akü şarj

Başlatan cann, 28 Ekim 2016, 18:56:07

OG

13,8V olanlar bile var. Üstelik hazır smps ler üzerindeki trimpot ile 3-5V yukarı aşağıya kaydırılabiliyor. Meanwell'in trimpot ile yapılabilen ayar alanı biraz daha dar oluyor.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

cann

bu fikir çok iyi. aküyü 14.4 volta kadar şarj etmemek sorun oluşturmuyorsa.

OG

Ben hep bu şekilde kullanıyorum.
Araya 1 diyot atarsanız şarj tamamlandığında akım akışı kendi durur. Şarj kontrolune de gerek kalmaz.

OG

HeCToR

Aküyü maksimum 13.5V ile şarj edebilirsiniz aksi taktirde plakalar zarar görecektir ikinci durum kullanacağınız mean well kaynak akımı akü şarj akımının 2 katı olması gerekir yani örnek veriyorum 5A akü şarj akımınız var kaynak akımınız 7.5A veya 10A olması gerekli yoksa kaynak hıçkırık moduna geçecek sürekli çıkışını açıp kapatacaktır eğer mean well akü şarj için özel kaynakları varsa çıkış akımı sınırlamalı onu tercih edin yada smps olmayan trafolu dogrultucular adaptör alın.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

cann

bu grafik başka şeyler söylüyor.
smps temelli şarj cihazları var ama onlardailave  op-amp var akım ve voltaj kontrolü ile smps çıkışı kontrol ediliyor.

benim sorum tam doğrultulmamış akım ve çıkışda LC olmayan devre ile Gevy den aldığım solar şarj devresi karşılaştırılması ?

HeCToR

o grafik İç yapısı AGM , FLOODED , GEL Tipi akülerin maksimum hızlı şarj voltajından bahsediyor VRLA kuru tip olanlar için değil aküyüde sürekli hızlı şarj edemessin.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

mg1980

Ben bu Meanwell ile 14.2V'a kadar 10A akımla şarj edebiliyorum. Akü voltajı düşük olduğunda yüksek akımla hızlı şarj durumu olmaması için Arduino ile bir çalışma yaptım. Önce aküyü yüke bindirip voltajı okutuyorum.Bu voltajın 1-2 V üstünde voltaj uygulatarak hızlı şarj olmasına imkan bırakmıyorum.Her 15 dakikada bu işlemi tekrarlıyorum.

cann

mg1980 biraz ayrıntı verebilirmisin, nasıl enellediğinle ilgili.

mg1980

Sayın cann;
Öncelikle mektepli elektronikçi olmadığımı, amatör ve hobi olarak kitaplarımla ve bu forumlardaki hocalarımla bir şeyler yaptığımı söylemeliyim. Temel prensip ve formülleri biraz bilirim. Yaş da 57 olduğu için bazı şeyleri karıştırırsam kusura bakmayın. Bir akünün 1/10 kapasite akımıyla şarjı önerilir.Yani 72 Ah bir akünün azami 7A akımla uzun süreli şarjı. Bunu hızlandırmak istersek 10-15A akımla kısa sürede hızlı şarj yababiliriz ancak akünün ömründen biraz aşındırmış olabiliriz. Eğer akü 10V voltaja düşmüşse siz buna 14V vermeye kalkarsanız muhtemelen 1/10 kuralı üstünde fazla bir akım tatbik etmiş olursunuz. Ne yapılabilir? Başlangıçta bu kurala uyacak şekilde ampermetre kullanarak voltajı düşürüp şarja başlar, ara sıra kontrol ederek voltajı aynı kurala uyacak şekilde yükseltirsiniz. Bunu yapmazsanız bir süre sonra akü ayarladığınız voltaja ulaşacağı için şarj akımı küçük değerlere düşer ve tam şarj olmaz. Bu tabii böyle sık sık kontrolle zor iştir. Benim yaptığım  -ki daha profesyonel pratik çözümler de olabilir- Meanwell 14.2 volta ayarlıdır. TLP250 mosfet sürücü, 10A akımı rahat kaldıracak bir mosfet.Ve Ardıino Uno ile PWM.Programım şöyle çalışıyor: Başlangıçta cihaz 3 saniye kadar aküyü far ampulüne bağlıyor. Bu esnada Arduino akünün voltajını okuyor. Okuduğu voltaja göre 1-2 volt üzerinde olacak şekilde önceden deneyip program içine yazdığım PWM değerlerine karşılık gelen voltajı tatbik ediyor. Bunu 15 dakikada bir yapıyor. Böylece akü kontrollü olarak fazla akım tatbik etmeden şarj olabiliyor. Hızlı şarj seçeneği de var. Başlangıçta bir butona basarak ayarlayabiliyorsunuz.

cann

teşekkürler, mg1980, bende aynı şekilde düşünüyordum. ilk paylaştığım şema da mosfet ve pwm e dayalı. ben 18f688 kullanacaktım ama arduino daha kolay olur. bende bir boş aküyü doluncaya kadar voltaj takibi yapıp. ona göre pwm planlayacaktım. ama siz bu takibi yapmıssınız. mümkünse paylaşabilirmisiniz. yani akü 12 volt iken, 12.5 volt, 13 .. volt iken pwm değerlerini. böylece hata ve zaman kaybım azalır. teşekkürler

mg1980

Elbette.Becerebilirsem Arduino kodlarını size göndereyim.Forumda kod paylaşma işini pek bilmiyorum.En kolay pratik nasıl yapılabilirse bana tarif edin göndereyim. Yalnız sizin tekrar düzenleme yapmanız gerekebilir. e-mail adresim: mgyk55@gmail.com

cann

sanırım forumda benim ismime tıklayınca çıkan sayfada ismşn altında özelden mesaj gönder var. oradan gönderebilirsiniz, yada burada paylaşabilirseniz herkes faydalanır. olmadı mailinize mail atarım. böylece de iletişim kurabiliriz. teşekkürler tekrar.

mg1980

Arduıno kodlarını kopyalayıp Wordpad'e yapıştırdım. Size o şekil göndereyim.