Trafo Sekonder Gerilimi

Başlatan ecunnu, 11 Kasım 2016, 22:54:12

Zoroaster

Ya bırak hoca. Sen bana boşta, yarım derece bile faz farklı voltaj veren iki sekonder sar alnından öpeyim.

Faz farkını ancak çok çok faklı omaja sahip sekonderlerle sağlayabilirsin. Bu şartı sağladıktan sonra faz farkı da ancak yüklersen oluşur.

-----------

Normalde ya aynı fazda olur ya da 180 derece faz farkında olur.

Kaldı ki adamlar enterkonnekte sistemleri paralel bağlıyor. Arada trafolar var sorun olmuyor.
Seytan deliginden kacti.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: Zoroaster - 12 Kasım 2016, 02:43:00

Normalde ya aynı fazda olur ya da 180 derece faz farkında olur.

;D
Arası yoktur diyorsun yani.
Benden bu kadar.

Zoroaster

Düşük güçlü, tek fazlı, sincap kafesli, kondansatörsüz çalışan elektrik motorlarını açıp ana ve yardımcı sargıyı sökersen ilginç bir durumla karşılaşabilirsin. (Bu motorlara çok nadir rastlarsın. Aman ha gölge kutuplu tek fazlı motorla karıştırmayalım. Gerçi gölge kutuplu motorda da benzer üç kağıt var)

Adamlar ana sargıyı normal sarmış. Fakat yardımcı sargıyı sarmışlar sarmışlar sonra bir bakıyorsun tersden sarmaya başlamışlar. Mesela 200 sarım sarmış sonra 100 sipir de ters sarmış.

Ulen bu ne iş diyorsun.  200 tur sardı 100 tur da ters sardı. 100 sargı nötürlendi eee o zaman 100 sarım niye yapmadı?

Adam 100 turla endüktans yapmış. 100 ileri 100 geri sarım sıfır endüktans oluşturur ama, toplamda 300 turluk bobin kadar da omaj elde etmiş.

Haliyle ana sargıdan ve yardımcı sargıdan akan akımlar arasında bir faz farkı oluşuyor. Tamam 90 derece olmuyor ama küçük bir motoru kaldırmaya yetiyor. Eee daha ince telle niye sarmamış? Demekki yardımcı sargı akımını da yüksek tutmak istemiş.

Aynı mantıkla sekonderlerden birisini fazla omajlı sararsan trafolar yüklenince faz farkı oluşur ama yüklemezsen gene aynı fazda voltaj verirler. Çünkü faz varkı omik bileşende voltaj düşümü olduktan sonra ortaya çıkar.

Zaten çift sekonderli eş voltajlı trafoda işçilikten kazanmak için iki teli verir makaraya bir kerede iki sekonderi de aynı anda sarar adam. Hem sargılar arası dengesizlik sorunu kalkar hem de trafoyu daha az uğraşla sarmış olur.

Seytan deliginden kacti.

asma

Alıntı yapılan: ecunnu - 11 Kasım 2016, 22:54:12
Merhaba elimde asagida linkini verdigim digikeyden temin edilme bir trafo mevcut. Bu trafonun dunusturme oranı 230V/18V (sekonder paralel primer seri bagli). Pirimerde 227.5V AC gerilim var iken sekoder uclarinda 21.45V AC gerilim goruyorum. Trafonun sekonderinde 50ma den az bir yuk var. Seconderin 18V civarında olmasi beklenmezmi? Eger 21,45 Vac gormem normal ise bunu sebebi nedir acaba?
Merhaba
Yaklaşık 20VA gücünde bir trafodan bahsediyorsunuz ve çıkışında 50mA e yakın yük varsa boşta yüksek çıkması normal diyemeyiz.
Üretici sarım yönlerini , seri / paralel şartlarını vermiş. Bağlantınızda sıkıntı yoktur , güvenle kullanabilirsiniz.
Eğer boşta 21,5V , nominal yükte 18V elde ediliyorsa tüm kayıpları sekonder direnci olarak görüp 3 ohm luk kaynak direnci olduğunu düşünebiliriz.
Bu değer benim için çok yüksek.(normal değil)
Boşta 19V , yükte 18V olursa sıkıntı yok. Her şey normal.

Bence 20 ohm gibi bir yük bağlayıp ölçmelisiniz.
Sekonder voltajı 21V okunuyorsa trafonun dönüştürme oranı hatalı olduğunu bilip güvenle kullanırsınız.
Sekonder voltajı 18V a iniyorsa , bir daha o ürünü tercih etmem ben.  ;)

Kolay gelsin.

Zoroaster

Transformatörün 50/60Hz için olduğunu düşünürsek 50Hz de sekonder voltajının normalden yüksek olması normal bir durum.

Frekans 60 Hz'e göre düşük olduğu için kaçak endüktans da düşük olacak. Mıknatıslama enüktansı kaçak endüktansda çok çok büyük olduğu için haliyle ideal transformatöre daha yüksek voltaj girecek ve daha yüksek sekonder voltajı okunacak.
Seytan deliginden kacti.

sadogan

Alıntı yapılan: asma - 12 Kasım 2016, 03:18:00
Merhaba
Yaklaşık 20VA gücünde bir trafodan bahsediyorsunuz ve çıkışında 50mA e yakın yük varsa boşta yüksek çıkması normal diyemeyiz.
Üretici sarım yönlerini , seri / paralel şartlarını vermiş. Bağlantınızda sıkıntı yoktur , güvenle kullanabilirsiniz.
Eğer boşta 21,5V , nominal yükte 18V elde ediliyorsa tüm kayıpları sekonder direnci olarak görüp 3 ohm luk kaynak direnci olduğunu düşünebiliriz.
Bu değer benim için çok yüksek.(normal değil)
Boşta 19V , yükte 18V olursa sıkıntı yok. Her şey normal.

Bence 20 ohm gibi bir yük bağlayıp ölçmelisiniz.
Sekonder voltajı 21V okunuyorsa trafonun dönüştürme oranı hatalı olduğunu bilip güvenle kullanırsınız.
Sekonder voltajı 18V a iniyorsa , bir daha o ürünü tercih etmem ben.  ;)
Kolay gelsin.
Yerli bir üreticinin 20va için verdigi değerler

ecunnu

Arkadaslar bu trafoyu 22 ohm luk sekonder yuku ile deneme fırsatı buldum ve gordumki trafonun sekonder gerilimi 21.5Vac den 18.5 Vac ye dustu. Cevaplar icin herkese ayrı ayrı tesekkur ederim.