Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

bir programlayıcı hk.

Başlatan kurtkadiroglu, 11 Ekim 2005, 00:48:57

kurtkadiroglu

arkadaslar merhaba,

bir motor kontrol sistemi yapacaktım ve pic ile yapılabileceğini öğrendim ve bu iş için kendim bir programlayıcı devre yaptım. şeması aşağıdadır.

devre 9v pil ile çalışıyor. hem programlama hemde kullanabilmek için üzerinde bir anahtar mevcut. fakat devreyi bir türlü çalıştıramadım. ic-prog ile winpic800 ile picup ve bunların benzeri programlar ile denedim. hep aynı hatayı veriyor. pic okuyor fakat yazmıyor. okuduğu zaman 3fff olarak kodlar çıkıyor. bu çıkan kodları yaz dediğimde yazıyor. fakat doğru olarak hazırlanmış herhangi bir hex dosyası seçiyorum. yükle diyorum yüklemiyor. " doğrulama hatasının oluştuğu adres 0000h!" şeklinde hata veriyor. bu problemi sitede arastırdım  daha önce başka arkadaslarda da olmuş. oradaki tavsiyeleride yerine getirdim malesef olmadı.

işletim sistemim xp. ic-prog xp driver'ını sitede yazdığı gibi yükledim.  devreyi kaçkezkontrol ettim. voltaj değerlerini ölçtüm. görünürde bir problem yok.

şimdi,
1- programlama yaparken voltaj vermek gerekiyormu? şunun için soruyorum. voltaj vermeden programlama yaptığımda ledin yanıp söndüğünü gördüm. voltaj verdiğimde devamlı olarak yanıyor.   yanlız pic'i değiştirdim bu sefer voltaj vermeden programlama yaptığımda yanıp sönme olmadı. kullandığım pic 16f84a ikiside aynı idi.

2- bu devre bu programlarla çalışmıyor olabilirmi?

Erol YILMAZ

Oncelikle devredeki anahtari "PROG" konumuna alman gerekiyor.
Daha sonra programlama aninda VDD-VSS uclarinda 5 Volt, MCLR-VSS uclarinda 13 volt gormen
gerekiyor. Bu cok onemli.

Bir de kullandigin yazilimin bu devreye gore olmasi gerekiyor. Devreyi gorunce benim de
aklima hemen PICUP geldi.

Bu arada disaridan surekli besleme yapmak zorundasin, cunku PIC'in VDD si sadece 7805 in cikisina bagli.

XP'de calisman problemin kaynagi olabilir. Imkanin varsa WIN98 de Pic-up ile denermisin?

Benim tavsiyem WINPIC800 programi ve Paralel porttan calisan bir programlayici yapman.
Boylece XP problemiyle ugrasmazsin ve paralel porttan bilgisayar secmeyen bir cikis alirsin.

ete

Yaptığın devre okuma yapar, ancak programlama yapmaz. Tabiiki göründüğü kadarı ile bunları söylüyorum. Pic'in MCLR bacağı aynı zamanda programlama voltajının verildiği bacaktır. Programlama konumunda bu bacaktan 13.3 Volt luk programlama voltajını vermen gerekir. Vermediğin sürece pic programlama hatası verecektir.
Tam 13Volt versen belki çalışır ancak doğru voltaj 13.3 Volttur. Pek çok programlayıcının zaman zaman hata yapmasının sebebi bu 13 Volt veya 13.3 Volt farkıdır. Dediğim gibi bu uca 13.3Voltu ver sistemin çalışacaktır.

ETE
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

kurtkadiroglu

arkadaslar tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. bir gelişme olmadı. problemsiz çalışan kendim yapabileceğim basit bir programlayıcı devre tavsiye edebilirmisiniz

mustafacan

sitede sezgin05 in yaptığı sorunsuz programmer vardı arasan bulabilirsin sanırım.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

uysali

bu programlayıcıda kullandığın kabloyu çok kısa kullanmayı denemelisin:)

kurtkadiroglu

arkadaslar tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. verdiğiniz linkteki devreyi yaptım çalışıyor.

sizlerden bir de kitap tavsiyesi alabilirmiyim? programlama ile ilgili hangi kitabı tavsiye edersiniz? piyasada birçok kitap var ama acaba hangisi daha yararlıdır?

aster

kitabın adı "PicProje forumu"
yazarı "PicProje Üyeleri"
sayfa sayısı "Belli değil"
fiyatı "Ücretsiz"