led tv smd ledleri

Başlatan eml581, 12 Kasım 2016, 22:11:48

eml581

led tv lerin içindeki seritlerdeki smd ledlerden temin edebilecek biri varmı veya değiştiren oldumu benim aldıgı ledler ile tv içindeki ledlerde ton farkı oluyoda

HeCToR

Aldığınız marka nedir ? Resim atarsanız yardımcı olabilirim tv'de kullanılan.
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

erkan614

Osram 3014 kasa E3
Dominant 4014 kasa seri adını bilmiyorum
Arka aydınlatmalılarda
Nichia veya toshiba marka 0.5 boyunda bi led var 150derece
Arçelik arka aydınlatmada seulsemi nin 150 derece vicorp galiba kullanıyor
Sizdeki Ledin resmî varsa iyi olur

tekosis

aynı tonu tutturamazsanız tüm ledleri yeni aldıklarınızla değiştirmeniz iş görmezmi. tabi çok zor olmazsa.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

JOKERAS

Alıntı yapılan: EnesYazıcı - 12 Kasım 2016, 22:11:48
led tv lerin içindeki seritlerdeki smd ledlerden temin edebilecek biri varmı veya değiştiren oldumu benim aldıgı ledler ile tv içindeki ledlerde ton farkı oluyoda
Tv Direkt Backlightmı yoksa Egde Kenar Backlightmı?
İlk üç Resim Direkt Baclklight,Son resim Edge Backlight.

Direkt Backligth ise Ledlerin üzerinde yanal olarak 360 derece açılı Plastik mercekler vardır.
Bu mercekler çok önemlidir.Zira bu mercekler Led Değişimi yapıldığında Değişimi yapılan ledin
tam üstüne oturmalı.Aksi Halde yayılan ışık Ekranın her noktasına homojen bir şekilde dağılmayıp
değiştirilen Ledin olduğu bölgede Ledin izdüşümü görülür.

Direckt Backliht Led'ler Genelde LED3528 150-200Ma veya double chip 300Ma olup Cool White 6500 - 8500 Kelvin Renk sıcaklığında
oluyor.

Edge Backlight Led strip tipinde ise genelde LED7020 150-200 veya double chip 300Ma olup Cool White 6500 - 8500 Kelvin Renk sıcaklığında
oluyor.

Her iki Led Türü Türkiye'de pek kullanılan kolay bulunan Ledler değil,Bu Ledler zaten sadece Tv Backlightlarında kullanılmak için
tasarlanmış üretilmiş.Led Ampul,Led Floresant Aydınlatmalarında pek kullanılmıyor.
Bu sebeple bulunması sıkıntılı.

Size önereceğim yöntem şu.
Eğerki Direkt Backligth,yani Mercekli sistem ise,herhangi bir Tv Tamiricisine Ekranı kırık hurdaya çıkmış
Led Tv'i Led Barından Merceğiyle beraber bir tane Kesip vermesini söylemenizdir.
Yukarıdaki resimlerden üstten 2. ve 3. resimler Direkt backlight Led Barlarıdır.
İşte onlardan bir tanesini isteyeceksiniz.
Bozuk Ledi Merceğiyle beraber komple söküp sökülen yere ince çift taraflı bant ile yapıştırıp hatlarını lehimleyeceksiniz.

Edge Backlight Strip ise,Led stripi söküp Arızalı Ledi tespit edip Üflemeli havya ile
Ledi söküp Yeni Ledi takacaksınız.Kalem hayva kesinlikle dokundurmayacaksınız,üflemeli havya ile Aleminyum Led Pcb'sini Alttan ısıtarak takacaksınız.   

Led değişimi işin en kolay kısmıdır aslında.İşin en zor kısmı Paneli yani Ekranı sökmektir.
Panel sökülürken çok çok çok dikkat edilmeli Displaya ve Display kenarlarında bulunun COF(Chip On Film) lara zarar verilmemeli.
COF'lara el bile sürmeyin!Cerrah titizliğinde çalışmalısınız.
Aksi halde Display bozlur 3 kuruşluk arıza,Tamiri imkansız hale gelir cihaz çöp olur.

Birde şöyle bir sıkıntı var.Led sürücü devresi Led bar akımını belli bir aralıkta izler.
Eğerki bu Akım,aralığın altı veya üstüne çıkarsa bunu hata olarak algılayıp Led Sürücü veya Sistemi kapatıp Korumaya alır.
Bunun sebebide şudur.
Siz Arızalı açık yada kısa devre olduğunu bulduğunuz ledi değiştirdiniz,fakat bazı Ledlerinde Forward akımı değişmiştir.
Bu Fw akımı değişen ledler çalışır fakat Led bar Led gruplarının Akım geri dönüşlerinde dengesizlik oluşturur.
Bu durum bazı sürücü devreleri için Hata olarak yorumlanır.
Bu led sürücünün tasarımıyla alakalı.

