Gerilim okuma yöntemi

Başlatan seyityildirim, 24 Ekim 2016, 11:14:25

FxDev

Yaptığım devrelerin tamamına yakınında beslemeyi zaten okuyorum o yüzden sorun yok benim adıma. Ben uzun süredir Flyback tasarımlarımı ortada gösterdiğim şekilde yaptığım için de (çünkü giriş gerilimi yanında şebeke frekansını da o şekilde rahat ölçüyorum) sorun yok.

Aklın yolu bir ikimizin de yöntemi aynı yere çıkıyor yalnız senin devrede çıkan gerilim negatif dediğin gibi. Genelde Flyback trafolarımda N oranı 5~6 civarıdır. 320V tepede çıkan gerilim -50 ile -60V civarında olacak. Bir de bunu ölçmek için devre eklemem gerekmeyecek mi??
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

z

20...40v seviyelerinde olması lazım.

-60v  560K ile ADC girişine bağlanırsa, aynı ADC girişine 3.3v dan 10K ile gelinirse ADC girişinde 2.19v oluşur.

Vdd - (VSebeke+Vdd/)(R1+R2)= VADC
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

@seyityildirim

İşin içinde maliyet ve kutu boyutu varsa bu işi düşük akım tüketen bir işlemci ile halletme yoluna giderdim.

Mesela STM32F103C8 yeterince iyi.

Beslemeyi kapasitif gerilim düşümü yöntemiyle doğrudan şebekeden izolesiz olarak elde ederdim.

Böylece hem besleme sorunum çözülmüş hem de akım ve gerilim ölçüm işleminde ortak uç, işlemcimim GND ucu olurdu.

İşlemciyi dış dünyaya açacaksam haberleşme hattını optolarla izole ederdim.

Bu durumda şebeke voltajını ölçmek için basit bir dirençli gerilim bölücü yeterli olurdu.

Aynı şekilde akım ölçüm işini de akım yolu üzerindeki direnç uçlarında düşen gerilimi opamp ile yükselterek hallederdim.

Gerek akımı gerekse gerilimi doğrultma yoluna gitmezdim. Ölçülen büyüklüğü (50Hz) 1.65 v üstüne bindirip saniyede 20 bin civarı ölçüm yapardım.  Bu da bir tam peryodta 400 ölçüm demektir ki bu kadar ölçüm sayesinde şebeke hakkında çok fazla bilgi sahibi olursun. Üstelik
diyodlardaki gerilim düşümlerine sıcaklıkla parametrelerin değişimine çözüm aramaya falan gerek kalmaz.

Asıl çözüm getirmen gereken sorun bunlar değil. Aptal elektrikçinin tekinin yeterince izole etmediği kablolar bir gün kısa devre olup sigortayı attırdığında akım ölçüm devren doğrudan 220v'a maruz kalacak. Bu tip sorunlara çözüm aramalısın.

Çinlilerle sidik yarışına girip 4..5 TL'ye ürün satma amacın yoksa STM32F103C8 kullan.

FxDev

Aynı uygulamanın benzerini ürün halinde STM8S003 ile yapmıştık, 16A akıma kadar da okuyordu, bir adet LM358 kullanmıştık ve @z'nin dediği yöntemi izlemiştik. Haberleşme için Bluetooth, Wifi, RF Allah ne verdiyse :)
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Eren Eraslan

Alıntı yapılan: z - 26 Ekim 2016, 10:39:45
@seyityildirim

İşin içinde maliyet ve kutu boyutu varsa bu işi düşük akım tüketen bir işlemci ile halletme yoluna giderdim.

Mesela STM32F103C8 yeterince iyi.

Beslemeyi kapasitif gerilim düşümü yöntemiyle doğrudan şebekeden izolesiz olarak elde ederdim.

Böylece hem besleme sorunum çözülmüş hem de akım ve gerilim ölçüm işleminde ortak uç, işlemcimim GND ucu olurdu.

İşlemciyi dış dünyaya açacaksam haberleşme hattını optolarla izole ederdim.

Bu durumda şebeke voltajını ölçmek için basit bir dirençli gerilim bölücü yeterli olurdu.

Aynı şekilde akım ölçüm işini de akım yolu üzerindeki direnç uçlarında düşen gerilimi opamp ile yükselterek hallederdim.

