Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

muhendisbey

Yok hocam bu parçalar kullanılmıyor.

mesaj birleştirme:: 08 Ağustos 2016, 13:35:11

Pulda kullanılmıyor. 2 adet küçük rulman kullanılacak.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

MC_Skywalker

muhendisbey

Kayış bu noktada sürekli olarak yandaki parçalara sürtündüğünden kayışı yiyor. Bu nedenle iki adet küçük rulman (şu an ebatı aklımda değil, aldıklarımız arasından en küçük olan) buraya takılıyor. Böylece kayış sağdan yada soldan herhangi bir şeye değmediğinden daha stabil çalışıyor.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

[IMG]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160808/21e7cd34590cbc7a9caaa9cff213575c.jpg[/img]

M4 vuda için genişletmek gerekti.
Bu sekikde oluyor 624 var içinde

Sanki kayış kenarına sıkışabilir gibime geldi

yolcu27

Yazınızı yeni gordum ozamam 2 tane 624 koyayim buraya  .

HUAWEI G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yolcu27

[IMG]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160808/7b87a223266dcb068ede4ad5a0458f17.jpg[/img]

Ekleme yaptım sorunsuz dönüyor şuan.

HUAWEI G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Şuan bir yerde daha sanırım bu parça yerine iki yuzuk kullanacağız. X ekseninde.
[IMG]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160808/78280f6c977573aeacdfbe8806eb2a86.jpg[/img]

muhendisbey

O eksende tek büyük kullanacağız hocam.

mesaj birleştirme:: 08 Ağustos 2016, 15:53:29

Y ekseninde kayış tek taraftan sabitlendiği için gergi ile birlite bir miktar kayıyor. Dengelemek için ince plastik kelepçe ile kayış rulmanın altına gelecek şekilde dengeliyoruz. Yani rulmanın kaydığı taraf ne tarafsa oraya kelepçe atıyoruz. Bunu sistemi toparlamadan anlaması biraz güç o nedenle kelepçeyi sistemi çalıştırdıktan sonra atmak gerekli.
Bu guide plastikleri maalesef bir işe yaramıyor. Rulmandan kurtulabiliyor, çalıştıkça plastik kenarlara sürttüğü için plastik parçaları rendeleyebiliyor, kayışı yiyebiliyor, yada parçalanabiliyor. Çok ince olduğu için pek işe yaramıyor.

yolcu27

Ozaman 608 koyuyoruz ancak o tam gelir gibi

muhendisbey

608 extruderde kullanılacak 625 ti yanilmiyorsam.
Yanlış yazmışım

EMP_Otto

Merhaba arkadaslar @mert3162 ödemenizi almadım fakat sizide listeye ekledim .22 adet çerceve siparisini sabahtan verdim.Bikaç gün içerisinde kaç günde tamamlanacağı konusunda sizlere bilgi veririm.Çerçeveler elime geçtikten sonra bizim firmanın anlaşmalı olduğu kargo firmasından bir fiyat alacağım.Yalnız benim indirimli gönderebilmem için ödemeyi peşin olarak benim yapmam gerekiyor.Aldığım fiyat teklifi üzerinden tekrar konusuruz.

Bu işler zordur,özveri ister...

mert3162

Alıntı yapılan: EMP_Otto - 09 Ağustos 2016, 19:21:37
Merhaba arkadaslar @mert3162 ödemenizi almadım fakat sizide listeye ekledim .22 adet çerceve siparisini sabahtan verdim.Bikaç gün içerisinde kaç günde tamamlanacağı konusunda sizlere bilgi veririm.Çerçeveler elime geçtikten sonra bizim firmanın anlaşmalı olduğu kargo firmasından bir fiyat alacağım.Yalnız benim indirimli gönderebilmem için ödemeyi peşin olarak benim yapmam gerekiyor.Aldığım fiyat teklifi üzerinden tekrar konusuruz.

Hocam iki gündür bakamadım foruma bir önceki mesajıma baktımda tam tahmin ettiğim gibi yarın dönüş yapıyorum yurt dışında olduğum için internet bankacılığı kullanmama izin vermiyor bankam.Gelir gelmez havaalanındayken gönderirim eft olarak tahminim yarın gün içinde elinizde olur.

mesaj birleştirme:: 10 Ağustos 2016, 20:00:20

hocam şimdi gönderdim sanırım yarın bankaların sisteminin açılmasıyla beraber elinizde olur. Eft not bölgesine nickimi yazmayı unutmuşum :)

mesaj birleştirme:: 10 Ağustos 2016, 20:01:41

Bu arada aklıma gelmemişti.Bulunduğum yeri beğenmiyordu bankam (ülke dışındayımda) evdeki bilgisayarımı açtırıp uzakmasaüstü ile bağlanıp yaptım kabul etti :)
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

EMP_Otto

Arkadaslar dün lazer kesim yapacak firmadan dönüs geldi.22 adet parca tek parça aluminyuma sığmadığı için 2 parça alimunyum kullanması gerektiği için tüm parcalara 1 TL daha eklemek zorunda kaldık.Herşey yolunda yani arkadaslar.Şimdi 6mm aluminyum kesim yapacak firmanın çok kullanmadığı bir ürün olduğu için 6mm aluminyum temin etmeye çalışıyorlar.
Geri dönüş oldukça sizleride bilgilendiririm.

@mert3162  Hocam ödemenizi aldım.Teşekkürler
Bu işler zordur,özveri ister...

Maxim

arkadaşlar kolay gelsin birşey soracağım araya girip
yanlış anlamayın bilmediğim için soruyorum
sizin şu an yaptığınız yazıcı bu mu? varsa fark nelerdir?
http://www.direnc.net/3D-Printer-Prusa-I-3-Demonte-2-Adet-Filament-Dahildir-,PR-26221.html

Tlepsh

Evet temel tasarım olarak aynısı zaten bildiğim kadarıyla Prusa i3 bütün tasarımı bilinen ve pek çok varyasyonu yapılmış bir 3D yazıcı modeli.

Bizim yaptığımızdan farkına gelince burada neredeyse tamamen pleksiglas malzeme kullanılmış, biz alüminyum çerçeve ve alt tabla ve 3D yazıcı ile basılmış plastik parçalar kullanıyoruz. Bizimkinin maliyeti bunun yaklaşık 3'te biri gibi ve kendin yapıyor olmanın zevki var bir de.

Uğraşmak istemeyen veya hemen bir 3D yazıcı edinmek isteyen böyle bir şey alabilir tabii. Ben bu işin temelini öğrenmek istiyorum ve şu aşamada zaten çok fazla basmayı düşündüğüm 3D parça yok. Bu nedenle kendi yazıcımı yapmak ve geliştirmek hem de bunu düşük maliyetle yapmak benim için daha önemli.

Bunun dışında takip forumdan ediyorsunuzdur sıfırdan 3D yazıcı yapıp extruder v.s. gibi ekipmanları geliştirmeye çalışan @z üstad gibiler de var.

Sözün özeti amaç ve imkan meselesi...

mert3162

Açıkcası çerçeve konusu çözülmediği için diğer parçaları sipariş etmemiştim.çerçeve sorununu çözdüğümüze göre diğer parçaları almaya başlayabilirim.

@yolcu27 hocam sizin parçaların tamamı gelmişti sanırım.Müsait olduğunuz bir anda nerelerden neleri aldınız yazarsanız çok makbule geçer.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan