Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

Başka Bir Şey

Başlatan ByTEK, 17 Eylül 2016, 01:56:37

sovalye

@hgs hocam tabi ki o farklı bahsettiğiniz şey synthetic cdo. Borcun ödenip ödenemeyeceğine dair girilen iddia ve bu iddianın ödenip ödenemeyeceğine dair girilen bambaşka bir iddia, bu şekilde giden upuzun bir zincir. Ama emlak sektörünü çökerten bu zincir olmadı. Emlak sektörü çöktükten sonra insanların işini bitiren bu oldu. Kötü günler için tutulan yatırımlar, diğer sektörlerin kazançlarının cdo'larda olması ve emlak sektörünün çöküşü ile tüm cdo getirilerinin sıfırlanması bütün piyasaları ve diğer sektörleri batırdı.

Emlak şu an yükseliyor ve bir süre daha kesinlikle yükselecek ama bu yükseliş büyük miktarda sanal. Gerşekten istanbul yakınında alınan bir arsa o fiyattan alınmak zorunda mıydı? Sorduğum tek soru bu. O arsanın başka yerdeki çok daha ucuz alternatifini alıp, aynı iş biraz fazladan lojistik masrafı ödeyip yapılamaz mı? Veya şu an istanbul da oturan emekli insanlar kayıpsız şekilde başka yerde yaşayamazlar mı? Çoğu üretim tesisi başka yere taşınıp tek bir ofis bırakıp aynı işlerine devam edemezler mi ?

muhittin_kaplan

Hiçbir şeyin fiyatı devamlı yükselmez, devamlı düşmez.

sovalye

muhittin hocam kredi veren kurumlar, kredi notlandırmalarının sorunlarını biliyorlardı sadece önemsemediler. Çünkü işi düşük kalitede olsa da insanlar çalışmaya devam edip, borçlarını ödüyorlardı. Olayı derecelendirme kurumlarına atmak çok basit bir çözüm. Krediyi veren de alan da herkes mevcut durumu biliyordu ama herkes bu çarkın devam edebileceğini düşünüyordu. Yoksa 3 bin dolar kazanan kişiye banka 2 farklı ev için toplam bin dolar kredi verdiğinin bilincindeydi. Insanlar da eğer işlerini kaybederlerse borçları tarafından boğulacaklarını biliyorlardı ama işlerini kaybetmeyeceklerine inanıyorlardı. Aynısı şu an bizde de var. 1 milyon lira fiyat biçilen dükkanda çalışan 5 bin lira kazanmayan işletmeler var. Peki bu işletme iş yapamazsa napacak, 1 milyon fiyatlı yeri tuttuğu fiyata satacak, artık 800 bin olursa şanslılar. bunu görenler daha düşük fiyata satacak, yakalayabildikleri fiyata.

hgs

İnsanların çoğaldığı, arsaların büyüklüğünün sabit kaldığı bir dünyada (sularda yaşamaya başlamazsak) fiyatlar hep artacaktır. Bu artmanın azaldıgı yada negatife döndüğü kriz zamanları olabilir. Ama kişi başına düşen alanın sürekli azaldığı gerçeğini gözden kaçıramazsınız. İnsanoğlunun sahip olma isteği arzusu, kurulmuş bazı ekonomik teorilerle kontrol edilemez. Ancak gelecek hakkında bir takım öngörülerde bulunulabilir. Bir kadının kendi evine sahip olması arzusu öyle hafife alınabilecek bir duygu değildir.

İnsan sayısının azaldığı bir gelecekte fiyatlar düşebilir.

Tekrar edeyim. Ben kazandığımın tamamını işime yatırıyorum. Fakat bu benim insanların inandıkları şeylere karşı gözümü kapatmama sebep olmuyor.

sovalye

Gercekten emlak fiyatlarinin bu derce yuksek olmasini artan insan sayisina mi bagliyorsunuz? Nufus yogunlugun cok dusuk oldugu, yasama elverisli devasa yerler var. Butun yerler bitti de insanlar baslarini sokacak dam pesinde mi?
Insanlarin inandiklari seye gozlerimi kapatmiyorum ama bu onlarin yanlis oldugunu gostermiyor. Uretime dayanmayan ekonomik sistemlerde fiyatlar piyasaya katilacak son kisiye kadar artmaya devam eder. Bilirsiniz her zaman altin fiyati cok artiyor haberinden sonra mahallenin teyzeleri altin alor ve altin fiyatlari duser. Cunku artik altin alacak hickimse kalmamistir.