Eğerki istediğiniz Ledleri Bulamazsanız Edge Strip Bar ise LED7020 Chip olarak,
Mercekli Direkt Backlight Bar olarak elimde mevcut.Adresini yazın kargolarım.

eml581

Alıntı yapılan: tekosis - 13 Kasım 2016, 01:24:48
aynı tonu tutturamazsanız tüm ledleri yeni aldıklarınızla değiştirmeniz iş görmezmi. tabi çok zor olmazsa.

Bende oyle diyorum ama zulum oluyor adama :) en az 15 tane oluyo bir tvde

eml581

Alıntı yapılan: erkan614 - 12 Kasım 2016, 23:20:31
Osram 3014 kasa E3
Dominant 4014 kasa seri adını bilmiyorum
Arka aydınlatmalılarda
Nichia veya toshiba marka 0.5 boyunda bi led var 150derece
Arçelik arka aydınlatmada seulsemi nin 150 derece vicorp galiba kullanıyor
Sizdeki Ledin resmî varsa iyi olur

Hocam ara ara tvler geliyo arizaya suan elimde arizali yok tek marka gelse buluruzda surekli farkli markalar genel bisey ariyodum bnde

eml581

Alıntı yapılan: tekosis - 13 Kasım 2016, 01:24:48
Alıntı yapılan: JOKERAS - 13 Kasım 2016, 12:55:47
Tv Direkt Backlightmı yoksa Egde Kenar Backlightmı?
İlk üç Resim Direkt Baclklight,Son resim Edge Backlight.

Direkt Backligth ise Ledlerin üzerinde yanal olarak 360 derece açılı Plastik mercekler vardır.
Bu mercekler çok önemlidir.Zira bu mercekler Led Değişimi yapıldığında Değişimi yapılan ledin
tam üstüne oturmalı.Aksi Halde yayılan ışık Ekranın her noktasına homojen bir şekilde dağılmayıp
değiştirilen Ledin olduğu bölgede Ledin izdüşümü görülür.

Direckt Backliht Led'ler Genelde LED3528 150-200Ma veya double chip 300Ma olup Cool White 6500 - 8500 Kelvin Renk sıcaklığında
oluyor.

Edge Backlight Led strip tipinde ise genelde LED7020 150-200 veya double chip 300Ma olup Cool White 6500 - 8500 Kelvin Renk sıcaklığında
oluyor.

Her iki Led Türü Türkiye'de pek kullanılan kolay bulunan Ledler değil,Bu Ledler zaten sadece Tv Backlightlarında kullanılmak için
tasarlanmış üretilmiş.Led Ampul,Led Floresant Aydınlatmalarında pek kullanılmıyor.
Bu sebeple bulunması sıkıntılı.

Size önereceğim yöntem şu.
Eğerki Direkt Backligth,yani Mercekli sistem ise,herhangi bir Tv Tamiricisine Ekranı kırık hurdaya çıkmış
Led Tv'i Led Barından Merceğiyle beraber bir tane Kesip vermesini söylemenizdir.
Yukarıdaki resimlerden üstten 2. ve 3. resimler Direkt backlight Led Barlarıdır.
İşte onlardan bir tanesini isteyeceksiniz.
Bozuk Ledi Merceğiyle beraber komple söküp sökülen yere ince çift taraflı bant ile yapıştırıp hatlarını lehimleyeceksiniz.

Edge Backlight Strip ise,Led stripi söküp Arızalı Ledi tespit edip Üflemeli havya ile
Ledi söküp Yeni Ledi takacaksınız.Kalem hayva kesinlikle dokundurmayacaksınız,üflemeli havya ile Aleminyum Led Pcb'sini Alttan ısıtarak takacaksınız.   

Led değişimi işin en kolay kısmıdır aslında.İşin en zor kısmı Paneli yani Ekranı sökmektir.
Panel sökülürken çok çok çok dikkat edilmeli Displaya ve Display kenarlarında bulunun COF(Chip On Film) lara zarar verilmemeli.
COF'lara el bile sürmeyin!Cerrah titizliğinde çalışmalısınız.
Aksi halde Display bozlur 3 kuruşluk arıza,Tamiri imkansız hale gelir cihaz çöp olur.

Birde şöyle bir sıkıntı var.Led sürücü devresi Led bar akımını belli bir aralıkta izler.
Eğerki bu Akım,aralığın altı veya üstüne çıkarsa bunu hata olarak algılayıp Led Sürücü veya Sistemi kapatıp Korumaya alır.
Bunun sebebide şudur.
Siz Arızalı açık yada kısa devre olduğunu bulduğunuz ledi değiştirdiniz,fakat bazı Ledlerinde Forward akımı değişmiştir.
Bu Fw akımı değişen ledler çalışır fakat Led bar Led gruplarının Akım geri dönüşlerinde dengesizlik oluşturur.
Bu durum bazı sürücü devreleri için Hata olarak yorumlanır.
Bu led sürücünün tasarımıyla alakalı.

Eğerki istediğiniz Ledleri Bulamazsanız Edge Strip Bar ise LED7020 Chip olarak,
Mercekli Direkt Backlight Bar olarak elimde mevcut.Adresini yazın kargolarım.

