Flyback güç kaynağı zımbırtısının gizemli hesaplamaları

Başlatan Zoroaster, 02 Kasım 2016, 17:38:01

Cemre.

Alıntı yapılan: Zoroaster - 18 Kasım 2016, 13:59:24
Derslere girmeyenler hemen belli oluyor. Bu konuya videolardan birisinde değinmiştik.

Mesaj yerine ulaştı...

Hocam, aşağıda bir link vereceğim. ATX güç kaynağı şeması. Burada 5V ve 3.3V trafo çıkışları ortak görünüyor. Arada bir bobin farkı ile. Çok ilginç geldi, nasıl bir yapı kısaca açıklayabilir misiniz?

http://2.bp.blogspot.com/-rucrDwz5U3U/UomZCoH6pfI/AAAAAAAA8Ag/BhOcT6MlyjM/s1600/1.bmp.jpg

Ben bu tip bir güç kaynağını ufak bir hile ile şimdiye kadarki tüm deneylerimde kullandım. 12V ve 5V çıkışları fazlasıyla yetiyor. 3.3V olması güzel olurdu, olmasa da olur. Ama bazen 12V üzeri bir gerilime ihtiyaç duyduğum anlarda çok sinir bozucu oluyor, koca bir tenekeyi evde tutuyormuşum gibi geliyor. O yüzden 24V çıkışı da olsun diyorum.

FxDev

Peki o halde varsın öyle olsun, 5V'tu taş haline getiririz diğerleri artık ön regülatörlerle yürünür. Akım değerlerine bir yorum alalım.

Çıkış1: 5V-2A (regüle sargısı)
Çıkış2: 12V-2A
Çıkış3: 24V-1A
Çıkış4: -12V/1A

Ptotal=70W eder. Tamam mıdır?

Trafo ve kontrolcü olayını ne yapalım? Bir karar verelim ve yürüyelim.

@Cemre. ATX'lerdeki yapı Flyback değil o yüzden dikkat et çıkıştaki LC filtre bobini aynı nüveye sarılı. Bu şekilde cross regülasyonu sağlıyorlar.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Zoroaster

Verdiğin şema Flyback yapıda değil. Onun incelemesini bir başka başlıkta ele almak lazım.

Flyback konusunun sonlarına geldik.

https://youtu.be/Oh-E65RPqkU

Bir sonraki videoda kaçak endüktansı ele alacağım. En son olarak transformatörün sarım hesaplamalarına ve kaçak endüktansdaki enerjiyi ısıya çevirerek yok etmeye değineceğim.

Böylece forumda pek çok kez sorulan snubber devrelerinin nasıl hesaplandığı sorusu da cevaplanmış olacak.
Seytan deliginden kacti.

marecrisium

FAN6756 entegresi bence de uygun.Aşırı pahalı sayılmaz.
Trafo için de ETD29 öneriyorum. Rahattlıka bulunabilir Türkiyede.

Cemre.

FAN6756 bluemavi'de var demiştik. @Zoroaster hocam da tamam derse nüve ve çevre elemanlarında bulunabilirliğine bakmak lazım. Bölük pörçük malzeme almamak için.

Nüveler;
http://www.bluemavi.com/vitrin/kategori_vitrini1_new.asp?p=1%20&kategori=35

Zoroaster

Voltaj konusunda hemfikirsek nüve vs konusunda uyarım size.

Eğer nüve mos vs konusunda karara varırsak malzeme satanlarla kanka olan varsa görüşsün ve satıcı da kabul ederse bir poşete nüve, tercihen 2 tane mos, sekonder doğrultucu, Chip vs doldursun ve indirimli poşet fiyatı bu desin.

Projeye katılacaklar da o satıcıdan o poşeti sipariş etsin.

Seytan deliginden kacti.

FxDev

Tamamdır o halde, önemli kriterler belirlenmiş oldu.
Kontrolcümüz: FAN6756
Trafomuz: ETD29, yatık tip karkas önerim olacaktır.

Arkadaşlar bu devreye başlamadan önce uyarımızı yapalım: Yapacağımız devre yüksek gerilim ve dikkatsizlik anında ölüm tehlikesi barındıracağından sorumluluğun ve güvenliğinizin tamamen sizde olduğunu belirtirim.

Hesaplamalarla birlikte bu akşam başlıyorum ben tasarım tarafını anlatmaya, yalnız @Zoroaster gibi işin çok detaylarına girilmeyecek, merak ettikleriniz olursa hesaplamaların neden öyle olduğunu soru/cevap ile birlikte öğreneceğiz.

İlk konumuz: 1) Giriş Güç Hesapları, Tahmini Verim Seçimi ve AC/DC Doğrultucu Bölümü

Satıcı konusunda hemfikirim, bizler malzemelere kolay erişebiliyoruz yalnız herkes için benim çabam yeterli olmayacaktır. Dolayısı ile elektronikçi tanıdığı olanlara burada görevler düşüyor.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Melih1802

Kontrolcü seçiminde bence bonkör davranalım. Nasıl olsa kendimize yapıyoruz varsın pahallı olsun en fazla kaç para olabilir ki.
Sonuçta prestij projesi taş gibi olsun.

JOKERAS

ZorO usta,
Videonun 3.57.Saniyesinde çizdiğiniz şekilde Primer Bobin Akımı Imax'a çıkarken Swici açtığımız
anda birden sıfıramı iniyor?
Yani demek istediğim,
Bobin akımı Imax'a çıkarken çizdiği Rampa gibi inerkende aynı şekilde inen rampa çizmesi gerekmiyormuydu?

Cemre.

Alıntı yapılan: JOKERAS - 18 Kasım 2016, 16:06:22
ZorO usta,
Videonun 3.57.Saniyesinde çizdiğiniz şekilde Primer Bobin Akımı Imax'a çıkarken Swici açtığımız
anda birden sıfıramı iniyor?
Yani demek istediğim,
Bobin akımı Imax'a çıkarken çizdiği Rampa gibi inerkende aynı şekilde inen rampa çizmesi gerekmiyormuydu?
Hocam o dediğinizin olması için akımın tamamlayacağı bir yol olmalı.

mistek

Tartışmaları arka plandan takip ediyordum.

Elimde patlayan tüm SMPS adaptörlerin içinde UCxxx entregreler olması sebebiyle oyumu FAN6756 olarak kullanıyorum. 3-5tl lik farktan bişey olmaz.

ETD29 nüveyi de bulabiliyoruz.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

JOKERAS

Alıntı yapılan: Cemre. - 18 Kasım 2016, 16:18:21
Hocam o dediğinizin olması için akımın tamamlayacağı bir yol olmalı.
Seconder bobini ve devresi, veya Snubber o işi yapmazmı?

Melih1802

JOKERAS

Alıntı yapılan: Melih1802 - 18 Kasım 2016, 16:34:07
24 Volt un 3 Amper olmasını teklif ediyorum.
12V 10A, 24V 5A teklif ediyorum.Varmı arttıran?:)
En son kaça olur acaba?:)

Zoroaster

Yahu bu kadar videoyu boşuna mı çektik bunca yazı boşuna mı yazıldı.

Akım ve gerilimle oynamak sizin elinizde. Belli bir güç için tasarım yapılınca istediğiniz akım ve gerilim çarpımı bu güçte olduktan sonra istediğiniz voltaja göre sargı sayısı, doğrultucu kapasitörü, diyodu ve snubber ile oynayacaksınız sadece.

Seytan deliginden kacti.