Gerek akımı gerekse gerilimi doğrultma yoluna gitmezdim. Ölçülen büyüklüğü (50Hz) 1.65 v üstüne bindirip saniyede 20 bin civarı ölçüm yapardım.  Bu da bir tam peryodta 400 ölçüm demektir ki bu kadar ölçüm sayesinde şebeke hakkında çok fazla bilgi sahibi olursun. Üstelik
diyodlardaki gerilim düşümlerine sıcaklıkla parametrelerin değişimine çözüm aramaya falan gerek kalmaz.

Asıl çözüm getirmen gereken sorun bunlar değil. Aptal elektrikçinin tekinin yeterince izole etmediği kablolar bir gün kısa devre olup sigortayı attırdığında akım ölçüm devren doğrudan 220v'a maruz kalacak. Bu tip sorunlara çözüm aramalısın.

Çinlilerle sidik yarışına girip 4..5 TL'ye ürün satma amacın yoksa STM32F103C8 kullan.

1- Neden izolesiz, Tehlikeli değil mi?
2- Kapasitif gerilim düşümü sonunda yine AC bir sinyal elde etmiş olmayacak mısın? Köprü diyotsuz nasıl bir GND oluşturuyorsun
3- Eğer 220V girişini trafoyla izole edersem atıyorum 9-12V , haberleşme hattına opto koymasakta olur mu?

insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

z

Öneri tamamen küçük hacim ve düşük maliyet üzerine yapıldı.

Haberleşme hattını izole ettikten sonra  neden tehlikesi olsun?

Eğer izoleli bir güç kaynağı ile MCU'yu şebekeden izole edersen hem gerilim ölçüm devresini hem de akım ölçme devresini izole etmen gerekir.

Bu hem maddi açıdan hem de teknik açıdan sıkıntılı bir konu.

Düşük akımlı devreler tasarladığında ve yarım dalga doğrultucu çıkışına yeterli filitre kapasitörü  ve regülatör koyduktan sonra köprü diyod ihtiyacın kalmaz. Zaten köprü diyod kullandığın takdirde MCU GND'sini ölçüm devresinden dolaylı şekilde ayırmış oluruz. İş sarpa sarar.

JOKERAS

Kıssadan Hisse yaparsak Flayback oranını ölçtük değilmi?
Yani Sviç On Bobin şebeke gerilimi oranında Akım yüklenir.
Sviç Off  Yüklenen akım miktarı kadar Flayback oluşur.
Flayback'i ölçtük.Ve dedikki Bobin yükleme akımı buysa Falybackte budur.
O zaman Şebeke gerilimide şu olur.

İyide şöyle bir sorun olmayacakmı?
Sviç R-Sens,Bobin Akımını dedekte etmiyormu?
Diyelim Şebeke Gerilimi yüksek 280V,Duty %30, bobin akımı Duty oranına göre bir geri dönüş üretti.
Şebeke 190V, Duty %60 oldu,Bobin akımının geri dönüş değeri artacak.

Zaten bu Sabit akımı sağlayan yapı değilmi?
Eee durum bu  ise nasıl oluyorda Falybackten Şebeke gerilimi okunabiliyor?

Birde %50 olayı var.Duty %50'yi geçince Bobin Akımı ve Flayback oranı değişeceği için
Bobin üzerindeki Flayback'i boşaltmadan ikinci bir Duty gelecek,bu sefere Bobin şişmeye başlayıp gürültü olacak,Sviç ve Bobin ısınacak.
Onun için bu tip Smps devlerinde  bu sorun için Slope Compansation(Eğim Kompansazyonu) Devresi olmuyormu?
SC devresi varsa ki çoğunda var,o zaman nasıl olcek bu iş?

FxDev

İlgilendiğimiz şey sekonderdeki diyodun üzerine düşen gerilim. Onun üzerine düşen ters gerilim Vd=nVin + Vout'tur. Akımla falan ilgisi yoktur bu gerilimin. Vout'u biliyorsun zaten. Trafo sarım oranını da bilmen lazım, sen tasarlamışsan. Geriye sadece bu formül kalır. Alttan ilk iki görüntüye odaklan. Ve bence part-1'den itibaren okumalısın.

http://www.firatdeveci.com/off-line-flyback-converter-part-5-final/

%80 duty de çalışan Flyback'lerim var. Kim ne zaman uydurduysa şu %50 muhabbetini, herkesin ağzına yapışmış. Trafoyu resetledikten sonra istersen %99 duty de çalış teorik olarak sorun yok.

JOKERAS

Valla benim uydurmadığım kesin, kimin uydurduğunu bilmiyorum:)Ama bu hemen hemen tüm İc'lerde var.
Yazınızı okurum,Matematikten anlamam.Ben mekanizmayı öğrenmek istiyorum.

Bobin Akımı Sıfırlanana kadar eğerki Sviç Frekansını Bloke etmezsek Sürekli iletime girecek.
Zaten olayda o değilmi?
Duty %99 olsun farketmezki.İşte onu Ayarlayan devre SC devresi değilmi?

Ben şu şekilde çalıştığını düşünüyorum.

Bir RS FF'u var.RS FF'un Set noktası sabit bir frekans olan Osc iğne pulse ile sürekli set ediliyor.
Dolayısı ile Duty İş süresinde Fet On konumunda Bobin akımı artmaya başlıyor.
R-Sens Feedback değeri belirli eşiğe geldiğinde bir Comparatör ile RS FF'u Reset ediyor.
Tabii Burada birde LEB(Leading Edge Blanking) olayı var.O ayrı mesele.

Şimdi Duty oranı %50, Bobin Yükleme ve Boşalma oranı Eşit.
İşte Tam bu sırada Şebeke düştü,veya çıkıştan çekilen akım Arttı.
Dolayısı ile Duty oranı %70'e çıkmak zorunda kaldı.
%70 oranında Yüklenen Bobin Akımının Boşalma süreside Arttı,tam bu sırada Osc pulse RS FF'u daha bobin boşalmadan Set etti.
Tam boşalmayan Bobin Akımının üzerine yeni Akım bastık,dolayısı ile Bobin akımı olması gerekenden fazla oldu.

SC devresi ise bunu kompanze etmiyormu?
Yani Bobin Akımı Yüklenmeye başladığı anda Duty Zamanının Başlangıç ve bitiş noktasını örnekleyip,
Duruma göre RS FF'un istemsiz olarak sürekli çok hızlı gelen Osc Pulse ile set olmasını engelliyor.
Taaaki Örnekleme zamanı ile yani Duty ile eşit olana kadar.
Bu durumda Sviç On-Off Zamanı yani Frekansı düşüyor yada artıyor.

Sc olayı Kapasite ile yapılan Resonant devrelerinde daha bir önem arzetmiyormu?
Bir Kapasite ile Şoklanan Bobin yine aynı kapasite ile tersine Boşaltma işlemi değilmi?
Push-Pull yapısı ile Doldur Boşalt.

Bobini Kapasite üzerinden şokladık,Dolayısı ile Kapasite Duty oranı kadar Doldu.
Aynı Şekilde Boşlatma işlemi yaptığımızda tam boşalmayan Kapasite 2. adımda
Bobini iyi şoklamamış olacak.
Kapasitenin tam boşaldığını nasıl anlayacağız?İşte SC devresi bu işi yapmıyormu?
Ben sana bu kadar zaman akım bastım,sen o bastığım akım kadar boşalt kendini,seni bekliyorum diyor.
Burada Duty High Time %90 ise Duty Fall Time oranıda %90 olmuş oluyor,dolayısı ile sadece Frekans değişmiş oluyor.
Fet On-Off süresi hep eşit,değişen Sviç Frekansı.
Bu Frekans değişimi ise Duty Oranı %50'yi aştığında oluyor,çünkü denge bozuluyor.
Ben öyle anladım.

FxDev

Hocam sakin kafayla bir yazdiklarinizi anlamam lazim lakin tek bildigim dil matematik :)

JOKERAS

Alıntı yapılan: FxDev - 26 Ekim 2016, 13:55:39
Hocam sakin kafayla bir yazdiklarinizi anlamam lazim lakin tek bildigim dil matematik :)
:) Hah işte bende de o yok.
Sanırım esas problemim bu:)

seyityildirim

@z hocamız ayrıldı maalesef ama umarım geçicidir.

kapasitif gerilim düşümü ile besleme şu şekilde mi olur?

ferit06

FxDev

ferit06'nın verdiği kaynak on numaradır. Oradaki hesaplarla Proteusta devre kurup yürüyebilirsin.