Kasnağı motor şaftından nasıl çıkarabilirim?

Başlatan overlok, 15 Ağustos 2016, 19:18:02

overlok

Selamlar, resimdeki step motora takılı kasnağı nasıl çıkarabilirim? Aklımda kasnağın altına karga burnunu sokup, üstten çiviye şafta gelecek şekilde çekiçle vurmak var ama motor havada olacak şekilde. Zarar vermekten çekiniyorum, başka yöntemi nedir bu işin?

Hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi!

z

Bunun için çektirme diye bir aparat kullanılır. Fakat malesef küçük ebatlısını bulmak zor. Ben bulabildiğim en küçük 3 ayaklı çektirmeyi aldım. Sonra taşlayarak çeneleri incelttim. Şimdilik işimi görüyor fakat bir gün çeneler kırılıverecek.

https://www.google.com.tr/search?q=%C3%A7ektirme&safe=active&biw=1768&bih=983&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi1mt-Q6sPOAhVCPhQKHXcSAnQQ_AUIBigB&dpr=0.95
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ido2323

mengeneye yerleştir üstten çivi ile vurarak çıkart, aynı şaftlı step motorlardan belki 200 tane çıkardım aynı yöntemle bir tanesi bile bozulmadı.

overlok

Alıntı yapılan: z - 15 Ağustos 2016, 19:22:34
Bunun için çektirme diye bir aparat kullanılır.
Ne güzel bişeymiş.

Alıntı yapılan: ido2323 - 15 Ağustos 2016, 20:18:04
mengeneye yerleştir üstten çivi ile vurarak çıkart, aynı şaftlı step motorlardan belki 200 tane çıkardım aynı yöntemle bir tanesi bile bozulmadı.
İyi o zaman sorun olmuyosa dediğiniz gibi yapim.

Teşekkürler

Z80

Dişliyi ocakta bir-iki dakika ısıt, alttan kargaburnuyla itersen çıkar.

cevat1

Andromeda

Milin ucu hafif tırtıklıdır..elle kuvvetlice cekince çıkması lazım..vida yapısıda olabilir ama zayıf ihtimal..

mesaj birleştirme:: 15 Ağustos 2016, 23:14:17

Milin ucu hafif tırtıklıdır..elle kuvvetlice cekince çıkması lazım..vida yapısıda olabilir ama zayıf ihtimal..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

overlok

Elle çekmeye imkan yok, baya zorlu. Isıtıp denedim beceremedim. Dumanlar yükselmeye başladı :-)  Mengene yoktu, penseyle sıkıştırıp üstten çiviyle vurdum. Kıpırdamadı bile,  üstüne birde motor mili zor  dönmeye başladı. Dedim motoru bozduk heralde. İçini açtım,  biraz kurcaladım düzeldi. Şimdi ya çektirme bulacam biyerden yada tornacıları gezicem.

DEno_12

Alıntı yapılan: overlok - 16 Ağustos 2016, 10:16:37
Elle çekmeye imkan yok, baya zorlu. Isıtıp denedim beceremedim. Dumanlar yükselmeye başladı :-)  Mengene yoktu, penseyle sıkıştırıp üstten çiviyle vurdum. Kıpırdamadı bile,  üstüne birde motor mili zor  dönmeye başladı. Dedim motoru bozduk heralde. İçini açtım,  biraz kurcaladım düzeldi. Şimdi ya çektirme bulacam biyerden yada tornacıları gezicem.

Bir mengene alın bu vesileyle.

mihri

Yada mengene ile kasnağı 4 yanından ezersen sıkılığını kaybedip kargaburunla çıkıyor.
"Eppur si muove!"

muhittin_kaplan

erhanmete

aynı motoru hurdacıdan bende almıştım.
dramelle kestim öyle çıkardım.
ayıptır sorması kaça aldınız ?

overlok

muhendisbey

Kasnağı ısıtarak daha önce ben de çıkardım.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

erhanmete

Alıntı yapılan: overlok - 16 Ağustos 2016, 16:32:08
14 TL ye almıştım.

bende 15e aldım.
motorun önündeki lastikli parça çeşitli sitelerde 10 lira :)