5 adet 18650 lithyum pil sarj etme hakkında

Başlatan niko06, 31 Ekim 2016, 13:47:04

niko06

arkadaslar cevaplar icin tesekkurler  benimde kafama takilan 1.2v 1.5 amper ni cd piller seri bagli halde 18 v oluyor tamamda nasil oluyorda anlik 8 10 hatta 20 ampere kadar guc cekebiliyorlar pillerin ozelligimi anlamadim. neyse baska bi matkabima 24 v ni cd dan lithyum 18650 pil yaptım performansli calisma yapti ama hala sarj isini cozemedim neyse yukarida bahsettigim duzenegi deneyecegim 10 gun icinde ancak denerim herhalde :) buraya en kisa zamanda videosuyla beraber ekleyecegim ama sizlerde fikir olarak yada bilgi tecrübelerinizden buraya yazarsaniz cok sevinirim

Yuunus

Sarjli matkaplarin pillerinin serileri İCR vs. diye basliyor ve yuksek akim verebiliyor. Elinizdeki hucrelerin kisadevre akimi okadar yuksek degil buyuk ihtimalle bahsedilen 20a akima dayanamayip bozulacaktir.birde lion pilleri kullanirken asiri desarjda cok isiniyor bunu kontrol etmeniz gerek yoksa patlama riski var, kas yapayim derken goz cikarmayin.piyasadaki matkaplari incelerseniz hem sarj ederken hemde desarj ederken piller surekli kontrol altinda, dikkatli olmak gerek, sarj ederken asiri sarja maruz kalirsa hucreler durduk yere bozuluyor.

mg1980

Kapasiteden  fazla akım nasıl verebildiği konusunu şöyle düşünebiliriz:
Örnek olarak 72Ah bir akü teorik olarak 1A altında 72 saat süreyle akım verebilir. Ama aracı çalıştırırken kısa süreli olarak (3-5 saniye) 300-600A akım da verebiliyor. Aracınızın marşına basarken bunu ölçebilirsiniz.

bocek

Anlık akım verme yeteneği C parametresi ile gösteriliyor bildiğim kadarıyla. Yani 20C yazan bir pil anlık olarak kapasitesinin 20 katı kadar akım basabiliyor demek oluyor yanlış hatırlamıyorsam.
Yani '500 mAh 20C Constant 35C burst' bir pil  0.5 * 20 = 10A sürekli, 0.5 * 35 = 17.5A anlık (en fazla 10 sn) akım basabiliyor demektir. AYrıntılar şurada:
http://www.tafabi-rcmodel.com/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1701&category_id=77&option=com_virtuemart&Itemid=41&lang=en&vmcchk=1&Itemid=41

Li-ion pillerde patlama tehlikesi olduğundan aşırı-deşarj, aşırı akım çekme, aşırı şarj vb önlemleri almak gerekiyor. Bunun için de ilk mesajınızda verdiğiniz gibi devreler konuyor pil ile şarj devresi arasına. Tabii bu devrelerin de sizin güç ihtiyacınıza uygun olması gerekiyor. Yani koruma devresi (protection board) akım kısıtlamasını 2A'e ayarlamışsa 2A'den fazla akım çekemezsiniz pilden.
Bu koruma devreleri benim gördüğüm bütün li-ion pilllerde var. En basitinden bulabildiğiniz en küçük li-ion pilin (mp3 player pili olur cep tel. pili olur) içini açın ufacık bir devre görürsünüz.
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

Yuunus

Bahsi gecen hucrelerde koruma devresi yok datasheet e bakarsaniz 2A lik hucreden yaklasik 3A den fazla akim cekmeyin gibi bir ibare hatirliyorum icr serisinde bu akim 10A kadar cikiyor.

niko06

peki arkadaslar resimdeki sekilde duzenek kurabilirmiyim. sizden ricam;
a1,a2,a3,a4,a5 ve a6 yani pilleri seri halden cikartip d1 deki gibi 18560 lityum sarj devresi bagli d1 d2 d3 d4 d5 birbirlerine paralel baglayip kac voltluk kac amperlik bi adaptor kullanabilirim. 6 noktadan acma kapama icin nasil bir duzenek kullanabilirim (buton,devre vs)hepsinin aynı anda tek devre veya tek butonla acma kapama olursa cok daha iyi olur
bu konuda bana deneyimli bilgili yardimci olacak arkadaslardan bilgi bekliyorum
simdiden tesekkurler

Yuunus

Tek tek sarj devresine gerek yok seri bagla tek kaynakla sarj et ama her hucrenin voltajinin 4.2 yi asmasina engel ol hucreleri surekli kontrol et desarj ederken de hucre voltajinin sanirim 2.7 idi altina dusmesine engel ol datasheet ten bakabilirsin bu degerlere, sarj yada desarji kesmek icin de devreye bir tane N ch mosfet bagla kolay gelsin.

xoom

18650 3.7V  Li-Ion Pil değil mi? neden LiPo cihazı ile şarj ihtiyacı duyuyorsunuz?