trinity

Türkiye nüfusu yılda 1 milyon kişi artsa, demek ki her sene 1 milyon yeni konuta ihtiyaç var. Ama tabi her yıl 1 milyon yeni iş imkanı açmak şartıyla çünkü işsiz insanlar ev alamazlar.

hgs

Sovalye
Sizin düşündüğünüz gibi değil. Şehirlerde yaşamak amaç haline gelmiş. Tarım sektöründe yoğun emek var ama elde edilen çok az. Şehirlerde ise alan sıkıntısı var. Bu şehirlerin yakınlarında olan yerlerde, ileride bu şehirlere katılacak yerler gözüyle bakılıyor. Denizden 40 km içeride bir köyün çevresinde 1 dönüm araziyi 1-2-3k ya alabilirsin. Ama denize yakın yada şehirleşmenin olduğu bir yerde 5-10-20-50-100k ları rahat buluyor 1 dönüm arazi. Geçen gün kendi arazileri ile yol arasındaki 2 dönüm araziyi 185k tl verip satın alan tanıdığım birisi ile karşılaştım. Neden bu kadar para verdin? dediğimde fazladan 50 daire elde edeceğim dedi. 1 daire parasına fazladan 50 daire gelir. Kötü ihtimalle 25 daire olsun.

Bu matematiği sizin anlamamanız bir takım patronların bu işlere girişmesine engel olmaz. Neden böyle oluyor sorusu son derece saçma. 

Konu başlığındaki kadir bey elde ettiği gelirin tamamını işe yatırmakdan bahsediyor, videolarda. Ancak son derece lüks bir gökdelende katın tamamını satın alıp içerisine kafasına göre her türlü düzenlemeyi yapmaktan geride durmamış. Basit mantıkla ne gereği var şehir dışında bir yerlerde de olur denebilirdi.

Bu işe fazla kafa yormayın. Paranız varsa inandığınız şekilde yatırım yapın. Diğerlerinin nasıl yatırım yaptığını önemli değil.

sovalye

Alıntı yapılan: hgs - 21 Eylül 2016, 17:02:12
Bu matematiği sizin anlamamanız bir takım patronların bu işlere girişmesine engel olmaz. Neden böyle oluyor sorusu son derece saçma. 

Bu işe fazla kafa yormayın. Paranız varsa inandığınız şekilde yatırım yapın. Diğerlerinin nasıl yatırım yaptığını önemli değil.

Nasıl bir cümledir bu? Tek cümleyle ekonomi bireysel hale getirdiniz. Her zaman diğerlerinin nasıl yatırım yaptığına göre yatırım yaparsınız. İnsanlar bir hisse senedinin sürekli yükseleceğine inanıp, deli gibi alıyorlarsa ve siz bunun hatalı olduğunu biliyorsanız karşı pozisyon alırsınız. Eğer kimse balonu beslemiyorsa sizin karşı pozisyon almanız herhangi bir işe yaramaz.

Kısa vadede insanlar emlaktan çok ciddi kar ediyor ama bu uzun süre devam edemez. Şimdi emlaktan 50 birim kar eden insanlar bu kar ı realize edip, uzun vadede geleceği olan yatırım araçlarına yönelmiyorlar. Dışarıdan gelen paralarını da emlağa gömüyorlar ve her zaman daha çok kazanacaklarına inanıyorlar. Sorun bu.
Kısa vadede insanlar emlaktan çok ciddi kar ediyor ama bu uzun süre devam edemez. Şimdi emlaktan 50 birim kar eden insanlar bu kar ı realize edip, uzun vadede geleceği olan yatırım araçlarına yönelmiyorlar. Dışarıdan gelen paralarını da emlağa gömüyorlar ve her zaman daha çok kazanacaklarına inanıyorlar. Sorun bu.

hgs

Sorun yok. Siz kafanızı yormayın. Batan batar, çıkan çıkar. Borcu olanlar girer hapiste yatarlar çıkarlar. Hiç borcu olmayan benim gibiler, yatağa yattıklarında hemen uykuya dalarlar. Borçlu olanların nasıl uyuduklarını dert etmeyelim. En azından ben dert etmeyeceğim.

