Etkinlik: Picproje 3 boyutlu yazıcı yapımı

Başlatan muhendisbey, 04 Haziran 2016, 12:06:33

Tlepsh

@muhendisbey

Hocam öncelikle zaman ayırıp cevap yazmışsınız cok teşekkür ederim. Bazı noktaları belirtmeyi unutmuşum. Ben diğer extruder için dişliyi buyuk olanla değiştirdim ama sorun çözülmedi. Belki uç kismi tablaya cok sürttüğünden deforme oldu bilemiyorum. Motorların akim ayarını da potlardan hassa bir sekilde yapmıştım hatta repetierde rahatca kontrol ediliyorlar. Kalibrasyon ayarlarının tümünü de belirtildiği şekilde yaptım ama yazılımsal ayarlamalarla ilgili bir sorun var sanırım. Çünkü tablaya sıfırladığım extruder ısınması sırasında hic yukarı kalkmıyor nerdeyse ve yazma sırasında da tablaya gömülüyor. Yinede mekanik ayarlari tekrar yinede gozden geçireceğim. Bir de hocam gördüğüm kadarı ile siz mk2 tabla  ve cam kullanıyorsunuz bu 65 derece sizin icin mi gecerli bizim gibi mk3 ile direk tabla uzerine çıktı almak icin de uygun mudur ?

muhittin_kaplan

yolcu27

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 12 Eylül 2016, 00:54:11
Maliyet toplamda kac tl oldu ?
Hocam 400 lira aliexpress tuttu sanırım.
Çerçeve 90 + kargo
Miller 38+ kargo
Gijon vida somun cırt kelepçe 30 tl
Filament 70 tl
Güç kaynağı 50 tl
Plastik parça 60tl+ kargo

Bunlardan sadece aliexpress tam hatırlamıyorum. Ama aşağı yukarı bu tuttu. Yani 700 tl filan tutu benim.  5 lirayada kalın cam kestirdim. Şuan çok memnunum çıktılardan

HUAWEI G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

gknaga

Alıntı yapılan: overlok - 30 Ağustos 2016, 15:03:04
Eksik parçalar gelene kadar öylesine uğraşıyorum bende. Yazı yazdırıyorum. Motorları kontrol ediyorum şimdilik. İzlemesi eğlenceli :-)

Ramps ve mega olmadan. Uno ve easydriverlarla deneme yapıyorum. Motorlarda ısınma, vınlama ve zorlanma yok. Eksik parçalar gelince rampsla falan deneme yapıcam.

bunu ben hangi ayarları oynayarak yapabilirim?

muhendisbey

Aliexpress 400 tutmamış olması lazım. 300TL civarında tutmuş olması lazım.

@Tlepsh
tablaya gömülmesinden kastınız tabla yaylarını sıkıştıracak kadar mı gitmesi? Eğer dediğiniz buysa z ekseninizin ters hareket ediyor olma ihtimali çok yüksek.

Repetier ve slicer'da hiç ayar yapmazsanız yani default ayarda, extruder ısınmadan önce tabladan 5mm kadar kalkar ısındıktan sonra yüzeye inip yazmaya başlar.

65 derece PLA üreticinize bağlı. ESUN  PLA kullandığım için ve üreticinin sayfasında 65 derece dediği için 65 derece. Yoksa 70 de olabilir 60 da 55 de ısıtmasız da.

MK2 kullanmamın sebebi elimde NTC bitmiş ve daha önce dediğim gibi yedek olarak lehimini bile hazır şekilde saklamış olmam. Tekrar NTC'yi sök MK3'e kablo lehimle yapmak istemedim. Yoksa elimde mk3 var. Ancak pırıl pırıl :)
MK3'ün üzerine çıktı alınabilir diyor birçok yerde, bazıları da yapışmadığını söylüyor. Malzeme ve ayarları da etkili bu konuda. En ucuz çözüm cam kestirmek, en uygun çözüm borosilikat cam almak. borosilikat deney tüplerinde kullanılan cam malzeme, sıcak soğuk durumunda çatlamaya dayanıklı.
Bunun dışında 3d yazıcı için üretilen arkası yapışkanlı ısıtıcı tabla padleri var. Profesyonel yazıcılar bunları kullanıyor, ben tavsiye etmiyorum. Çünkü iyi ayarlanmazsa zarar görüp çöp oluyor.

