3D baskı hakkında trikler

Başlatan z, 17 Temmuz 2016, 13:37:10

z

Değişik forumlarda 3D yazıcıları tartışanlar mesajlarında çok hassas iş yapıyoruz mikronlarla çalışıyoruz diyorlar.
0.1mm onlar için astronomik bir rakam.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kayatech

Tozlu sistem yazıcılar için evet çok astronomik kalır. Ama termal için ideal değil. Hem süre çok çok uzar. Tozlu tiplerde printer kafasının cozunurlulugu kadar baskı hassasiyeti yakalanabiliyor. Aslında yapabilsek o daha iyi ama ev için ideal değil. Şimdilik bununla idare edip değişik mekanizmaları tasarlayıp kendi makinelerimizi yapsak yeterli. Tabi yeterli olmadığı zamanlar yavaş yavaş gelecektir

z

Forumarda flament ile çalışan makinelerde mikron hassassiyetle uğraştığını söylüyorlar.

fbkaya

Alıntı yapılan: z - 18 Temmuz 2016, 20:14:19
Değişik forumlarda 3D yazıcıları tartışanlar mesajlarında çok hassas iş yapıyoruz mikronlarla çalışıyoruz diyorlar.
0.1mm onlar için astronomik bir rakam.
O forumu merak ettim hocam, paylaşabilir misiniz ?

z

Yahu mikrometrelerle çalıştıklarını sanıyorlar.

Donanımhaber'de görmüştüm.

engerex

Alıntı yapılan: z - 18 Temmuz 2016, 22:59:18
Forumarda flament ile çalışan makinelerde mikron hassassiyetle uğraştığını söylüyorlar.

100-1000 mikron gibi değerlerden bahsediyorlarsa haklı olabilirler.

ido2323

1/512 step sürücü 400 adımlık step motor kullanılırsa hiwin marka kaliteli vidalı miller ve raylarda kullanılırsa neden mikronluk çalışılmasın ki?
16/5 vidalı mil kullanılırsa, teorik olarak;
5000/512*400=24 nanometre = 0,024mikron hareket elde etmek mümkün olur. Uygulamada optik kalibrasyon yapılır, ölçüm belirsizliği de katılırsa 5 mikrona kadar çalışılabilir, zaten bir otomatik mikroskopta, şırınga pompalarda da bu değerlerin  yakalandığı görülmüştür.

Bunlar değilde noozle ucuna 10 mikron delik nasıl açılır?

Teşekkürler.

muhendisbey

10 mikronluk delik =0.01mm açarsın da plastiğin viskositesi akmaya izin verir mi muamma. Sonuçta sudan kalın bir malzeme. Artı bunun bir de tıkanma problemi var.
En basitinden ince kesitten elektrik arkı ile delme yaparsın.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

z

Hocam sıcak plastik nozzledan çıktıktan sonra çapı ve pozisyonu denetlenebilir değil. Tabiri caizse "Sinek uçsa rüzgarından etkilenir. "

3D yazıcının kalitesini extruder ünitesi belirliyor. 5um delikli bir extruderdan sıcak plastik akıtmak için herhalde tonlarca itme kuvvet gerekir.

engerex

Alıntı yapılan: ido2323 - 19 Temmuz 2016, 11:21:35
1/512 step sürücü 400 adımlık step motor kullanılırsa hiwin marka kaliteli vidalı miller ve raylarda kullanılırsa neden mikronluk çalışılmasın ki?
16/5 vidalı mil kullanılırsa, teorik olarak;
5000/512*400=24 nanometre = 0,024mikron hareket elde etmek mümkün olur. Uygulamada optik kalibrasyon yapılır, ölçüm belirsizliği de katılırsa 5 mikrona kadar çalışılabilir, zaten bir otomatik mikroskopta, şırınga pompalarda da bu değerlerin  yakalandığı görülmüştür.

Bunlar değilde noozle ucuna 10 mikron delik nasıl açılır?

Teşekkürler.

Hiwin ürünlerinde eksenel boşluk 5-25 mikron arası. 5 mikron ürün stokta yoktur. Fiyatı da normal değildir. Daha diğer hassasiyet değerleri var. Bu değeri yakalayabileceğinden emin misin?

muhendisbey

@engerex

precision yani hassas ürünler mevcut. Hiwin'de var mı bilmem ama GTEN'de vardı. Evet fiyatları anormal miktarlarda.

Bir diğeri precision olmasa bile boşlukları minimize etmeninde bazı trick'leri var, ancak ticari sır niteliğinde olduğundan pek söylemek istemiyorum. Araştırdığım kadarıyla piyasada olmayan kendi geliştirdiğim bir mekanik sistem var bununla ilgili. İş biraz da tasarımda.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

engerex

@muhendisbey
Mesela tek milde çift somun kullanmak ve yine aynı şekilde ya yaklamadaki rulmanlar çift.

muhendisbey

gumush

Hassasiyet icin DLP'ler daha mantikli degil mi ? Cozunurluk ile orantili. Eger makine alani 100mm ise 46micron gibi xy oluyor. Resin yogunlugu ve mekanik ile iliskili olarak 10micron elde edilebilirgibi. Ustelik DLP ile calisanlarda her katman sadece sabit bir kurasyon suresinde basilabiliyor. Yeni sekil ne kadar karmasik ne kadar dolu ne kadar bos olursa olsun baski suresi hesaplanabiliyor ve sadece Z ile iliskili.
Hikmet Gumus  izmir

DEno_12

Alıntı yapılan: kayatech - 18 Temmuz 2016, 19:02:46
0.4 nozzle ile 0.1 kasmaya gerek yok. Üstünden basılmış gibi bir sonuç çıkıyor. Eğer 0.1 basacaksaniz 0.2 nozzle kullanın. Deveye hendek atlatmaya ne gerek var ata bin illa hendek atlayacaksan :)
hoş 0.1 kime niye lazım olur orası da ayrı bir mesele. Zaten 0.2 fazlası ile yeterli bana kalırsa.

Bu işle uğraşanlar genelde 0.4mm nozzle ile 0.1mm altı katman kalınlığı çalışıyorlar. Üstünden basılmış gibi bir sonuç çıkıyorsa extruder ya da PLA sıcaklığınızla ilgili sorun olabilir. Öyle olmaması gerek.
Örneğin: 0.4mm nozzle 0.05 mm katman kalınlığı
http://www.thingiverse.com/make:121561