Kendinizin tercihlerine odaklanın. Basit bir insan olarak insanların fikirlerini değiştiremesiniz, hele bu forum üzerinden imkansız gibidir.

Yaşınız ve mesleğiniz nedir?

sovalye

Tartışmanın ad hominem kısmınına mı geldik hocam. Bu forumda bulunduğuma göre çok büyük ihtimalle ekonomist değilimdir. Ama yukarıda ekonomi ile ilgili yazdığım geçmiş ve geniş zamandaki her şeyden eminim. Gelecek tahminim ise emlak fiyatlarının bir noktada çatırdayacağıyla ilgili.

Dediğiniz gibi bu forumdan kimseyi etkileyemem ve etkilekte istemem (yatırım tavsiyesi olacak şeyler yazmıyorum). Kendi düşünceme zıt bir fikir ve savunmaya hazır birini gördüm. Belki ben yanlışımdır, doğruyu görürüm. Bunun niye bir balon olmayacağı ile ilgili destekli görüşleri memnuniyetle okuyorum ama hala bu fiyatların makul olduğuna dair kanıtlar göremedim. Size karşı bir laf değil bu, fiyatların suni bir şekilde yüksek olduğunu gösteren veriler bana daha mantıklı geliyor. 

Forum genel amacı insanların kafa yormasını sağlamakken bunun tersini yazmanız da bence hoş olmadı.

hgs

İnsanlar kitleler halinde bir şeye inanıyorlar. Görmüyorum, o zaman görmediklerim yoktur diyorsun. İnanıyorlar ve sürekli artıyor bu fiyatlar. Bunu destekleyici bir çok sebep var. İnsan sayısının belli yerlerde fazla artmasından başka bir sebebede ihtiyaç yok aslında. Ama siz bundan balon patlayacak yorumu yapıyorsunuz sadece.

İddianız "Bu iş patlayacak." Patlayacakda ne olacak? Sıfırlayacakmı ? Amerika yokmu oldu ?

Yaşınız ve mesleğinizi şundan sordum. Hayatınızda şimdiye kadar hiç bir şey yapıp yapmadığınızı anlamak istiyordum. Hiç bir şey yapmadıysanız da doğruyu görüyor olabilirsiniz. O kadar sakat fikirlerim yok. Ama siz hiç bir şey yapmamış iseniz ve ahkam kestiğiniz konu hakkında hata içinde oluyor olma ihtimalinizi de artırmazmı ?

Bir takım işler yapmış, koca koca firmalar kurmuş adamlar, duruyorlar salak gibi arazi alıyorlar. Siz bugüne kadar ne yaptınızda, bu adamların bu kadar iş yaptıktan sonra, yaptıkları bu seçimi yargılıyorsunuz ?  Bunu merak ettim. Tabi bilgi vermemekte özgürsünüz. Sizin sözünüze itibar edilebilmesi için elle tutulur olmanız gerekir bence.  Benim sözüme itibar gerekmiyor ben sadece insanların ne yaptığını söylüyorum. Herkes söylüyor bunu zaten.

RaMu

Detroit te 100 dolara ev satılıyordu,
bunun nasıl olduğunu araştıran oldu mu hiç?
Otomotiv sanayinin çöküşümü şehirden çekilmesi ve
Amerikadaki kriz vs. bir şeyler okumuştum, işin aslı nedir bilmiyorum.

Konu başlığıyla alakalı gördüğüm daha başka bir şeye denk geldim şimdi:
https://www.youtube.com/watch?v=1k7jeQQdqPA
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

sovalye

Alıntı yapılan: hgs - 21 Eylül 2016, 18:51:14
İnsanlar kitleler halinde bir şeye inanıyorlar. Görmüyorum, o zaman görmediklerim yoktur diyorsun. İnanıyorlar ve sürekli artıyor bu fiyatlar. Bunu destekleyici bir çok sebep var. İnsan sayısının belli yerlerde fazla artmasından başka bir sebebede ihtiyaç yok aslında. Ama siz bundan balon patlayacak yorumu yapıyorsunuz sadece.

İddianız "Bu iş patlayacak." Patlayacakda ne olacak? Sıfırlayacakmı ? Amerika yokmu oldu ?