Vazgeçmeden önce fotoğraflayıp sormalısınız.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

Hocam motorlar 150 tl tuttu ekstra 20 dolarda extruder 10 dolara LCD 10 dolara mk3 tabla derken zaten 300 e yaklaşıyor. Tam hatırlamıyorum ama merak ettim bende şimdi bakayım yeniden

Ekleme

135 dolar tutmuş

z

Extruder problemi olan arkadaşlar sorunun ne olduğunu anlamak için şu testi yapın.

Isıtıcı sıcaklığını 180 dereceye set edin. Flament itici sistemde filamenti elle itince filament ilerleyecek düzenlemeyi yapın. (Motor bağlantısını sökün yada dişliyi çıkartın vs)

Flamenti parmaklarıızla itince "nozzle"dan erimiş plastik kolayca çıkmıyorsa sorunu dişlide motor akımında falan aramayın. Nozzle tıkalı ise sıcak nozzle deliğine incecik bir tel sokarak açabilirsiniz. Delik de tıkalı değilse "cold end" ile sıkıntınız var demektir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhendisbey

Extruderi hazir kullanmadim o nedenle farkli cikti. Lcd de opsiyonel. Bu sekilde 300 hesabim boyleydi. Sizin hesaba gore 105 dolar.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

yolcu27

Evet doğrudur ben listemi paylasmistim siparişi verince.lcd ve mk8 extruder farkı var fiyatta

overlok

Netten ramps'in besleme bağlantılarına baktım, besleme girişlerinde 11A ve 5A şeklinde ayrım var. Böyle olması mı gerekiyor? Sizin güç kaynaklarınızın çıkışları böyle mi?
Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

yolcu27

Alıntı yapılan: overlok - 12 Eylül 2016, 20:34:39
Netten ramps'in besleme bağlantılarına baktım, besleme girişlerinde 11A ve 5A şeklinde ayrım var. Böyle olması mı gerekiyor? Sizin güç kaynaklarınızın çıkışları böyle mi?

güç kaynagında 3tane çıkış var bunlar birbirine paralel sanırım. ramps kartına 2 artı 2 eksi çektim güç kaynağından. fanlar içinde bir kablo çektim direk güç kaynağından. extruder ve ramps üzerine koyduğum fan için

bu arada sürücülerin yönüne dikkat edin ters bağlamada sürücülere ve ardiuno ya zarar verebilirsiniz.

muhendisbey

Çift çıkış böyle spesifik bir kaynağın varsa yada 2 kaynağı birleştireceksen sıkıntı yok, yoksa tek kaynaktan da besleyebilirsin. Lakin kablo kesitine dikkat etmek gerekli. Çift hat çekilirse besleme daha sağlam olur.

yolcu27

30x30x30 cm lık yapabilmek içi  ne gibi değişiklikler yapılması gerekir.  Bir arkadaşim kendisine yapmamı istedi de ama bu boyutlarda bir yazım alanı istiyor.
Benim mantığımda sadece çerçeve mil gijon uzunluklarını değiştirerek, tablayi değiştirerek son olarak ta baskı alanı genişliği ve max değerlerini guncelleme ile oluyor.

Sizce olabilir mi ornek varmidir bu şekilde yapılan

muhendisbey

30x30x30cm için yeni bir tasarım gerekli. Bu tipte bir yazıcı için tablayı en fazla 200*300mm ile değiştirebilirsiniz. Bu bile y eksenindeki motoru yorar. Yorma sebebi ise tabla ağırlaştığı için eylemsizlik daha fazla etki edecek olması.
300mm x 300mm Tablanın ağırlığını y ekseninde motor taşıyamayacaktır. Hareketli kafa, z eksenli tabla yapmanız gerekli. Ultimaker tasarımı gibi.
Artı: tabla yüzeyini kaplayan bir cisim yerleştiğini düşünün. Süre ne olacak? Bu haliyle bile bir günden fazla süren baskılar çıkabilirken 300 lükte çok daha hızlı olmalı ki süre bir faktör olmaktan çıksın. yoksa aşırı uzun sürer. Hacimsel alan daha büyük, hız daha yavaş. Uzun süren baskılarda sürücüler iyi soğutulmamışsa yanabiliyor.

mert3162

İsteyen olursa elimdeki alüminyum çerçeveyi ve @muhendisbey den aldığım plastik parçaları satıyorum.Bir arkadaşımla beraber core xy modeli yapmayı planlıyoruz
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan