akü şarj

Başlatan cann, 28 Ekim 2016, 18:56:07

cann

Merhaba arkadaşlar
resimdeki şema kolay gözüküyor,
fiyatı ve hacmi azaltan olumlu yönleri var (köprü diyottan sonra kondansatör yok, çıkışda bobin ve kapasitör yok (LC bölümü) eksik.
bu avantaj ve dezevantajları üzerine ne söyleyebilirsiniz. kaliteli bir şarj sağlar mı yada akü ömrünü kısaltırmı?
Teşekkürler

Zoroaster

Filitre kapasitesinin olmayışı şarjın darbeli akımla yapılacağı anlamına gelir. Darbeli akımla şarj olayında plakalarda kristalleşme, saf  DC akımla şarja kıyasla daha az olur.
Seytan deliginden kacti.

cann

özellikle çıkışdada LC olmayışı gerilim dalgalanmasına neden olabilir ve pik değerle aküye zarar verebilir mi?

Zoroaster

Araçlarda da alternatör çıkışı doğrultulur ve aküye gider. Filitre vs yoktur.
Seytan deliginden kacti.

HeCToR

@cann sen nerede kullanacaksın şarj devresini ?
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

dhan000

Alıntı yapılan: cann - 28 Ekim 2016, 18:56:07
Merhaba arkadaşlar
resimdeki şema kolay gözüküyor,
fiyatı ve hacmi azaltan olumlu yönleri var (köprü diyottan sonra kondansatör yok, çıkışda bobin ve kapasitör yok (LC bölümü) eksik.
bu avantaj ve dezevantajları üzerine ne söyleyebilirsiniz. kaliteli bir şarj sağlar mı yada akü ömrünü kısaltırmı?
Teşekkürler

devrenin devamı nerde? devreyi aldığınız link neresi...

gevv

cann

Gevv Hocam
https://320volt.com/12v-24v-mppt-140w-gunes-paneli-aku-sarj-devresi/

sizin linki biliyorum, oradaki solar devre güzel, güneş paneli kısmını çıkarıp trafo bağlarsam devre bana uygun hale gelir. ben aslında yukarıdaki şema ile sizin linkdeki devre arasında kaldım. dediğim gibi bu devre de girişdeki kondansatör; çıkışdaki bobin ve kondansatörden kurtulma imkanı veriyor. bu da yer ve maliyeti azaltıyor. bunlardan kaçmanın da bir maliyeti olmalı. ben bu maliyeti merak ediyorum. şarj kalitesini ve güvenliğini ne kadar etkiler. birde 10uH bobin sorun. diğer malzemeler gibi hemen alamıyorsun. kendin yapsan nüve bulmak sorun. satın alsan 3 liralık bobine 50 lira isterler, kaçtane sorusuna cevap vermek de başka.

bana bu iki devrenin artısı ve eksisinden bahsederseniz birini yapacağım.
sizin linkdeki programı aynen kullansam, trafoyu güneş paneli zannedeceğimden bir sorun olmaz sanırım.

Cortex Hocam devreyi akü şarjında kullanacağım ama sormak istediğiniz tam olarak nedir anlamadım.

HeCToR

Güneş paneli üzerinden şarj yapacaksın anladığım kadarıyla ti webench yada st eDesignSuite arayüzden yığınla çözüm seçenekleri mevcut.

cann

Cortex hocam güneş paneli değil, trafo kullanacağım.

HeCToR

Fark etmez tarif ettiğim adreslerden sonuç alabilirsin.

bocek

Şu adresteki şema size göre galiba. Yapanlar memnun oduklarını söylüyorlar.

http://www.telsizciler.org/index.php/topic,13424.40.html
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

cann

baktım hocam st sayfasına maalesef

Dear user,
We are unable to provide a design suitable for your specifications at the moment.,

HeCToR

FxDev

Bir tane Meanwell güç kaynağı alın 12V/5A, çıkışı çıkabiliyorsa 13.8V'a ayarlayın çıkmıyorsa açın cihazı içinde ufak bir direnç değişikliği yapın alın size mis gibi akü şarj devresi. Trafo fiyatının yarısına gelir. Uğraşmaya değmez.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!