaşabilir misiniz ? Yine sizinle aynı Grafik LCD kontrolerden de var bende sd karttan basım olayını da deneyeceğim. Burada dilimleme yaptıktan sonra oluşan print dosyasını karta atacağız değil mi ?

Saygılar...
Hocam ramps kartında modifikasyon yapmadım ben daha sonra sürücüyü değiştirdim. Suan 5 buçuk saate kadar sorunsuz baskı alabildim . İki motor hala aynı sürücüye bağlı.  Hotend de fan kullanmadim daha

Bu arada  L profil tutucunun resmi varsa bende yapmak isterim
HUAWEI G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Tlepsh

@yolcu27 teşekkür ederim, benim yaptığım tutucu alttaki gibi fakat bu fotoğrafta alttaki iki delik yok, sonra deldim, fan ve soğutucuyu tutan cıvatalar için altta iki delik daha olacak, step motora uzanan...

alidurmus

Yazıcıyı toplamayı başardım. maalesef ayarlar konusunda biraz sıkıntılıyım.
Marlin yeni versiyon ile ayarlama yaptım. Elinizde yeni versiyona göre ayarlama varsa paylaşır mısınız?
Çoğu kavramı yeni yeni algılıyorum internette video izleyerek birşeyler yapmaya çalışıyorum https://www.youtube.com/watch?v=AJEQXMpxmR0 
bitmiş olan her işin ayrı ayrı resimlerini koyarsanız en azından doğrulamış oluruz
herkese teşekkür ederim.

yolcu27

Alıntı yapılan: alidurmus - 23 Eylül 2016, 16:34:59
Yazıcıyı toplamayı başardım. maalesef ayarlar konusunda biraz sıkıntılıyım.
Marlin yeni versiyon ile ayarlama yaptım. Elinizde yeni versiyona göre ayarlama varsa paylaşır mısınız?
Çoğu kavramı yeni yeni algılıyorum internette video izleyerek birşeyler yapmaya çalışıyorum http://www.youtube.com/watch?v=AJEQXMpxmR0 
bitmiş olan her işin ayrı ayrı resimlerini koyarsanız en azından doğrulamış oluruz
herkese teşekkür ederim.

hocam ayarlar derken kalibrasyon ayarları kısmı mı yoksa dilimleme ayarları mı takıldığınız nokta?

@muhendisbey

hocam biz 0,4mm lik nozzle ile en az kaç mikronluk katman kalınlığını basabiliriz?

alidurmus

kalibre işlerini tam anlamasamda yapmaya çalıştım, fakat endstop iptal edemedim,
dilimleme kısmına göz attım orda fazla sıkıntı yok
Muhendisbey in anlattığı kalibre işleminde ki endstop iptal etme komutu benim dosyada yok

yolcu27

Alıntı yapılan: alidurmus - 23 Eylül 2016, 18:04:47
kalibre işlerini tam anlamasamda yapmaya çalıştım, fakat endstop iptal edemedim,
dilimleme kısmına göz attım orda fazla sıkıntı yok
Muhendisbey in anlattığı kalibre işleminde ki endstop iptal etme komutu benim dosyada yok

hocam ozaman şuan hazırda kullandığımız yazılımı yükleseniz birde öyle deneseniz .

ben ilk çalıştırmamda sıfır konumunu anlamamıştım çok sorun yaşadım o sırada. şuan belirlediğim köşeye extuder ı sıfırlıyorum daha sonra repeiter ile bağlanıp home konumuna basarak tüm eksenlerin sıfır konumunu belirlemiş oluyoruz. minimum ve maksimum gidebileceği mesafeyi ayarlıyorz yani bende şuan x ve y ekseninde 200mm z için 180mm kayıtlı.  biz 250 mm git desekte o sadece 200mm gitmiş oluyor fazlasına gidemiyor yazılımsal endstop olmuş oluyor. .