Yaşınız ve mesleğinizi şundan sordum. Hayatınızda şimdiye kadar hiç bir şey yapıp yapmadığınızı anlamak istiyordum. Hiç bir şey yapmadıysanız da doğruyu görüyor olabilirsiniz. O kadar sakat fikirlerim yok. Ama siz hiç bir şey yapmamış iseniz ve ahkam kestiğiniz konu hakkında hata içinde oluyor olma ihtimalinizi de artırmazmı ?

Bir takım işler yapmış, koca koca firmalar kurmuş adamlar, duruyorlar salak gibi arazi alıyorlar. Siz bugüne kadar ne yaptınızda, bu adamların bu kadar iş yaptıktan sonra, yaptıkları bu seçimi yargılıyorsunuz ?  Bunu merak ettim. Tabi bilgi vermemekte özgürsünüz. Sizin sözünüze itibar edilebilmesi için elle tutulur olmanız gerekir bence.  Benim sözüme itibar gerekmiyor ben sadece insanların ne yaptığını söylüyorum. Herkes söylüyor bunu zaten.

Hee tamam o zaman ya. İnsanlar kitleler halinde yapıyorsa kesinlikle mantıklıdır hele bir de koca koca firmalar kurmuş adamlar yapıyorsa daha mantıklıdır. Aaa bir dakika öyle olmuyordu mesela 1600lerde "lale balonu", insanlar tek bir lale soğanı için amsterdam ın göbeğindeki evlerini,kocaman arsalarını veriyordu. Kimse de çıkıp demiyordu ki lan bu soğanı napacaz, yarın her şey kötü giderse bunun minimum değeri nedir? Ertesi gün kimse lale soğanlarını almak istemeyince ticaretten efsane derece anlayan dönemin insanları tamamen gafil avlandı. Yada hani bu çok eski geldiyse datcom balonu var 2000 de . İnternet sitelerinin hisse değerlerinin dibe vurduğu olay. İnsanlar iletişim çağı diye her zaman bu hisselerin yükseleceğine inanıyordu.
Binlerce insanın işsiz, evsiz kaldığı, intihar ettikleri bir olay için amerika yok mu oldu demenize karşılık bir şey bulamıyorum.

"Emlak fiyatları sürekli artıyor, siz görmüyorsunuz" cümlesini siz kurdunuz. Ben de yazdım ki artıyor ama bu kesin bir bilgi olarak verilemez, emlak balonu diye bir olay yaşandı. Çıkıp ta kimseye ev almayın araba almayın, fiyatlar düşecek diye bir şey demiyorum. Sadece demek istediğim öyle boş yere "emlak fiyatları her zaman artıyor" diye cümle kurmayın. En sarsılmaz denilen ekonomiler çökerken fiyatların bu kadar hızlı yükseldiği ve insanların matematiksel bir altyapısını gösteremediği piyasalarda da bu tarz durumlar olabilir.

berat23

insanların kitleler halinde birşey yapması o işi doğru yapmaz ama piyasayı oluşturur. herkes ev almaya çalışırsa ev fiyatları artar, aslında bu kadar basit.

bizim insanımız zaten piyasa nedir hiç öğrenemedi. ev fiyatları balon olsa dahi çark dönüyorsa piyasa o malı fiyatlandırmış demektir. bir malın ya da emtianın fiyatını maliyeti ya da satıcı belirlemez, alıcı yani piyasa belirler. yıllardır birileri emlak balonu diye söyleyip duruyor ama bu süreçte emlak ifyatları artıyor, insalarda artışı görüp bu trene katılmak istiyor. bu döngü nasıl kırılacak peki? mortgage krizi ile bu anattığım durumun alakası yok.

ayrıca uzun vadede emlak her zaman kazandıracaktır, bu çok açık birşey. krizler ya da ani artışlar da olabilir, bunlar geçici hareketlerdir.

denklem şu; nüfus artıyor, alan azalıyor.

zamzam23

Alıntı yapılan: SercanTEK - 18 Eylül 2016, 10:58:47
Anlamadigin nedir hocam ?@zamzam23
Konu derken konu başlığını kastettim. Şöyle ki;
konu açarken yazılan konu başlığı, içeriğin bir özeti olursa, ilgimizin olmadığı konulara girip zaman kaybetmemiş oluruz.
"başka bir şey" gibi bir konu başlığı pek uygun değil. içeriği daha çok anlatabilir kelimeler seçilmeli.