Yazdırılacak dokumanı önce mikroişlemciye sonra yazıcıya gönderebilir miyiz?

Başlatan ahmetzafer, 01 Ağustos 2016, 16:28:58

ahmetzafer

Yapmak istediğim yazdırmak istediğim dokumanı gönderen cihaz ile yazıcı arasına bir mikroişlemci koymak. Mümkün mü?

Tagli

Gökçe Tağlıoğlu

Kabil ATICI

Buradaki konu yazıcı ne? Paralel port kullanan yazıcılardansa  bu işi yapan devreler var.
Ama yazıcın USB ise bu senin programcılık bilgile bakar. Çünkü yazıcının USB driverlerini işlemci devrende oluşturman gerekir. Köprü gibi bir şey oluşturacaksan, devrende hem normal USB (bilgisayara bağlanmak için) hem de HOST USB olması (yazıcıyı bağlamak için) gerekir.  Tabii birde tampon bellek boyutu var...
ambar7

ahmetzafer

Amacım yazılacak dosya kaynaktan yazıcıya giderken ara devre ile sinyalleri okumak. Driveri işlemci içerisine kurmama gerek yok. Mikroişlemciye bilgisayardan yada telefondan bloetooth ile bağlanmayı düşünüyorum. gelen data bilgisini hiç değiştirmeden yazıcıya göndericem. Mikroişlemci ile gönderilen dosyayı okumama gerek yok. Sadece data sinyallerini okuyabilsem yeterli.

Kullanacağım yazıcı usb bağlantısı olan herhangi bir yazıcı olabilir. Genelde lazer yazıcılar.

Ersin

Sakat bir işe benziyo, sanki milletin datasını çalacaksın gibi bir anlam çıkardım.

t2

İnternette kağıt imha etme cihazı görmüştüm. Gizli evrakı, imha etmeden önce hafızaya alıyormuş :) bir nevi tarayıcı.

Benzer bir durum yazıcıya yapılabilir. Tarayıcısı olan yazıcı kullanılabilir.

bocek

1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

z

USB barındıran bir işlemcinin D+/D- hattına sadece receive işlemi yapacak transmit işlemi yapmayacak bir düzenek yaparsan PC'den gelen verileri çalabilirsin diye düşünüyorum.

PC USB'den data yolladığında sen alacaksın ama hiç cevap vermeyeceksin. Cevabı hep printer verecek. Tabiki gelen veriler sadece print edilen veriler değil. Setup fazında gelen bilgilere göre sen de setup işlemi yapacaksın.

Yalnız işlemcinin usb birimini aynen printere eş tanımlamam gerekir.

Güzel bir bitirme projesi bile olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

t2

Usb yazici icin, sadece program kullanmak yeterli olur. Usblyzer programı aynen bu şekilde çalışıyor. gelen ve giden verileri dinliyor, paketleri ayıklıyor.

kayatech

Aynı anda hem veri alıp hem göndermek geredir ise rf sistemlerde calismaz. Belki farklı frekansta alma farklı frekansta verme yapılabilir. Alınan data direk yazıciya yazıcıdan gelende direk pc ye gönderilecek zor bir yanı yok. Ancak wifi ile yapacaksanız aynı anda data alma ve verme ihtimaline karşı önlem almak gerekir. Belkide geri dönüş bile olmadan yani sadece yazıciya göndermek bile işe yarayabilir.

z

Neden çalışmasın? İlla aynı frekansda iki verici kullanmak zorunda değilsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

kayatech

Çalışır tabi ki ama Data akışını paket haline getirmek gerekir o da gereksiz bir uğraş. Tampona alıp alma ve gönderme yapmak ile uğraşacaksanız olur tabiki.

kimlenbu

Ham veriyi almakta sıkıntı yok ama aldığın ham veri paketlerini anlamlı bir hale dönüştürmek pek de kolay olmasa gerek. Her bir marka için ayrı ayrı çalışmak gerekeceğinden yazıcı değiştiği anda bütün emeklerin hiç olur.