size tavsiyem ilk sayfadaki marlin fimware i yükleyerek devam edin çalışmanıza. en azından benim gibi bu yazılımla öğrenenler daha seri yardımcı olmaya çalışacaktır yazılım ortak olunca ayarlarımızı eşleştirmek kolay olcaktır.

muhendisbey

@yolcu27
repetier 0.01mm nin altında çalışır mı bilmem ancak bu katman kalınlığına kadar baskı her nozzle kalınlığı için alınabilir.
Nozzle kalınlığı yan yüzey kalınlığını etkiler, katman kalınlığını dolaylı olarak (0.4mm nozzle ile 0.4mm den daha fazla kalınlıkta kullanamazsınız, bunun yanında belirli bir yüksekliğin üzerinde basılırsa mekanik dayanım oldukça düşer.) etkiler sadece.

@alidurmus
her koyun kendi bacağından asılır'ı değiştirerek her yazıcı kendi firmwaresi ile kullanılır diyebiliriz. Kimsenin ayarı tam olarak sizin yazıcınıza uymaz. Forumda yazdığım yönergeler takip edilirse rahatlıkla ayarlar oturur. Ben kendi yazıcımın firmwaresini vereyim hiç mesele değil ancak ne eksenlerinizin yönü tutar ne step ayarlarınız tutar, ne hız ayarlarınız tutar.
Yeni marlin yazılımlarında ben de sıkıntı yaşamıştım, eski kullandığımız versiyonda LCD'de eksenleri yazmaması dışında güzel çalışıyor.

@Tlepsh
son üç katmanın tam dolulukta basılmasını sağlayan slicer'daki shell (kabuk) (bazen de perimeter olarak geçiyor) ayarlarıdır. Dalgalanma çoksa bu nozzle çapınızın tutmadığı anlamına da gelir. Nozzle çapınızı 0.5 artırarak ideal çapı bulabilirsiniz. Maalesef bu da sabit değil, çünkü nozzle kullanımla beraber kirlenmenin etkisiyle küçülmeye başlıyor. En ideal ucun 0.4 olmasının sebebi çeyrek wattlık direnç bacağını nozzle'ı temizlemek için kullanabilmenizdir. Daha aşağısı için sert tel bulmak çok zor. Tabi bir de extruder'ı ısıtarak temizliyorsunuz ki elinizi yakmanız da muhtemel hale geliyor.

Yeni başlık açayım dedim moderatör arkadaşlar birşey demedi, günah benden gitti. Lakin açacağım başlığın altına yazmazsanız memnun olurum.

mesaj birleştirme:: 23 Eylül 2016, 19:01:06

Başlıkta taşımayı unuttuğum, gözden kaçırdığım birşey var mı? Başlığa çektiğimiz fotoğraflardan eklemeyi düşünüyorum rızası olmayan var mı?
Linkleri kaldırdım, parametreleri var, yapacak arkadaşlar arayıp bulsunlar. Artık bu linklerdeki ürünler en uygun fiyatlı ürünler değil, hatta kırılmış link bile olabilir.
https://www.picproje.org/index.php?topic=65668.msg510615#msg510615
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

alidurmus

Yolcu27
İlk defa 3d yazıcı yapmaya çalışıyorum ve parçaları yeni toplama şansım oldu. Sorunları yeni anlamaya başladım ve
78 sayfayı tekrar tekrar okumam gerekti
Bazen bir resim yada örnek dosya daha kolay anlamayı sağlıyor. Dediğiniz gibi eski versiyonu yükledim çalıştırdım.
Kalibre işlemlerini de yapabiliyorum.
Yardımın için teşekkür ederim

yolcu27

Alıntı yapılan: alidurmus - 23 Eylül 2016, 19:35:16
Yolcu27
İlk defa 3d yazıcı yapmaya çalışıyorum ve parçaları yeni toplama şansım oldu. Sorunları yeni anlamaya başladım ve
78 sayfayı tekrar tekrar okumam gerekti
Bazen bir resim yada örnek dosya daha kolay anlamayı sağlıyor. Dediğiniz gibi eski versiyonu yükledim çalıştırdım.
Kalibre işlemlerini de yapabiliyorum.
Yardımın için teşekkür ederim

