Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

yolcu27

kayışları taktım . kayışların çevirip kelepçe çekeceğimiz yerde biraz bıcağın ucunu ısıtıp açtım arasını dar geldi o arası ama sorun olmadı güzelce kelepçe vurduktan sonra sorun olmadı. elimde hızı olarak ileri geri yaptırdım motorlara sorunsuz takılmadan hareket etmekte şuan biraz sert gibi geldi bana ama normal sanırım bu kadarda.

tablanın kayışını çekerken tablayı ters çevirip alt tarafta önce motor ve karşı dönüş noktasındaki rulmanın yerini tabla taşıyıcı altındaki kayışı sabitlediğimiz plastik parçaya hizaladım. daha sonra kayışı çektim.

zor gelen tarafı dediğim gibi sabitlediğimiz plastik parçaların arasına sokmak oldu. onuda bıcak ile hafif eritip açarak hallettim. .. bugün bitirebilirsem bir test etmek istiyorum bilgisayardan manuel olarak eksenleri hareket ettirerek.  sonrası malum zaten.

yolcu27

[IMG]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160822/3690fbd1943dc6d5284950ac3dde1b3a.jpg[/img]

Mk8 extruder tutucuyu yerine montederken m3 vida boşa dönüyor ne kullanabilirim.

muhendisbey

Arkasindaki beyaz parcanin icerisinde altigen somun yuvasi var m3 somun koymalisiniz
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

Hallettim sayılır  vidalar biraz uzun geldi ama sorun olmuyor zaten bir yere degmiyor.  Nozzle biraz eğri duruyor gibime geldi de bir sekikde duzeltiriz onuda.  Hotbed ve bağlantılar kaldı. Bu ramps kartında jumper lar var nerelere takılacak elinizde ornek var mıdır acaba

HUAWEI G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

muhendisbey

Nozzle'ı düzeltmenin de yolu var hocam.

Ramps'ta jumperlar sürücülerin altına takılıyor. Her sürücünün altında 3 adet jumper bağlantısı yeri var. 3'ünü de takacağız.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

Yol derken ben anlamadım. Neyse ben şuan iki parça arasına kayis katladim koydum Türk usulü

mesaj birleştirme:: 22 Ağustos 2016, 16:36:15

fimware i indirdim içindeki marlin ino dosyasını ardiuno programı ile açtım ardiuno mega2560 kartı seçtim yükleme yaparken şu şekilde kalıyor

Yükleniyor....
Çalışmanız programın 50.864 bayt (20 %) saklama alanını kullandı. Maksimum 253.952 bayt.
Global değişkenler belleğin 2.849 byte kadarını  (34%) kullanıyor. Yerel değişkenler için 5.343 byte yer kalıyor. En fazla 8.192 byte kullanılabilir.
avrdude: stk500v2_ReceiveMessage(): timeout
avrdude: stk500v2_getsync(): timeout communicating with programmer

sizce neden olabilir?=

gokhan1500

Hocam merhaba,montajı tamamladım. Mega 2560 arıza yaptı.Büyük ihtimal usb kablosundan kaynaklı.İlk kendim kablomla denedim windows arızalı olarak uyar verdi.Sonra kendi
kablosu ile bağlandım.Programlama vs yaptım.Tekrardan bağlanmaya çalıştım usb tak sök hiç bir şekilde görmüyor kartı.Üstünde bulunan usb serial chip'i arıza yaptı büyük ihtimal.
Yedek siparişini verdim bunada bakıyım belki bir şekilde çözeriz.Tecrübeniz varsa bu konuda paylaşabilirmisiniz.

z

Kabloları resimdeki gibi yapsanız daha iyi olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

MC_Skywalker

Herkez bayağı ilerlemiş. kayılıkları düzelmek biraz uzun sürecek olmadı Yeni çerçeve

yolcu27

Hocam kaymis 3 yada 4 deliğe denk geldim açıkçası şimdiye kadar öyle sorun olmadı  yani en fazla 1 mm kaymıştır. Havya ile plastik parçayı deliğe denk getirmek için hafif eritince sorun olmuyor

Kontrol kartını takacagimiz deliklere baktım ama sanki oralarda bir sıkıntı var gibi daha montajını yapamadım gerçi hala adiuno megaya program atma ile uğraşıyorum iki ayrı sıfır kartta denedim ikisindede aynı timeout hatası veriyor. Dediğim gibi sanırım haberleşme entegresi için farklı bir driver yüklemek gerekiyor onu araştırmaktayim.   

muhendisbey

@z nin dedigi gibi kablo yukaridan gecerse daha iyi olur. Yoksa biraz yukselince kablo cerceveye alttan surterek zamanla asinir ve kisadevre olur.

Kablo icin spiral kablo yolu (kabloyu disaridan saran sarmal tup)kullanmanizi tavsiye ederim. Kabloyu siki bicimde sararak salkim sacak durmasina da engel oluyor.

Alttaki motorun kablosunu gijonun oradaki oyuktan gecirebilirsiniz.

mesaj birleştirme:: 22 Ağustos 2016, 21:19:28

Bir de tabla kayisinin karsisindaki plastik parca ters. Sorun olmaz gibi ama bilemiyorum.

yolcu27

aygıt yöneticisine girip bilinmeyen aygıt olarak görünen mega kartımı el ile ardiuno driver klasörünü göstererek güncelledim ve sonrasında yükleme yapabildim.

12v veriince ramps kartına  128x64 smart controller ekranıma görüntü gelmiyor. kontrrast ile oynuyorum yine gelmiyor.

birde 12v verince ardiunonun regülatörü ısınıyor. bozulmuşmudur diye yeniden 3 4 kez kod attım sorunsuz yüklendi.

şimdi motorları bağladıktan sonra motorları kontrol edebilmem için ne yapmam gerekiyor? ramps kartına 12v yi sürekli sabit şekilde verince ardiuno kartının regülatörü yanmasın uğraştırmasın sonra bizi ? aklıma takıldı burası.

yolcu27

[IMG]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160822/9a57892a82841496bc40cf93fefd1130.jpg[/img]

Step motor sürücülerini ters çevirince ardiuno karnındaki ısınma gitti. Nette bu konuda yanlış görsel var dikkat edelim. Daha önce yapan arkadaşlar bizi uyarirsa iyi olur. Şuan karta yükleme yaptım fakat 128x64 smart kontrol ekranında goruntusu yok ve motorları nasıl test edeceğim kaldım burada.

gokhan1500

Hocam bende ters bağlamışım.Bu yüzden yanmış ta olabilir kart.

Bu linke göre yapmıştım.Takacak arkadaşlar dikkat etsin.

http://www.reprap.org/mediawiki/images/0/06/RAMPS_dossier.pdf

yolcu27

valla şuan dogrusunu öğrendim sanırım mega kartımda sorun oldugunu zannetmiyorum şuan yükleme yapabiliyorum.

bizim kullanacağımız kodlar 128x64 ekran için mi yoksa 20x4 ekran için mi acaba.