Akım okuma lineerliği sağlama

Başlatan seyityildirim, 03 Kasım 2016, 21:04:02

seyityildirim

Şebekedeki akımı okumak istiyorum. Devreyi aşağıdaki gibi basit bir şekilde modelledim.

summing noninverting opamp kullanarak hem dc offset eklemeyi hem de yükseltmeyi sağlamaya çalıştım. Ancak opampın çıkış gerilimi akıma göre çok da lineer değil. detaylandıracak olursam;

şebekeden çekilen akım 10Vrms e sahip aşağıdaki gibi

Rsense direnci üzerindeki Vsense, üzerine dc ofset binmiş hali olan ofsetli ve opamp çıkışı output sinyali aşağıdaki gibi

ofsetli sinyalinden Vsense sinyalini çıkardım acaba dc ofset im gerçekten dc mi diye ? aşağıdaki gibi saf dc olmadığını gördüm. yaklaşık 400mV ripple var. Bu sorun neden oluşur ve üzerinden nasıl gelebilirim?

Zoroaster

Linkini verdiğin adreslere erişme izni bize yok görünüyor.

Resimler çıkmıyor.
Seytan deliginden kacti.

seyityildirim

@Zoroaster  google driveden yüklüyeyim dedim becerememişim :( . temel resim yükleme modunda tekrar düzenledim. Böyle de resimler küçük çıkıyor

Okan AKÇA

Bu tür isler icin hazır cipler var.

Cemre.

5k'yı aradan çıkartıp boşta kalan ayağını GND'ye verip tekrar dener misiniz?

seyityildirim

Alıntı yapılan: Cemre. - 03 Kasım 2016, 21:40:53
5k'yı aradan çıkartıp boşta kalan ayağını GND'ye verip tekrar dener misiniz?
5k yı aradan çıkarıyım da boşta kalan ayak derken opampın (-) bacağını mı kastediyorsunuz? boştaki bacak?

Alıntı yapılan: Okan AKÇA - 03 Kasım 2016, 21:39:59
Bu tür isler icin hazır cipler var.

Hazır çip kullanmak istemiyorum

seyityildirim

bu arada grafikler R2=10k R1=50k için geçerli. değerler şekil üstünde kalmış.

Cemre.

5k'nın bir ayağı 50k ile + pininin birleştiği düğüme, diğerini gnd.ye

FxDev

@seyityildirim bir de aşağıdaki gibi dene bakalım.

Şönt direncin çok büyük olmamalı. 16Arms civarını ölçeceksin sonuçta 0.1R baya büyük kalır. 5/10mOhm civarı iyidir. Offset koyarken dirençler eşit olursa iyi olur. Skop'un XY moduna al, faz farkı varsa görünür oradan.

Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

Cemre.

sinus

Referanstan şebekeye veya şebekeden referansa bir akım akması söz konusu olamaz mı?

Şöntün bozulduğunu düşünürsek veya bozulmasa bile aynı durum geçerli değil mi? Şaselerde ortak.

Arada bir tampon devre olması gerekmez mi?

seyityildirim

@FxDev  Fırat hocam sizin devreyi  kurdum ama opamp ı yine AD706 aldım. çıkış ile giriş arasında faz farkı yok şimdi. Direnç üzerindeki Vsense gerilimi ile çıkış gerilimi şu şekilde. 25 A rms akım çekerken

iyi güzel de bana balık verdiniz balığı bi daha nasıl tutacam ben?

bir de resimdeki out sinyali adc ölçüm yapmak için yeterince uygun mu?

akım 25A,-25A ölçeğine 2.24V , 2.76V ölçeği oldukça kötü değil mi ?

küçük akımlar için ayrı bir kazanç büyük akımlar için ayrı bir kazanç mı belirlemem gerekiyor?

bu arada şu resimleri nasıl büyük gösterecem bilmiyorum :(

seyityildirim

Cemre.

ST'nin sitesinden download yapabilmek için giriş yapıp kabul etmek gerekiyor onları.
Aşağıda Get Software butonu var.

seyityildirim

Alıntı yapılan: Cemre. - 04 Kasım 2016, 00:46:18
ST'nin sitesinden download yapabilmek için giriş yapıp kabul etmek gerekiyor onları.
Aşağıda Get Software butonu var.

şimdi indirdim inceleyeceğim . teşekkür ederim. Ancak yukardaki sorularım güncel :)