hocam aynı durumdayız benimde ilk 3d yazıcı deneyimim hata mekanik olarak ilk deneyimim diyebilirm. daha önce ne step motor ne servo motorla çalışmışlığım var.
şuan bir sıkıntınız olursa bu başlık altında paylaşın yardımcı olmaya çalışalım. mesela benim son çıktımda bazı kenarlarda sanırım geç donma yüzünden aşağıya doğru sarkmalar oldu. bunu fan kullanarak engelleyebilir miyim? resimleri ekliyorum son çıktı katman kalınlığı 0,15mm 4saat 15dk sürdü %20 doluluk ile

Bir noktada y eksen kayması yaşadım bunun nedeni muhtemelen kayış gevşek

Ama bu aşağı sarkmalar neden oluyor orasını bilemedim
[IMG]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160923/9f7d576471719b5d3aae8524c08e4ba0.jpg[/img][IMG]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160923/604f7904b96866100cfc7ed1e004e9c2.jpg[/img][IMG]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160923/cda063b7fa57d110a1cb4f6a8dd57710.jpg[/img]

muhendisbey

sarkmaların olması normaldir hocam. Slicer içerisinde support material kısmından altı boş olan modellerde kırılabilir destekler atarak sarkmaların önüne geçebilirsiniz.
Kaymalar step motor sürücü, kaynak (SMPS), giriş dalgalanmaları (220V şebeke dalgalanmaları), hız (ivmelenme ayar eksiklikleri ve yüksek feedrate), ısınma gibi sebeplerle meydana gelir.

yolcu27

[IMG]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160924/f8c9351962f0cdcf237e8438a43bfe24.jpg[/img][IMG]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160924/0d9be977709b41767982207e488750c1.jpg[/img][IMG]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160924/2b3fafa7e5f4b51a82526c16a9ed4866.jpg[/img][IMG]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160924/8e8315df81479dbe6e9d78550fc1134e.jpg[/img]

Brother hl1111 yazıcı toneri doldururken uygun huni bulamamıştım küçük yada büyük geliyordu. Bende tam oturacak şekilde çizip bastım. Çizimi online tinkercad sitesinden yaptım çok kolay hemen uygulamalı dersleri var kavriyor insan anında. 
0.3mm ile bastım çizime çok dikkat etmedim kenarlar çok kalın oldu ama sağlam oldu hic yoktan.  Burada görünen boşlukların sebebi nedir acaba ust katmana çıkış yerleri sanırım bunu hep yuvarlak cisimlerde yaşıyorum. sanirim dilimleme de bununla ilgili bir ayar olsa gerek.

muhendisbey

vazo modunda bir baskı almalısınız. Eğer vazo modunda yırtılmalar meydana geliyorsa o zaman hatanızı inceleyelim. Her zamanki gibi tek bir sebebi yok.

EMP_Otto

Arkadaslar merhaba.3d printer ile çalışmaya devam ettikce ufak tefek sorunları fark ediyorum.
Birincisi resimlerde gördüğünüz gibi parçaların mekanik dayanımını artırsın diye dış kısımlara attığım 3 sıra kabuk parçayı eğip bükünce hemen parçadan ayrılıyor.Bunun sebebi nedir  acaba?Parçayı 215 derece nozzle 50 derece tabla PLA ile bastım.3 saat 50 dakika sürdü.

İkinci bir sorunum ise parçaarı basarken ısıtıcı tablanın ortasını geçen parçada gördüğünüz gibi bir sefere mahsus bir kayma oluyor.Yanyana iki parça koydugumda sadece tablanın ortasını geçen parçada böyle bir hata oluyor.Değerli fikirlerinizi bekliyorum.

Bu işler zordur,özveri ister...