Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

Şifreli elektrik

Başlatan ankyra, 27 Eylül 2016, 16:12:07

engerex

Alıntı yapılan: a.zorba - 28 Eylül 2016, 13:09:55
bu sistem mevcut da yıllardır kullanılıyor.

Bazı bölgelerde olduğunu biliyorum. Hatta su ve doğalgaz sayaçları da benzer şekilde. (Yanlış değilsem sayaçlarda 10 yıl gibi pil ömrü aranıyor.)
Dediğim gibi amaç farklı olunca algı yaratılıyor.

yas

Başlık altındaki konuyu genel olarak anlamayan arkadaşlar var. Sorun kullanılan elektriğin ölçülmesi değil, sorunlar şunlar;
-sayacın pass geçilmesi yoluyla kaçak kullanım.
-bazı kullanıcılarda sayacın bile olmaması.
-bilmem hangi mevkideki mezra, köy vs. kullanıcıya sayaç okumaya veya denetime gidilmemesi
-sayaç okumaya yada denetime gelecek olan kişinin amca oğlu olması.
-sayaç okumaya gelen personelin sayacın yakınında bağlı duran köpekten korkması yada başka sebeplerden cesaret edememesi
-bölge insanın bu olayı uzun yıllardır benimseyip bir hak gibi görmesi.

sadece elektrik değil su da aynı şekilde bedava. hatta su çıkarılması için kullanılan pompaların elektrik parasını (büyük şehir belediyeleri hariç) belediyeler bile ödemiyor.

sbugra

Alıntı yapılan: ipek - 28 Eylül 2016, 13:08:38
kardeşim 78 yılında güneydoğuda görevli idi,yoldan geçen tele kanca takıp fütürsuzca kullandıklarını,denetimin sıfır olduğunu,memurun eve girmeye yada bahçeye girmeye korktuğunu,her evde bir keleş olduğunu bildiğini,aradan geçen yıllara rağmen hiç bir adım atılmadığını,bu arada en az on hükümet kurulduğuna,olayların bundan sonrada tempoyu bozmayak şekilde böyle devam edeceğini beyan etmişti..kansere çare belki olabilir ama buna yok,çünki kimse hapse atılmamış,yargıç önüne çıkarılmamış,dava edilmemiş, tıpkı sigara cezası gibi bu güne kadar kimden talep edilmiş,varmı bir örnek,adamlar yıllardır hırsızlık yapıyorlar göz yummuşsun,bir kilo baklava çalan çocukları 20 yıla mahkum etmişsin,konfüçyus ögeleri aklıma gelir bu durumlarda ,tecavuz kaçınılmazsa zevk almaya bak....
2016 bitmek üzere, Van'da görev yapıyorum. Değişen hiç birşey yok ne yazıkki.

mihri

Kaçağa göz yumulması tamamen siyasi. Türkiyenin doğu kesiminden oy kaybetmeyi göze alıpta ordaki kaçağın önüne geçecek babayiğit daha çıkmadı.
"Eppur si muove!"

muhittin_kaplan

Asagidaki fatura ve ihbarname bana ait. Muhtemelen kapida yatmis dagitim sirket personeli.

[IMG]http://uploads.tapatalk-cdn.com/20160928/229042abdd6f887030b05db2bffd09ec.jpg[/img]