Akım okuma lineerliği sağlama

Başlatan seyityildirim, 03 Kasım 2016, 21:04:02

FxDev

@seyityildirim Hadi gel senle önce şebekeden trafosuz besleme devresi yapalım ne dersin? Sonra düşünelim akım ölçümlerini vs.? Hatta yeni bir başlık açalım, bu teze hem yardımcı olalım, hem de güzel bir proje kazandıralım foruma?
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

seyityildirim

@FxDev bu konu için sabit bir başlık açılmış

https://www.picproje.org/index.php/topic,19391.0.html

sadece trafosuz güç kaynağı için yeni başlık açmak ne kadar uygun bilmiyorum ?

Not1: yukarıdaki referans sorusu hala aklımı kurcalıyor biraz :)

Not2: proje bitince güzelce adım adım yazıp forumda paylaşmayı düşünüyorum. İnşAllah faydalı olur :)

FxDev

@seyityildirim Onun için dememiştim, bitirme tezini ana başlık yaparak devam edelim istemiştim. Trafosuz güç kaynağından sonra opampları ayarlayıp yürüyelim. Dolayısı ile GND ile nötr neden birleşiyor görmüş olurduk. Yoksa çok askıda kalacak gibi. Sonrasında da röleleri bağlar, gerilim akımı ölçeriz, böylelikle yürür gideriz.

Soruna gelirsek nötr ile devre GND'sini birleştirebilirsin. Devre için sıkıntı olmaz ama ölçüm yaparken dikkat etmek gerekiyor.

Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

rck8942

Eger nötr ile topragi birlersen Evdeki kacak akim sigortasi bu duruma sevinecektir.(tabiki evinizde varsa)
Elektroniker für Betriebstechnik

seyityildirim

Alıntı yapılan: rck8942 - 05 Kasım 2016, 01:28:52
Eger nötr ile topragi birlersen Evdeki kacak akim sigortasi bu duruma sevinecektir.(tabiki evinizde varsa)
işte bu durumdan endişeleniyordum ben de.

@FxDev hocam o zaman ben trafosuz beslemeye biraz çalışayım. Hiç bir şey bilmeden konu açarsam olmaz. Biraz araştırayım ondan sonra dediğiniz gibi projeyi konu başlığı halinde açalım adım adım gidelim :)

FxDev

@rck8942 Bahsedilen toprak Protection Earth değil devrenin referans alınan Ground hattı, terimler karıştı sanırım. Dolayısı ile kaçak akım rölesi sessizce uyumaya devam edecektir :)
@seyityildirim Yola çıkman gereken devre aşağıda olacak. Güç değerine göre hesapları birlikte yaparız. Yalnız Ground hattın Nötr'e aşağıdaki şekilde bağlı olmalı.

Bir de kendi güvenliğin için lütfen bir adet izolasyon trafosu edin, bilgisayarını buna bağla. Debug ederken sorun yaşamayasın, aynı şekilde skopları da yakmayasın. Ayrıca her ne olursa olsun kaçak akım rölesi barındıran bir bağlantıda çalışmalarını yap ve çalışmanı kesinlikle izolasyon trafosu ile besleme, direk hattan besle ki kaçak akım rölesi işlevini görsün. Kaçak akım rölesinin akım seçeneği ayarlı olursa iyi olur.

Bunun yanında Protection Earth bağlantısı var mı yok mu diye kontrol etmek istersen onun da yöntemi var, kaçak akımı attırmadan bunu kontrol edebiliyoruz.

Ayrıca köprü diyot kullanıp, kapasite değerini düşürebilme şansın var ama devrenin küçük olması mühim, dolayısı ile bu yöntem en optimumu.

Cemre.

Alıntı yapılan: FxDev - 05 Kasım 2016, 12:50:14
Bunun yanında Protection Earth bağlantısı var mı yok mu diye kontrol etmek istersen onun da yöntemi var, kaçak akımı attırmadan bunu kontrol edebiliyoruz.
Fırat hocam nasıl?