Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

muhendisbey

Ölçüleri tekrar tekrar yazmayacağım. (Sayfa 30'un en son mesajı) Ölçüler bu şekilde copy paste mi yapayım? Kafa karışacak bir durum yok neye takıldığınızı anlamadım ben de. Açık açık yazdım. Hangi mili ve gijonu uzun alırsanız iyi olacağını da yanına yazdım.

3D yazıcıda sadece dayanıklı olması gerekmiyor. Hafiflikte gerekiyor. Bu sac demir esaslı bir sac ise çerçeve için sorun değil de tablayı tutacak malzeme için hafiflik hız açısından önemli.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

milleri

340mm+40mm= 380mm olarak 2 adet
                            370mm olarak 2 adet
                            320mm olarak 2 adet

gijonları

m5   320mm   2 adet
m8   205mm  4 adet
m10  370+40= 410mm    2 adet

şeklinde sipariş ediyorum.

ama ben hala şu yazıyı anlamadım hocam
@muhendisbey
" Extruder alan arkadaşlar dikkat:
Gijon kestirmeniz gerekmemektedir. M5 70mm civata alırsanız işinizi görür.
Bastırma rulmanını sabitlemek için 8mm çapında yani M8 Civata kullanabilir veya indüksiyonlu milden ufak bir parça kullanabilirsiniz. Çok kritik bir konumda olmadığı için belki ortasından kalem bile geçirebilir fazlasını kesebilirsiniz."

ben şimdi hazır Extruder  aldım ozaman hangi gijonu kestirmemize gerek yok. fazla olsun eksik olmasın sorun değil :)

muhendisbey

Extruder alan değil yapan olacak yanlış yazmışım. Normalde bizim extruderlarda büyük dişlinin takıldığı vidalı mil için 70mm kadar m5 gijon kestirilmesi gerekiyordu. Oysa bu ölçüde civata zaten var ve kestirmeye hiç gerek yok.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

HeCToR

@aydınD 1 slim
@muhendisbey 1 slim 1 standart
@yolcu27 1 slim
@EMP_Otto 1 slim
@kudretuzuner 1 standart
@Tlepsh 1 slim
Arkadaşlar sürat kargo ya gittim kapalı muhtemelen olaylardan dolayı kargo işlemi pazartesi gününe kaldı.Şimdi öğrendim resmi tatilmiş bugün
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

muhendisbey

Sürat ile göndereceksen biraz bekle istersen. Malum ortalık karışık.

HeCToR

Aciliyetiniz yok ise benim için problem yok

muhendisbey

Aciliyeti yok. Sonuçta daha miller ve çerçeve gerekli. Ortalık durulursa çarşamba-perşembe gibi sana da uygun olursa yollarsın.

yolcu27

eksiğim gijon ve çerçeve kaldı. milleri sipariş ettim gator3d den dediği,m ölçülerde

mert3162

paramızla iş yaptıramıyoruz arkadaş delireceğim bu alüminyum çerçeve işine 6-7 yer gezdim kimse yapmak istemiyor tezgah ayarını bozmak istemiyorlarmış.

@z hocam ankarada bizim için bu işi yapabilecek bir yer önerebilirmisiniz sizin referansınızla arasak yaptırabilirmiyiz bişiyler
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

HeCToR

Tamam o zaman çarşamba günü gonderebilirim.

z

Alıntı yapılan: mert3162 - 17 Temmuz 2016, 09:45:48
Hocam ankarada bizim için bu işi yapabilecek bir yer önerebilirmisiniz sizin referansınızla arasak yaptırabilirmiyiz bişiyler

Kelin ilacı olsa başına sürermiş.

Ben de arkadaşımın arkadaşı sayesinde kestirebildim.

Nerede kesildiğini öğrenirim, ücret ödemiş olsam da torpilli kesim mi yapıldı bilmiyorum.

Kesme ve kargolama yaparlarmı onu da bilmiyorum.

mesaj birleştirme:: 17 Temmuz 2016, 11:04:07

Asıl amacım aluminyum değil paslanmaz çelik gövde yapmaktı. Ancak malzemesi kendilerinden kesim yapacak yer bulamadım.

3mm paslanmazdan kestirecektim yer bulamadığım için 5mm aluminyum kesime razı oldum.

Bir daha makine yapmak istersem paslanmazdan yaparım. Forumdan bir arkadaş İstanbul'da malzeme kendilerinden kesim yapan yer var demişti. Diğerleri malzemeyi getirmeni istiyorlar ve malesef 2m^2 tabakadan küçük malzeme bulunamıyor bu da 600 TL civarında tutuyor.

Eğer bir araya gelip paslanmaz saç alırsanız o zaman toplu kesim yaptırabilirsiniz. Tüm laserciler de seve seve keser.

Bu arada; bana yaptıkları aluminyum kesimde kullandıkları aluminyum çok garip bir alaşım.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

berat23

benim merak ettiğim bir konu var, ev ortamında kullananlar nasıl kullanıyor? yani çalışırkenki gürültü, nerede saklanıyor vs.

omereliusuk

Bazen keşke 300 fazla verip hazırını alsaydım diyorum. Vakit kaybına artık tahammülüm kalmadı.
http://m.sahibinden.com/classifiedDetail.html?id=306361927&io=0&rnd=5346 çaresizce soruyorum. Bunu mu alacağız. Yoksa bir projeniz var mı. Şu iş artık bitsin ve denemelere başlayalım. Yaz tatilini heder etmeyelim.

muhendisbey

Linkiniz çalışmıyor.
Ömer bey projeye başlarken uzun vadeli bir proje olduğunu zaten belirttik. Ben de isterim bir an önce bitsin. Bizim hedefimiz ucuz olsun, yapmasını öğrenelim, çalışma mantığını öğrenelim. Üzerinde geliştirme yapalım, yeni düşünceler geliştirelim yönünde. İsteğim başta da belirttiğim gibi hazırcılık yerine düşünen taraf olmamız yönünde.

Bugün @z'nin su suğutmalı extruder'ini gördüm. Bakınız düşünmeden kastım bu.

Çerçeve konusunda biraz sıkıştık. Çözüm arayışı içerisindeyim. Kayseri'deyim Ankara'daki firmalarla görüşmeye çalışıyorum yani daha ne yapabilirim?
Akrilik pleksi glasstan kestirilecek olsa kesecek yer buldum, demir sac olsa kesecek yer buldu arkadaşlarımız bende Kayseri'den buldum, bu alüminyum ne meret malzemeymiş kimse işlemek istemiyor.
Alüminyum CNC'de maalesef işlenemiyor. Takıma yapışıyor diyen var, yamuluyor diyen var. Ya su jeti ile kesilecek ya da lazerle.
Lazer'ciler lazeri yakmaktan korkuyorlar. Alüminyum parlak olduğu için yansıyıp lazeri yakıyormuş. Daha önce kesenler üzerinin naylonu ile kesilirse sıkıntı yok diyorlar bu seferde uğraşmak istemeyebiliyorlar.
Ne yapayım siz söyleyin?

yolcu27

bende  makine mühendisi bir akrabamdan duydum üzerindeki mat folyo ile kesilirse sorun olmaz demişti alüminyum için.   bende somun civata pul gijon için bu gün biraz gezeceğim yerel malzemecileri. bakalım bulabilecekmiyim istedigim ölçülerde.  geriye sadece çerçevem kalacak