STM32F103C8T6 PCB Tasarımı üzerine sorularım

Başlatan Cemre., 10 Eylül 2016, 14:56:13

Cemre.

Ground Plane ve Power Plane kullanmaya karar verdik diyelim. Aklıma ilk olarak kartın bir yüzünü komple ground, diğer yüzünü komple power yapıp gerekli yerlere bağlanmasını sağlamak geliyor. Ama bu aklıma geldiğinde en temel kapasitör çizimi de gözümün önünden gitmiyor. Paralel iki levha ve potansiyel fark. Şimdi bunu savunan bazı yabancı forum kullanıcılarına denk geldim, aksini savunana da. Sizin tecrübeleriniz/bilgileriniz bu konuda ne diyor?

Proteus

2 Layer da pek te farketmez ama önerim top ve bottoma  a  ground polygon atman , o şekilde yapman kapasite formatını vermen , biraz sıkıntı yaratabilir.
Kritik sinyaller  örneğin osilatör sinyalleri top powerı da bottom dan ver gitsin

mesaj birleştirme:: 25 Eylül 2016, 15:48:26

Ve kartın yüzeyine viaları dağıtabilirsin GND ye bağlı olan stitching vialar

Cemre.

Alıntı yapılan: Proteus - 25 Eylül 2016, 15:44:32
2 Layer da pek te farketmez ama önerim top ve bottoma  a  ground polygon atman , o şekilde yapman kapasite formatını vermen , biraz sıkıntı yaratabilir.
Kritik sinyaller  örneğin osilatör sinyalleri top powerı da bottom dan ver gitsin

mesaj birleştirme:: 25 Eylül 2016, 15:48:26

Hocam şu kısmı açar mısınız? @Proteus

hgs

Alıntı yapılan: Cemre. - 25 Eylül 2016, 15:33:33
diğer yüzünü komple power yapıp

2 layer için bu yapılamaz. Olmayacağı için savunulmasınada gerek olmaz.

Alıntı yapılan: z - 25 Eylül 2016, 14:35:36
Power ve Gnd hattı yanyana giderse endüktans 4 kat artar. 90 derece götürmekte fayda var.
Yanlış bilgi.

Alıntı yapılan: Proteus - 25 Eylül 2016, 15:06:37
En iyi return path
Doğru bilgi. Ama ilgili resim sadece teorik anlatım. Gerçekte çizgi şeklinde gnd olmaz.  (O şekilde çizip sorun yaşamayanlar devam etsin)

Cemre.

2 layer için bu yapılamaz. Olmayacağı için savunulmasınada gerek olmaz.
@hgs

Hocam anlayamadım. Şimdi ben çizimi bitirsem, alsam elime plane aracını, bir yüzü gnd plane ile bir yüzü power plane ile kaplasam. Olmaz mı? Yada ne olur?

hgs

Olmaz.

5V için 2 layerda plane koyarsan koymus olursun. 1 katta gnd var, diğer katta power. Yollar ve malzeme nerede duracak.

Cemre.

@hgs Hocam şimdi kızacaksın ama, ben yaptım oldu. Hatta 3 boyutlu olarak da baktım malzemeler kartın üzerinde duruyor. Olur ama sen yapma demeye mi getiriyorsun, yoksa farklı şeylerden mi bahsediyoruz. Benim kafam çok karıştı.

hgs

:) olduysa olmuştur. Ben ne kızacagım pcb senin. Z de yapmış olmuş çalışıyormuş kart. Sorun yok bana göre.

Cemre.

@hgs Hocam, benim amacım öğrenmek. Söylediklerimi de saygısızlık olarak almayın lütfen. Evet PCB benim ancak bilgi hepimizin. Sorumu baştan sorayım.

Her iki katmanı da biri ground biri power olmak üzere plane ile kaplıyorum. Power bağlantılarım bir yüzde, ground bağlantılarım bir yüzde gerçekleştiriliyor ve bağlantısı yapılmamış bir pad kalmıyor. Bu durum sakıncalı mıdır? Sakıncalı ise sebebi nedir?

Bu arada hayatımda ilk kez iki katlı PCB çizip üreteceğim. Bu yüzden yaptım derken herşey kağıt üzerindedir.

Teşekkürler.

hgs

Alıntı yapılan: Cemre. - 25 Eylül 2016, 17:58:37
amacım öğrenmek

Öğrenmek istiyorsan 2 katta plane olmaz. Plane 4 katlı pcblerde ara katlarda olur. Kullandığın porgram buna izin vermiyor olmalıydı. Ya ayarlarını uygun hale getirmişsindir. Yada power plane yapıyorum diye pour koyuyorsundur.  Yani bilmiyorsun ne yaptıgını.

2 katta; gnd hatları ve sinyaller olur. Power yollarıda yol şeklinde olur. Plane olmaz. Birde ground pour ekleyebilirsin.

Cemre.

@hgs Hocam haklısınız. Pour ve Plane şeklinde bir ayrım olduğunu bilmiyordum. KiCAD üzerinde de sadece "filled zone" şeklinde belirtilmiş ve uygulama izin veriyor. Pour konusunu araştıracağım. Tekrar teşekkür ederim.

hgs

Kicad gibi amator programlar kullanmayı bırakın.

Cemre.

Hocam şuan elimde sadece lisanslı eagle ve ücretsiz kicad var. Eagle lisansım EDU versiyon ve kart boyutlarımı karşılamıyor. Ne yapayım? Kırek kullanmak istemiyorsam kullanabileceğim en profesyonel ücretsiz program KiCAD'i biliyorum. Var mı öneriniz?

z

Alıntı yapılan: Proteus - 25 Eylül 2016, 15:06:37
Bende onu diyorum yani power hattında via kullanılabilir.Hani çok fazla bir etkisi olmayacağını düşünüyorum zaten dekuplaj caplerle indirgiyorsun.Data hattı desen eyw.

http://postimg.cc/image/8oppo2btx/

Yanyana götürülmüş en iyi return path için bunu kastetmiştim

Resimi şimdi eve gelince gördüm.

Eğer paralel hattan DC gidecekse bile iyi dediğin kötü, kötü dediğin de iyi şeklinde ters olmalı. 

Endüktans artar. Akım yönleri aynı olsaydı olabilirdi. Ama senin çizimde ters akım akıyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

hgs

Alıntı yapılan: Cemre. - 25 Eylül 2016, 18:17:55
Hocam şuan elimde sadece lisanslı eagle ve ücretsiz kicad var. Eagle lisansım EDU versiyon ve kart boyutlarımı karşılamıyor. Ne yapayım? Kırek kullanmak istemiyorsam kullanabileceğim en profesyonel ücretsiz program KiCAD'i biliyorum. Var mı öneriniz?

lisanssız kullanamıyorsan devam.