3 UÇLU (PİNLİ) STEP MOTOR VEYA MOTOR

Başlatan zoptan, 07 Ekim 2005, 12:44:46

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "caffeine"step motorlarda geri besleme oluyormu?
çalıştığım yerde step motorlu birsürü makinalar var herhangi bir sıkışmada normal olarak adım kaçırıyorlar hatta bazen içlerindeki mıknatıslarda bir şekilde güç azalması oluyor (bilmiyorum neden belki titreşimden çatlamalar olabilir) ozamanda yüksek devirlerde adım kaçırabiliyorlar
Tum hareketli parcalarda geri besleme olabilir.
Step motorlarda da olabilir. Ama bazi sartlarda geribeslemesiz de calisabilme avantaji vardir.

mcan

benim anlamadığım şu olay var bizim normal ac devrelerde kullandığımız 3 fazlı asenkron motorlarda hız kontrolünün olmadığını düşünürsek herhangi bir devre yok bildiğim kadarıyla,, nasıl oluyorda bunlara pozisyonu bildirecek bir eleman olmadığı gibi her hangi bir zorlamada titreyip durmuyorlar,,yoksa onlarda da böle bi sistem mi var ?

zoptan

Üç fazlı AC motorların veya tek  fazlı AC motorların hızını kontrol eden sistemler mevcut. Bunların hızını kontrol edebilmek için çalışma frekanslarını azaltarak veya arttırarak hızları değiştirilebiliniyor. Fakat hardsik motorları gibi bir performansa sahip değiller.
Herkes Cennete Gitmek İster, Ama Kimse Ölmek İstemez.

aster

her motorun gücü doğrultusunda bir momenti, torku vardır
buna karşı bir kuvvet uyguladığında onu yenersen motor durur
durur ama işte hikaye orada hatta motor durmadan başlar
sonuç sargı yol geçen hanına döner
o sebepten kullanım yerine göre motor seçiliyor

mcan

hız kontrolünün olmadığını derken ,hız kontrol ünitesini bir kenara bırakırsak anlamında demek istemişdim

CaFFeiNe

step motorlarda geri besleme oluyormu?
derken gerek oluyormu manasında sormuştum uygun güçte uygun şekilde sürüldüğünde sonuçta bir adımda nekadar döneceği belli yani adım kaçırma olayı olmadığını düşünürsek (zorlanma vs. neticesinde) kontrol etmek kolay mesela 1.8° adımı olan motora 200 adım attırırsan tam 1 tur döner ama diğer motorlara örneğin DC, AC sincap kafesli vs 1 tur dön dur demek zor belkide imkansızdır bilemiyorum. Servomotorlar var ama onlarında üzerlerinde encoderleri özel sürücüleri var step motorlar kadar basit ve ucuz değiller.

@encryptedcode
ac motorların zorlanmada titreyip durmamaları pozisyonlarını bildirecek bir elemanlarının olmamaları ile ilgisi yok onlar zaten normal boşta çalışırken bile dönmesi gereken devirde dönmüyorlar mesela 3000d/d mir ac motor motoruna göre 2970-2980 vs devirde döner ac motorlarda kayma diye bir olay var ve bunlarıda yüke bindirirsen kaymada artar ve nihayetinde yükü çok arttırırsan motor yükü kaldıramaz ve durur

mcan

tamam da, anlayamadığım olay fırçasız dc motorlarının asenkron ac motordan ne farkı varda ,pozisyonu bildiren bir sistemin olması gerekiyor?epprom a tablolar falan yapılıyor, değişik teknikler kullanılıyor... yani sadce ac sinyal üretip versek ,sürücü kartına gerek kalırmı? (hız kontrolü dışında)

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: "caffeine"step motorlarda geri besleme oluyormu?
derken gerek oluyormu manasında sormuştum uygun güçte uygun şekilde sürüldüğünde sonuçta bir adımda nekadar döneceği belli yani adım kaçırma olayı olmadığını düşünürsek (zorlanma vs. neticesinde) kontrol etmek kolay mesela 1.8° adımı olan motora 200 adım attırırsan tam 1 tur döner ama diğer motorlara örneğin DC, AC sincap kafesli vs 1 tur dön dur demek zor belkide imkansızdır bilemiyorum. Servomotorlar var ama onlarında üzerlerinde encoderleri özel sürücüleri var step motorlar kadar basit ve ucuz değiller.

Adim kacirmayacagi garanti ise geri-beslemeye gerek kalmiyor zaten. Ama geri beslemeli Step motorlar da var. Bir IBM cihazindan cikan step motorun hemen ustunde optik encoder vardi.

Bir de step motorlar ve suruculeri basit ve ucuz değil. Patentli yontemler bile var.

z

Alıntı yapılan: "picusta"Peki 3 bobinli step motor ile BLDC motor arasinda ne fark var (yapisal olarak) ? Yani statorda esit araliklarla 3 bobin, ve bu 3 bobine fazlari kaydirilmis 3 sinüs (step motorda mikrostep hesabi). Geri besleme olmazsa, yük'e binince rotor stator'un manyetik alanini takip edemiyor, kayiyor. Step motorun adim kaçirmasi bu mu oluyor?

Aralarindaki en buyuk fark, adim sayisi ve;

BLDC motorlar dogrusal devre elemanlaridir. Rotor pozisyonundaki degisim stator enduktanslarinda degisime neden olmaz. Yada ihmal edilebilir.

Halbuki step motorlar dogrusal değillerdir. Motor enduktanslari pozisyonun da fonksiyonudur.

BLDC motorlar step motorlar gibi dusuk devirlerde kullanilmak istenirse ve geri besleme kullanilmazsa asiri osilasyonlu hareket ederler.

Sonucta her iki tip motorda da rotor, stator alani ile eszamanli donemezse artik motor kontroldan cikmis olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

picusta

Galiba bahsettiginiz olaya reluktans deniyordu. (ilgilenmeye ilgilenmeye unuttum tabii). Statordaki ve rotordaki bobinlerin, geometrisi, birbirine kuplaji il alakali sanirim.
Peki BLDC ile senkron motorlarda sürme tekniginden baska (DC,AC) ne gibi yapisal farklar var?
Geri besleme yerine gözlemci koysak (sistemin gözlemlenebilirligini varsayarsak) ayni performansi yakalayamaz miyiz?
Birde üstüne dogrusal olmayan kompanzasyon yaparsak maksimum optimizasyon elde edemezmiyiz?
Burada güzel seyler var :
AN1078 - Sensorless Field Oriented Control of PMSM Motors using dsPIC30F or dsPIC33F Digital Signal Controllers
Yalniz teori kismi biraz basit kalmis.

mert3162

Konu çok dağılmış ama Aynı motorlardan bendede var hdd nin içinden söktüğüm 3 uçlu motora pot ile yada 2 adet butonla yol vererek motorun tam kapasiteyle yani 7200 devirle dönmesini sağlayan bir elektronik devre mevcutmudur.

Pic ile de olabilir.
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan