STM32F103C8T6 PCB Tasarımı üzerine sorularım

Başlatan Cemre., 10 Eylül 2016, 14:56:13

Cemre.

Herkese merhaba.

Daha önce hiç STM32 mikrodenetleyiciler için kendim PCB çizmemiştim bu nedenle hata yapmak istemiyorum. Bu başlık altında soruyla karşılaştıkça sizlere sormak istiyorum. Şema bir köşede dursun.

Soru 1:

Kristal Osilatör kullanacağım. Peki bu R6 1MOhm paralel direnç ne işe yarıyor? Manuel'de yok?

z

Çan ve çekiç kafanda bir köşede dursun. Alakayı birazdan anlayacaksın.

Bazı kristaller power on aşamasında osilasyona geçmiyor. O paralel direnç çipin içindeki xtalle bağlantılı olduğu cmos inverteri analog modda tutuyor. Direnç ile biasını alan bu inverter en ufak gürültüyü yükseltiyor ve yükseltimiş gürültü xtale çekiçle vurmuş gibi bir etkide bulunuyor. Xtal çınlamaya başladığında osilasyonda başlamış oluyor.

Bağlamaktan zarar gelmez.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Cemre.

Alıntı yapılan: z - 10 Eylül 2016, 15:20:17
Çan ve çekiç kafanda bir köşede dursun. Alakayı birazdan anlayacaksın.

Bazı kristaller power on aşamasında osilasyona geçmiyor. O paralel direnç çipin içindeki xtalle bağlantılı olduğu cmos inverteri analog modda tutuyor. Direnç ile biasını alan bu inverter en ufak gürültüyü yükseltiyor ve yükseltimiş gürültü xtale çekiçle vurmuş gibi bir etkide bulunuyor. Xtal çınlamaya başladığında osilasyonda başlamış oluyor.

Bağlamaktan zarar gelmez.

Hocam teşekkür ederim. Anladım. Şemayı da senin siteden verdik bandwidth doluyor dersen değiştireyim :D

z

Cemre.

Soru 2: Boş kalan pinler ne olacak? (NRST ve BOOT0-1 pinleri için istinai durumlar var mı?)

Soru 3: VBAT ne olacak? Pil kullanmıyorum.

Soru 4: Karttaki 5V->3.3V için kullanılan regülatörden memnunum. Adı sanı var mı?

z

Reset pinini şemadaki gibi RC devresine bağla. Yalnız büyük değerli kapasitör kullanma. NRST pini çipi resetlemeye yarar fakat bu pin aynı zamanda çıkış pinidir. Harici devrelerin işlemcinin resetlenmesi durumunda haberdar edilmesine de yarar. (Mesela Watch dog çipi resetledi bilgisi NRST pininden gözlenebilir)

Eğer işlemci reset ardından Flash üzerinden koşmaya başlasın dersen  Boot 0,1 pinlerinden 0 pini power on aşamasında 0 olmalı.

Boot1 pinini boşta da bırakabilirsin. Farklı bir boot modu düşünüyorsan çipin boot ile ilgili sayfalarına göz at.

Standart kullanımda Boot 0 pininin 0 olması yeterli.

mesaj birleştirme:: 10 Eylül 2016, 16:50:40

Vbat benim uygulamalarda hep boşta fakat bunu 3v3'e bağlamak daha doğru olur.

Vregin adını bende bilmiyorum.  Sadece MCU'yu beslemek için regülatör lazımsa;

@Klein

Benim için seçtiğin 3v3 regülatörün adı neydi?

Cemre.

@z Hocam LM1117 için LTSpice üzerinden simulasyonlar yapıyorum. App Note'larda giriş kapasitesi 10uF çıkış kapasitesi 100uF vermiş. 220V-12V trafo çıkışından tam dalga doğrultma ile aldığım gerilimi 10uF ve 100uF ile kullandığımda giriş gerilimi çok fazla ripple oluyor ve 5V'un dahi altına düşebiliyor 500mA yükte. Giriş kapasitesini 470uF yaptığımda sorun olmuyor. Bir yerde hata mı var?

z

Orada bahsedilen 10uF doğrultucu için konacak filitre kapasitörü değil. O regülatörden ani akım asılınmak istediğinde regülatörün giriş bacağındaki voltajın o an için çökmemesi için.

Sen hem 470uF (ben olsam 1000uF den küçük kullanmam) hem de o 10uF yi kullanacaksın.

10uF yi de çipin hemen dibinde konumlayacaksın.

Cemre.

Hocam 3v3 girişini 5v'den alıyorsunuz değil mi? 5V'tan sadece LCD beslenecek. Diğer tüm parçalar 3v3'ten.

hgs

Cemre.

Şebeke girişinde Varistör kullanmak istiyorum. Daha önce kullanmadım ve hesabı kitabı var mı bilmiyorum. Varistör çapı neye göre belirlenir? Kullanmalı mıyım?

Şimşek çaktı modem bozuldu, şimşek çaktı elektrik sayacı patladı. Bu tarz durumların yaşandığı bir yerde ne gibi önlemler almak gerekir?

NTC?
Hat Filtresi?
Varistör?
Cam Sigorta?

hgs

24V input girişi bırak. Girişte adaptör kullanılsın.

Cemre.

Alıntı yapılan: hgs - 10 Eylül 2016, 21:01:28
24V input girişi bırak. Girişte adaptör kullanılsın.

Hocam düşünmüyor değilim açıkçası. Ancak panel tipi bir kutuya uyduracağım ve panoda çalışacak. Pano sade olsun, bir trafo bir kaç pasif elemanla halledeyim dedim.

Lineer regülatör kullanıp 24V DC giriş almak mantıklı mı? 12V giriş yapsak?

hgs

panoda ne varsa o olur. 24 yada 12v farketmez.  2596 kullanırsın. arkasından 1117

Cemre.

Alıntı yapılan: hgs - 10 Eylül 2016, 21:28:35
panoda ne varsa o olur. 24 yada 12v farketmez.  2596 kullanırsın. arkasından 1117

Hocam pano sadece cihaza ait olacak. Mervesan 12V 2A SMPS 7$+KDV gibi bir fiyatı var. Buna LM2596 ve kompanentleri eklenince misal 10$ diyelim.

Aslan trafo 12V 8W fiyatı 6$ (KDV dahil) civarı. Yine LM1117 vs 10$'a tamamlayacağını düşünürsek, cihaz kutusunda kapladığı alan DC girişi dışarıdan almam gerektiği yönü ağır basıyor. Sizler 220VAC giriş ve 24VDC giriş arasındaki farkları ya da sahadaki avantaj, dezavantajlarını karşılaştırsanız ne karar verirdiniz hocam?