"Ağırlık sensörü "...soru?

Başlatan Andromeda, 12 Kasım 2016, 20:43:12

Andromeda

Ağırlık sensörü bilgisi verilirken kg olarak kapasite,hassasiyet mv/v  veriliyor..
bunu bir köprü devresine bağlayacağız, denge bozulunca çıkışta gerilim okuyacağız..
gram olarak % hassasiyeti nereden anlıyoruz?
cevaplar için teşekkür..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Salih

Ağırlık sensörü çıkış gerilimleri çok küçük olduğu için direk ölçüm yapılmaz.
Sensör çıkış yükselteç devresi yükseltilir.
Dolayısı ile hassasiyet yükselteç devresine ve sizin kullanacağınız ADC çözünürlüğüne bağlıdır.
Yüksek hassasiyet istiyorsanız ADC çözünürlüğünüzün en az 16 bit olması tavsiye edilir.

Abdullahtekin

Sensör bilgisi verirlirken  hata payı, üretici tarafından max hata, mutlak hata, Bağıl hata, Oransal hata gibi verilmesi gerekir.

Andromeda

Gramın 1000 de birini ölçmek istiyorum..hangi sensörü alacağım?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Salih

Ölçeceğiniz ağırlığın max. değeri nedir.

Andromeda

Klein

Skala 100 gram ve  çözünürlük 1/1000 ?
Biraz sıkıntılı.  Piyasamızda bulunan  standart yük hücreleri C sınıfı. Çoğu da C3 sınıfı.  Sizin ihtiyacınızı A sınıfı yük hücresi karşılar.

http://www.measurement.gov.au/Documents/OIMLR60.pdf

Salih

Sizin ölçme değeri küçük ve ölçme hassasiyeti çok yüksek.
Bu durumda neredeyse kuyumcu terazisi gibi olacak.
Firmalarla birebir görüşülürse iyi olur derim.

Andromeda

100 gr değilde 500 gr olsun..
25 tl ye minik  terazi aldım..
loadcell ler hep büyük oluyor..
bu terazide ne kullanılmış ki bu kadar ince..mutfak terazi sensörleri bile sığmaz içine..
şimdilik içini açmaya çalışmadım..

Erol YILMAZ

100 bin countin kolayca elde edilemeyecegini dusunuyorum.
Mutfak terazileri fln genelde 3-5 bin count degerine sahip.

Klein

500gr yaptın zaten zor olan işini iyice zora soktun.
50gr demek istedin sanırım. 50gr bile olsa zor.
C3 sınıfı dediğimiz sınıfın doğruluğu 1/3000.  50 gram skala için çözünürlüğün 0,016gr.
senin beklentin olan 0,001 gramın yakınından bile geçmiyor.

Andromeda

Örnek bir datasheet yükledim..
şimdi burada gr olarak en duşuk kaç gram olçebilirim..hangi değerden nasıl alacagım?

Salih

Eğer hatalı isem düzeltebilirsiniz.
Bu yük hücresini yükselteçe bağlayarak 0-10 V hale getirdiğimizi varsayalım.
Sadece bir hata çeşidi için (Combined error) Full Scale 0.02 .
Yani ADC'ye girmeden önce  2mV hata olabilir diyor.
Yük hücresinin ölçme kapasitesini yazmadığın için
2mV kaç grama karşılık geliyor
sen bulabilirsin.

Andromeda

Kapasite 0.3  kg,   0.6 kg, .....şeklinde,
10 V= 10000 mv/ 2 mv =5000
300 gr / 5000 = 0.06 gr ölçebilirim...

0- 20 V dönuştürücü ile  0.03 gr olcebilirim..

Salih

Standart dönüştürücüler de 20V çıkışa rast gelmedim.
10V için dediğiniz gibi 60 mili gram hata miktarı var.
Tabi bu sadece yük hücresinin hatası
buna ilaveten Dönüştürücü ve ADC hataları da ilave edilecek.
Sizin bu sistem çok kaliteli malzeme ister,
buda ciddi maliyet demektir.