Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

EMP_Otto

Zaten sorun yayda değil filament dişliye çok uzak geldi.Çok sıkınca rulman dönmüyor az sıkıncada filament dişliye değmiyor.Ama her türlüde motor dönüyor motorlarda sıkıntı yok yani.
Bu işler zordur,özveri ister...

muhendisbey

Dişliyi elinle çevirerek filamenti akıtabiliyor musun?

İstediğim fotoğraf açısı gelmedi. baskı rulmanı kısmı çıkmış dişliler ve alttaki hot end duruyorken.

Sıkıntı bence baskı değildir, ama olmaz da diyemiyorum.
alttaki hot end ile hizası tutmamış olabilir yada baskıdan kaynaklı extruder içerisinde plastik kalmış olabilir. Bir diğeri de filament dişlisi filament ile hizalı olmayabilir.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

EMP_Otto

Hotend sıcakken elimle yukarıdan iterek filamenti akıtıyorum.
Hocam hiza tutmamıs olsa filamenti elimlede itemezdim diye düşünüyorum.
İlk aklıma gelen dişlinin hızalı olmayacagıydı ama hizali oldugundan eminim.
Hocam birde aklıma takılan konu benim nozzle 0.4mm.10mm filament itmem için önce icerideki filamentin akması lazım.Ama 0.4 mm lik nozzledan cok ince sekilde cıkıyor filament.Sanki iceride birikmişte onun için içeriye giremiyor gibime geldi.Çok  saçma bişey söylemiş olabilirim ;D

mesaj birleştirme:: 03 Eylül 2016, 00:34:40

@yolcu27 hocam motorların vınlaması kesilene kadar yaptıgım yöntem gayet iyi çalışıyor.Suan extruderla alakalı bir sorunum var fakat motorlarda bi sıkıntı yok 30 dk lık bir parçayı bastırdım.Motorlar hala ılık  ;D

muhendisbey

filament zaten o şekilde çıkacak. Yani ince bir şekilde o konuda sıkıntı yok.
filamenti elle iterek akıtamamanız lazım dişliyi çevirerek akıtabilirsiniz.  O nedenle yandan profil bir foto paylaşırsanız iyi olur. Bütün iç takımı dişlileri bir görelim.
Bir saniye sizin fotoda sanki birşey eksik: ön tarafa rulman takmadınız mı hocam?
Artı bastırma rulmanı doğrudan vidalanmayacak: vidaların önünde yay olacak ve uzun 35mm - 40mm kadar m3 vida kullanılacak

mesaj birleştirme:: 03 Eylül 2016, 01:13:48

Google drive'a extruder'ın yapılışı ile ilgili bir döküman eklemiştim.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

Dün bende yaklaşık bir buçuk saat çalışırdım. Eskisi gibi ısınmıyor.  Ama hala ayar gerekiyor bana  onuda ramps kartının fanı eklemeden hallederim diye düşünüyorum şuan fanı cırt kelepçe ile tutturdum.

HUAWEI G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

yolcu27

arkadaşlar her seferinde nozzle tabla kalibrasyonu yapmak yerine şöyle bir fikir geldi aklıma.

şimdi repetier ile baskı aldıgımda baskı bitince z eksen 30mm yukarı kalıyor ve duruyor.

biz g kod bitinimde sırası ile z eksen yukarı 30mm .x eksen sıfıra y eksen sıfıra en onda z eksen sıfıra ayarlanabilir mi? tablanın dışarısında bir alan sıfır noktası olarak belirlenirse geniş baskılarda da extruderin baskıya değme ihtimali de olmamış olacaktır.

bu şekilde herzaman kalibre etmek yerine bir sefer kalibre edip z ekseni için sıfır noktasından başlayıp bitişte yine oraya gelmesi sağlanamaz mı?

EMP_Otto

@muhendisbey Hocam dişliyi cevirdikten sonra elimle iterek filamenti akıtabiliyorum.Dişliyi çevirmeden filamenti itemiyorum zaten.Dediğim gibi çinden aldığım yaylar çok sert geldi bende direkt olarak denemek istedim öylede olmayınca kalemden söktüm yaylarla denedim ama yine olmadı.Filament sürücü dişlisi tam tutamıyor filamenti sanki.

muhendisbey

@yolcu27 beni geriden takip etmeye basladin. Bak o dedigini anlattim. Yukari kalk sifirla... hatta. G kodunu bile verdim nereye yazacaginizi yazdim. Arti parcaya degmemesi icin tabla disina park edelim diye milleri uzun aldik.

yolcu27

Mantık oturuyor işte ondandir geriden gelmem.  İlk paylaşımlarda park etme sıfır konumu max limit bunlara yabancıydim şimdi yeni yeni oturuyor . İlgili mesajı yeniden inceleyeyim teşekkürler

HUAWEI G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

muhendisbey

@EMP_Otto rulmanin mi buyuk acaba. Bende boyle bir sorun yok. Rulman buyuk olup plastige de degiyorsa ondan olabilir. Filament dislisi ile ilgili degildir

mesaj birleştirme:: 03 Eylül 2016, 11:23:56

Aslında düz yazı olarak yazdığım için ben hatalıyım. ekran görüntüsü eklemeliydim.

EMP_Otto

21.8 mm capı var hocam yaklasık olarak.Normal 608Z rulman yazıyor üstünde.Hocam rulman normalde sıkıntısız dönüyor ama sistem filamenti içine çekemiyor.

gknaga

iyi günler arkadaşlar, ben yazıcının bağlantılarını yaptım arduino 1.0.5 ile karta verdiğiniz yazılımı yükledim ama repetier host yazıcı ayarlarından port ve transfer hızı 115200 yapmama rağmen yazıcının step motorlarını süremedim, bu neden kaynaklanabilir?

muhendisbey

Disliyi cevirerek hic ittirmeden filamenti aktarabiliyor musun? Eger boyleyse surucunun akimi ile ilgili.

EMP_Otto

Hocam hotendi takınca elimle itmeden filament akmıyor.Motor dönüyor içerideki filament dişliside dönüyor fakat filament akmıyor.Elimle biraz itmem gerekiyor.