Geliştirme kartı export lisans

Başlatan sdonmez, 29 Ağustos 2016, 17:53:41

sdonmez

Merhaba,

Özel bir firmada çalışıyorum. Aşağıdaki geliştirme kartına ihtiyacımız var.

http://tr.farnell.com/nxp/mcimx6q-sl/i-mx6-quad-sabre-lite-dev-kit/dp/2124398?COM=designcenter-sabre-space

Fakat TR distributör'ü, bu kartı alabilmek için export lisans dokümanlarının doldurulması gerektiğini ve 7-8 haftadan evvel gelemeyeceğini söyledi.

Çin üzerinden bir firma bulduk, o da aynı konuda takıldı :(

Bu export lisans durumu sadece firmalar için mi geçerli yoksa bireysel alımlarda da aynı prosedür işletiliyor mu?

Çünkü sitelerde kredi kartı, paypal ödeme gibi opsiyonlar var. Ben bireysel olarak alsam da bu prosedür işletilecek mi?

Bu proosedürlerle uğraşmadan kısa sürede almak için biir yol yöntem var mıdır?

Teşekkürler

Sdonmez

Firzen

Aynı soruyu bende Yazılım Lisansı satın alırken soracaktım. Circuit Studio Programını satın almak istiyorum. Sonuçta bu firma bana bir paket değil Lisans Numarası gönderecek.

*Gümrük vs işlemlere takılıyor muyum?
*Bireysel satın alırsam ve daha sonra bir firma açarsam bu lisansı yine kullanabilir miyim?
Kararsız...

berat23

export license kritik teknolojilerin nerde nasıl kullanılacağını bilmek için alınan bir izin. genelde askeri komponentlerde olan birşey. o formlarda nerede kullanacağınza vs. dair bildirim yapıyorsunuz, missile olacak mı, ya da cbrn gibi. firma uygun görürse satıyor, genelde ülkemizde sorun olmuyor. ihraç izni her ülkenin kendine has oluyor, kullanım konusunda da çok sınırlayıcı değil, mesela şuraya satamazsın şurda kullanamazsın olmuyor. anlaşıldığı üzere bu prosedür herkese uygulanıyor, olay kritik teknolojinin korunması.

bireysel olarak lisansa tabi bir bileşenle hiç muhatap olmadım, muhtemelen ihtiyacım da olmaz. zira böyle bir izne tabi bir üründe mutlaka bazı espriler vardır, mesela işlemcinin sıcaklık aralığı geniştir, sensörse ölçüm aralığı vs.

sonuç olarak eğer ihraç iznine tabi ise bunu legal yollardan alırken kesinlikle o prosedür uygulanır. ürünü farnell ya da digikey den almanız izne tabi olmaması anlamına gelmez.

sdonmez

Peki, misal ben kartı direkt ingiltere'den birine aldırsam ve kartı buraya göndertsem nasıl olur? Süre kısıtım olmasa bu tür yöntemler denemezdim ama durum biraz sıkıntılı.
Farnell'in sitesinde böyle bir uyarı vs görmedim. Sitede yazan teslim süresine göre de planlama yaptık ve şu an yumurta dayandı :)

berat23

illegal olur ama olur mu bilemiyorum. ben işin o tarafını görmedim, bilemiyorum.

neticede birçok ülkede uzun namlulu silah satışı da yasak ama örgütler buluyor.