Bipolar Step Motor Sürücü Ayrıntıları

Başlatan Erol YILMAZ, 29 Eylül 2005, 16:59:50

mahoaga

Motora uygulanacak olan gerilim Motorun EMF,endüktans ... gibi katsayılara göre belirlenecek. Zaten bunu bilgisyarla 1 kere ayarlayacağım. Şu an pratik olrak olaya girişmediğim içim teorik olrak yanıtlayabiliyorum. Bu voltajı yukarı çekmek motorun daha ani hareketler yapmasına neden olur. Yani motora uygulanan voltaj üzerinde yazan yazının 1/10 filan değilde belki 10-15 katı daha faza olacak. Mesela giriş voltajı DC40Volt ise DAC ile bunu zaten 0-40 arasında Yazılımla ayarlayacağım. Motorun en verimli çalıştığı noktaa set edeceğim. Ama bu voltaj değeri motorun üstünde yazandan çok daha yüksek olacağını sanırım.

Macera

Bu konuya epey detaylı bir şekilde girildi.
Adım motorlarının geliştirilmiş Kalman filtreleriyle ilgili sensörsüz kontrolü konusunda güzel bir tez ilginizi çeker sanırım.
http://academic.csuohio.edu/embedded/Publications/Thesis/Chirayu_thesis.pdf
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

Bunalmis Bey, Vatan size minnettar !
Saygilarimla...

aster

Hocam teşekkürler, aydınlatıcı oldu bu tür bilgilerin fazlasını isteriz

Erol YILMAZ

Bildigim kadariyla DC motora elektriksel fren yaptirmanin 1 yolu var.
Orasi ok. Bu islem Decay islemleriyle ayni yerde yaptiriliyor. Yani Step motora gerilim-akim mosfetler uzerinden sadece basit bir PATTERN olarak değil her sinyal adimindan sonra ozenli islemlerden gecerek uygulaniyor.
Ne yapiliyor ?

Mixed Decay...
Rezonansi engelleyici fren gibi seyler.

Bu da IMS2000'in blok yapisi.
Goruldugu gibi mosfetlerin suruldugu noktada gorev yapiyor...

Bunun yaninda bu rezonansin surucu tarafindan algilanabilir birsey oldugudur.
Alıntı YapThe MD2S can sense and cancel this resonance to maintain smooth quiet high speed torque when enabled by DIP switch 1.

Erol YILMAZ

Kucuk Bir Soru;

Simdi elimdeki motoru biliyorsunuz. Oriental Marka NEMA23, 3.6 Ohm/Faz, 43 mH/Faz lik  5.4 Volt 1.5 Amper.

50 Voltluk beslemeyle 900 tur civarinda bir hizla donuyor ama sadece donuyor tork falan bitmis durumda.
Neden? BEMF den dolayi akim cekemiyor.

Bunalmis hocam bu motoru senin surucuye taksak daha yuksek hizlara cikabilirmiyiz? Yada 900 tur da torku daha da artabilir mi?

z

FLZ03 ne yapardı sorusuna ancak deney yaparak cevap verebilirim.
Motoru bana göndermen gerekecek.

z

Step motorun uçlarını boşta bırak ve devir sayısı ayarlanabilir bir motorla step motoru milinden çevir, 900 devirde dönerken motor uçlarında kaç volt oluşuyor onu ölç ve yorumlamaya çalış.

Erol YILMAZ

Bunalmis hocam deneyecegim.

Step motorun bi adima verdigi cevap ve iyilestirilmis hali.

Hocam bir adimi attirmak icin 3'e bolmuş adamlar.
Giris, Fren, ileri PALSleri...

DSP hakkaten lazim galiba :)

Bir yerde surucunun Resonans etkisini 50 kHz e kadar kaldirdigini soyluyordu. Belki de bu To ve T1 surelerinin uzunlugu kisitliyordu onu.
Olabilir mi?

z

Erol YILMAZ

Deneyler Ramazan nedeniyle biraz yavaşladı.
Pzr Ekm 09, 2005 12:05  itibariyle yazmış olduğum mesajın yorumunu bekliyorum.
1 adım için boyle seyler yapılıyor mu?
Bu boyleyse değişik seyler dusunmeye başlayacağım :)

z

Sorduğun sorunun cevabını bende merak ediyorum.

Yukarıdaki bilgiyi hangi siteden buldun? Belki orjinal sayfada çok kritik bir ipucu verilmiştir.

Belkide aşağıdaki gibi basit düşünmek gerekiyor.

Erol YILMAZ

@Bunalmis;
Google cok korkunc bir arama motoru. Neden dersen bahsi gecen dokumani bilgisayarimda aramak yerine Google'da aradim ve bana PDF'i direkt olarak buldu.
Arama satirina "The actual response for a given motor is a" yazip arat ve dokumani bul. Gordun mu bak. Bir resimden kaynaga ulasma diye birsey ogrendik !

Bir de sunu sormak isterim. Step motor icin mekaniksel adim cevabini sekildeki gibi inceleyebilecegim bir duzenegi basitce nasil yapabilirim?
Senin boyle bir duzenegin var mi?

Erol YILMAZ

Bu arada guzel kaynaklar geciyor ama sadece birkac sayfalik, Bunlardan ornekler...

Ya da

Ikiside hatta ucude ayni seyden bahsediyor !
Isin ilginci Patentler soz konusu.

http://freepatentsonline.com/4584495.html

Bahsi gecen kitaplarin listesi;

Digital Control Engineering  by M Gopal
Stepping Motors: A Guide to Theory and Practice by Paul Acarnely
Industrial Automation: Circuit Design and Components by David W. Pessen

h.h. biri icin e-book bulursaniz paylasiminizi bekleriz. Ben aradim bulamadim.