Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

mistek

Arkadaşlar mesajları kaçırdım ama çerçeve alıyorsak benide yazın. 1 adet.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

muhendisbey

Aklima kurt dusurdunuz. Yarin tekrar cizime bakayim. Uyumsuz olabilecek tek yer tabla kayis baglanti plastiginin delikleri ile tabla tutucu aluminyum delikleri. Tutarsa sorun yok. Yalniz autocad benim de hakim olmadigim bir program nasil olcu alinir bakmam gerekli.

Bu arada cevremdeki bir arkadasim daha cerceveden istiyor. Toplamda su an 3 adet alacagim.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

EMP_Otto

Arkadaslar dün akşam tekrar konustum arkadasımla.
Dünkü verdiğim fiyatlar gecerli fakat fatura kesemeyecek.Bizim parçaları birazda el altından yapacak.Fatura almazsak indirim olabilir yazmıştım ama malesef son fiyat olarak dünkü fiyatlar geçerlidir.Konuya hakim arkadasların gönderdiğim parçaları onaylamasını ve 20 kişinin toplanmasını bekliyorum.Ayrıca kesim yaptırılacak yer bana cok uzak oldugu için atıyorum  önümüzdeki hafta içi yapılsa dahi ben ancak haftasonu almaya gidebilirim parçaları.
Saygılarımla
Bu işler zordur,özveri ister...

mert3162

Toplam 17 ye ulaştık konu hızlı gelişti çerceve organizasyonu için isterseniz forum üyelerine haftaya cuma 05.08.2016 ya kadar süre tanıyalım belki 20 yerine 25 tane yaptırmamız gerekebilir.

@muhendisbey
@EMP_Otto
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

EMP_Otto

Hocam bana 1 tane daha ekleyin bir arkadasımada alacam.@mert3162 katılıyorum hocam son gün haftaya cuma olsun.
Bu işler zordur,özveri ister...

omereliusuk

@muhendisbey
Siz kaç tane basım yaptınız? Alacak olanlar bu arkadaşlar.
Tabii teorik olarak. 
Bir diğeri kimler alıyor tekrar bir liste yapsak.

muhendisbey

İlk sayfada çerçeve isteyen arkadaşların listesi mevcut. Listede istemeyen vazgeçen olmuşsa da bilemiyorum.

Çerçevenin son olarak deliğini ölçmeyi başardım, sıkıntı yok. 41mm olması gerekli zaten bu şekilde.
Önemsiz 2 noktasında sadece 2.5mm'ye düşürmeyi unutmuşum, düzelttim. Son eki yeni olan dosyayı google drive da paylaştım çerçevenin. Autocad'e hakim değilim, okulda gösterilenin dışında çizim yapma ihtiyacım olmadı, solidworks işimi halletmem için yetti. Bilen arkadaşlar tekrar bakabilirse iyi olur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mert3162

Akşam pazarı son iki frame elini çabuk tut vatandaş yetişen alıyor sonra üzülme(konuyu uplamak için yazdım :))
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

z

3D projesine Ankara'dan özellikle de Çayyolu taraflarından katılan varsa bana özelden ulaşabilirmi?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mert3162

Alıntı yapılan: z - 29 Temmuz 2016, 19:38:14
3D projesine Ankara'dan özellikle de Çayyolu taraflarından katılan varsa bana özelden ulaşabilirmi?

Beraber toplayalım cihaz ne kadar rijit ona bakacağım diyeceksin gibi sanki hocam :) keşke oralarda yaşasamda seni görmeye gelsem
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

z

Pcb aşamasına geldiğim kartın yazılımını değiştirip bu mekanizmaya uyarlamak ve performansları karşılaştırmak istiyordum.

Bunun için yeni bir mekanik yapmak işime gelmiyor.

mert3162

@z hocam senin makine gayet güzel olduda sanki çözünürlük biraz kötü gibi geldi bana gerçi 1 videodan yola çıkarak yapıyorum bu yorumu oda piramite benzer birşey inşa ediyordu makinan çözünürlüğünü pek beğenmemiştim acıkcası ancak lineer kızak fikri bu işin en başından beri aklımda olan birşey önce bu makineyi bir toplayayım daha sonrasında cıkan sorunlara göre geliştirip lineer kızaklı bir cihaz bende düşünmüyor değilim.senin makineden çıkan baskı örnekleri gönderebilirmisin foto olur video olur.(mümkünse tabi)
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___

z

Yok yahu X/Y ekseninde motorlar bir turu 12800 adımda tamamlıyor. Bu da 4 mikrometreden küçük ilerleme demek.
Z ekseninde ise 1 tur 6400 adım. Bu da 0.5 mikrometreden daha küçük ilerleme demek.

Fakat işin içine bir sürü hata girer 10 kat hata girse 50 mikrometre hata var demek.

Görsel çözünürlük katman kalınlığı ve nozzle çapıyla alakalı. İlk videoda katman kalınlığım 0.4 idi. Sonra 0.3 daha sonra da 0.2mm için foto yayınlamıştım. Hepsinde de 0.4mm nozzle kullanmıştım.

Şu sıralar makinenin yazılımlarını yeni karta göre değiştiriyorum. Makine bir kaç gün off.

yolcu27

Bugünde gidip gijon somun vida cıvata pullari alayım. Tek eksiğimiz çerçeve olsun oda halloldu sayılır zaten

MC_Skywalker

malzemeler edindikçe motaja devam ediyorum.

@muhendisbey basılan bir-iki parçada M3 delikler sıkıntılı genişletmek gerekecek.