Hocam genelde gelen tvler arka aydinlatmali cikiyor dediginiz gibi paneli sokmek bazi tvlerde zulum haline geliyor ozellikle philips tvleri cok berbat havali havyayla sokup takiyoruz led barlardan alip ama yeni taktigimiz tvdeki ledler ile fark oluyo gene her tvdeki barida bulunmuyor malesef benim tek ledleri ve mercekleri bulabilcegim bi kaynak biliyomusunuz sizdeki barlar arizali tvlerden cikma ledler mi

JOKERAS

Siz de benim gibi  Tv Tamircisisiniz herhalde.
Her marka kendine göre Led Bar tasarlamış.Her marka,model,ekran büyüklüğüne göre Led barların Led ve Pitch
aralıkları farklı oluyor.
Size yöntem önerdim,en güzel yöntem o dur.
Backlight Ledlerin Kelvinleri hemen hemen aynıdır.6500-8500K arası Cool White.
Yalnız siz bar ğzerinden bir tek ledi Değiştridiğinizde diğer LEdlerle tıpa tıp aynı olmaz.
Bunun sebebi her led üreticisinin Kelvin değerlerinin Standart olmaması ve Çalışma ömürleri.
Bir bar üzerinde bozuk bir ledi bire bir Aynısı değiştirseniz bile Ton farkı olacaktır.
Biri Binlerce saat çalışmış Biri hiç çalışmamış.
Ama bu sizin abarttığınız kadar değil.

Merceği ne yapacaksınız anlamadım?Mercek bozulan bir şey değilki.
Bozulan şey Led,Tamirciyseniz elinizdeki kırık ekranlardan yada meslektaşlarınızdaki kırık ekranlar içindeki Barlardan bir bar olsa
Bir bar üzerinde neredeyse 8 -10  adet oluyor.Merceğine dokunmadan Pcb 'siyle beraber Kesip Yukarıda anlattığım yöntemle yapıştıracaksınız.
En güzel yöntemdir bu.Bir çok tamirci bunu bilmez yalandan yere Ledi lehimleyip değiştirmeye uğraşır.

eml581

Alıntı yapılan: JOKERAS - 13 Kasım 2016, 14:59:20
Siz de benim gibi  Tv Tamircisisiniz herhalde.
Her marka kendine göre Led Bar tasarlamış.Her marka,model,ekran büyüklüğüne göre Led barların Led ve Pitch
aralıkları farklı oluyor.
Size yöntem önerdim,en güzel yöntem o dur.
Backlight Ledlerin Kelvinleri hemen hemen aynıdır.6500-8500K arası Cool White.
Yalnız siz bar ğzerinden bir tek ledi Değiştridiğinizde diğer LEdlerle tıpa tıp aynı olmaz.
Bunun sebebi her led üreticisinin Kelvin değerlerinin Standart olmaması ve Çalışma ömürleri.
Bir bar üzerinde bozuk bir ledi bire bir Aynısı değiştirseniz bile Ton farkı olacaktır.
Biri Binlerce saat çalışmış Biri hiç çalışmamış.
Ama bu sizin abarttığınız kadar değil.

Merceği ne yapacaksınız anlamadım?Mercek bozulan bir şey değilki.
Bozulan şey Led,Tamirciyseniz elinizdeki kırık ekranlardan yada meslektaşlarınızdaki kırık ekranlar içindeki Barlardan bir bar olsa
Bir bar üzerinde neredeyse 8 -10  adet oluyor.Merceğine dokunmadan Pcb 'siyle beraber Kesip Yukarıda anlattığım yöntemle yapıştıracaksınız.
En güzel yöntemdir bu.Bir çok tamirci bunu bilmez yalandan yere Ledi lehimleyip değiştirmeye uğraşır.

Bu tvlerin hurdasini bulmakda sikinti hocam yeni yeni dusmeye basladi piyasaya genelde suan tamirr gelenlerin markalarida sunny axsen vestel o cesitler yogunlukta oluyobazen tvdeki butun barlar skintili oluyo ledlerden bulabilsek guzel olcakti hicam birde led sokerken havali havya disinda ne kullaniyorsunuz lehimlerken olsun cikarirken olsun

JOKERAS

Var satılıyor.
Merter Elektroniğe sorun.
Tüm barların sıkıntılı olduğuna daha rastlamadım.Deme size denk geliyor.

tongutay

kıymetli ustalarım  herkese selam google  üzerinde  şimyi yeni gördüm  bu velise ile sayfaya üye olmuş ve  oldukça eski konuyu hortlatmış olduk  naçizane  bir elektronik teknisyeniyim asker kaynaklıyım piyasada iş yapan biri değilim  evdeki 48 inch samsung ue48h6470 led barlar bitik  cesaret edip açtım ...ve izmir çankaya elektronikçiler çarşısından modelime uygun led barları satın ladım 650TL peşine gelip evde montajını yaparak tv mi topladım bu arada reflektörü tutan 14 adet tırnaklarıda kırmış oldum eskiye göre tv çok iyi ama arka planda led iz düşümleri sinir edici

SB7

Merhaba, arada difüzör gibi yarı saydam bir malzeme olması gerekmiyor mu?
-SB7