Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

DaRt

Hocam benim fiyat aldığım firmada sadece lazer kesim var, talaşlı imalat yok. Bu nedenle delikleri işletemiyorum. Önceki sayfalarda @gokhan1500 70 tl fiyat almıştı. Tekrar görüşürse eğer firmayla ve 2,5mm delikleri işleyebilirse o daha mantıklı sanki.

Tlepsh

Çerçeve ve alt tutucu için ortak bir çalışma çıkacak gibi ama krom kaplı indiksiyonlu mil için herkes kendisi temin edecek gibi görünüyor.

Yarına kadar alternatif bir öneri çıkmazsa daha önceki sayfalarda linki verilen ve tavsiye edilen (http://www.otomasyoncu.net/8-MM-krom-kapli-indiksiyonlu-mil,PR-1071.html) otomasyoncu.net'ten aşağıdaki milleri kestirip temin etmeyi düşünüyorum. Kendi sipiralim var ama düzgün kesemem diye endişe ettim. Ölçülere bakıp uygun mudur ? söylerseniz sevinirim.

Çap       Uzunluk          Adet
-------------------------------
8mm     320mm           2
8mm     340mm           2
8mm     370mm           2

İlgili site 1m üzerinden satış yapıyor bu 3 mil için sanırım 3m malzeme gerekecek. bir de küçük bir mil görünüyor yapım listelerinde ama nerede kullanıldığını bulamadım, extruder içinde mi acaba ?

hkn_ak

Alıntı yapılan: muhendisbey - 04 Haziran 2016, 14:15:43
İkametim Kayseri

Hocam ben de kayserideyim. Bir seri de ben alabilir miyim 60 lık.
Mesaj gönderemedim ama, telefonla da iletişime geçebiliriz. kargoya gerek de kalmaz elden alırım.

muhendisbey

@Tlepsh
hocam acele etmeyelim. Milleri kestirseniz gijon bulmanız gerekecek. Onları da kestirmeniz gerekecek. Bir yer bulup mil ve gijonları birlikte hallettirebiliriz.

mesaj birleştirme:: 22 Haziran 2016, 15:40:50

çok küçük 2cm civarında bir mil extruder'de kullanılıyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

Miller çerçeve ve gijon için bende beklemedeyim. Şase 20 30 tl farkı önemli değil tittresimi hangisi daha cok engelleyecekse ona yönelmek lazım.  Birde limit switch var sanırım. Bunlar listede yoktu ben yerel malzemeciden alabilirim diye siparişini vermedim

Tlepsh

@muhendisbey

Tamam o zaman ben de beklemedeyim. Motorlar bu gün yarı gelecek, en azından mekanik kısmın montajına başlarım diye düşünmüştüm. Bu arada katılan tüm arkadaşlar malzemeleri temin edince hep beraber adım adım mı montaj yapacağız yoksa herkes kendisi mi monte edecek. Sizin paylaştığınız dökümalara ve diğer videolara v.s. bakınca zor görünmüyor.

@yolcu27

Sizinle aynı fikirdeyim, 20 - 30 tl önemli değil, düzgün bir şey olsun. Alüminyum bana en uygun malzeme gibi geliyor. Limit switchler için @muhendisbey yazılımla ayarlanabiliyor demişti ben de almadım. Gerek kalmayabilir.

muhendisbey

Adım adım montaj yapacağım görsellerle nelere dikkat etmeliyiz bunlara değineceğim. Tabi önceden toplayabileceğinizi düşünüyorsanız beklemeyebilirsiniz ama hatalı toplarsanız tekrar sök çıkar yapmak zorunda kalabilirsiniz.

@hkn_ak
elimdekileri teslim etmeden yeni sipariş almıyorum. Elden alırsanız benim de işime gelir :)
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

EMP_Otto

@muhendisbey Bende aliexpressten siparişleri gecen gün vermiştim.Ürünler birer birer kargoya veriliyor.ürünler gelene kadar 3d printer videoları kurulumları yazılımları hakkında videolar ve bloglar takip ediyorum.Olaylar ve terimler biraz daha net artık.Bu zaman zarfında bakmamızı istediğiniz yada öğrenmemiz gereken başka şeyler varmıdır acaba?
Bu işler zordur,özveri ister...

Tlepsh

@muhendisbey

Bir acelem yok hocam, düzgün olsun. Zaten her döküman ve videoda farklı anlatımlar var. Plastik parçaları v.s. siz bastığınız ve sizdeki modeli esas aldığımız için sizi takip edelim.

Gördüğüm kadarıyla en ayrıntılı ayar bitimde yapılacak ve epey hassas çalışmak gerekiyor. Kumpas v.b. özel alet edavata ihtiyaç duyacak mıyız ?

muhendisbey

Malzemeler gelene kadar repetier host programına göz atabilirsiniz. Örneğin internetten bir parça bulup dilimletin, slicer ayarları nasıl yapılır göz atın. Yazcı kadar ayarları da önemli.
Bunun dışında marlin ayarlarına bakmalısınız. Arduino olmasa bile elinizin altında arduino ide'si indirerek firmware ayarlarına bakabilirsiniz.

Her yazıcıya aynı yazılımı atmak yemiyor maalesef. Firmware o kadar düzgün hazırlanmış ki define komutlarının başına comment koyarak özellikleri devreye alabilir veya çıkarabilirsiniz. Çok geniş bir firmware, ultimaker yazıcılar bu firmware'yi kullanıyor.

Montaj videolarına bakmak şu an için bir şey kazandırmaz. Montaj yaparken yine bakmanız gerekecek.

Makineyi güzel toplarsanız, ayarlarını sorunsuz yaparsanız o imrendiğiniz yazıcılar kadar düzgün çıktı alabilirsiniz ve bunu o yazıcıların 10'da biri fiyatına mal etmeniz beklenmedik bir şey değil.

mesaj birleştirme:: 23 Haziran 2016, 00:43:34

Kumpasa ihtiyaç duymayacaksınız cetvel, tornavida, belki multimetre. Belki multimetre çünkü sorun çıkarsa yada kontrol etmek istediğinizde kullanacaksınız.

Tlepsh

@muhendisbey tarafından basılan ilk plastik parçalar bu gün elime ulaştı. Oldukça  kaliteli görünüyor.

Tekrar çok teşekkürler...

aydınD

Hocam şu plastik parçaların birinin basımını video kaydi yapip yukleyebilir misiniz.

alidurmus

Sıcak satış reprap HE3D 3d yazıcı prusa i3 LCD
http://s.aliexpress.com/YVfQRNJZ
(from AliExpress Android)   
Lcd olarak bunun gibi bir şey mi olacak
Sınır anahtarı ve bağlantı kabloları gerek var mı
Filament alalım mı yada hangi tür alalım
Başka ihtiyaç olacaklar nelerdir

alidurmus

Ücretsiz kargo! Anahtarlama Güç Kaynağı DC Güç Kaynağı 12 V 30A Tam Metal Kapak için Reprap Prusa i3 impressora 3D Yazıcı kiti
http://s.aliexpress.com/A7NbMZji
(from AliExpress Android) 
Güç kaynağı bunu buldun sizce nasıl

Tlepsh

Bu gün malzeme kabul günüm oldu :) , yurt dışından ilk olarak step motorlar ulaştı...