ince uçlu havya

Başlatan run, 18 Kasım 2016, 10:06:40

JOKERAS

@run ,Ben olsam Niyazi Saral ustanın önerdiği havyalardan birini alırdım.
Mükkemmel bir havya. Fiyatlarıda gayet iyi.
Fiyatları bu linkte var,tesadüf buldum.
http://www.cizgi.com.tr/outlet

kudretuzuner

Alıntı yapılan: fbkaya - 19 Kasım 2016, 04:29:23
Bende bu ürünü kullanıyorum bir aydır ve memnunum : https://tr.aliexpress.com/item/High-precision-936d-LCD-Adjustable-temperature-Digital-Electric-Soldering-station-EU-plug-Replace-HAKKO-936-Soldering/32283996820.html?spm=2114.13010608.0.0.O99XyY&detailNewVersion=&categoryId=144003

Birde bu uç takımını spariş etmiştim önceden, her ihtiyaca uygun uçlar var içerisinde : https://tr.aliexpress.com/item/IMC-hot-10-pcs-Uk-Common-Solder-Soldering-Iron-Tip-for-Hakko-Station-900M-933/32573930484.html?spm=2114.13010608.0.0.sSk8a2&detailNewVersion=&categoryId=144003

Krem lehim ve krem flux kullanımıda işi gerçekten çok kolaylaştırıyor.

Merhaba,
Lehim uç setlerini görünce ben de sipariş verdim.Bakalım ne zaman gelecek.Teşekkürler.
Amatör

diot

Alıntı yapılan: HexfeT - 18 Kasım 2016, 11:01:50
Ben de Quick 202D kullanıyorum.

Bu kullandığınız havyanın ısıtma sistemi nedir acaba ? rezistanslımı ?

Cemre.

@fbkaya hocam uç setindeki uçların iç ve dış çaplarını ve derinliğini yaklaşık ölçüp yazabilir misiniz? Uygun olursa ben de bu setten alayım.

HexfeT

@diot

Isıtma rezistans değil. İndüksiyon olduğunu tahmin ediyorum. Uçları geçmeli, çekip çıkarıyorsunuz. Uç içinde saptaki oyuğa oturan bir kısım var, buradan ısınıyor. Fotoda görüldüğü gibi tam uçta termocouple var. Açınca 6-7 saniyede ayarlanan ısıya ulaşıyor. Tablasına koyduktan bir süre sonra ısıyı 85 dereceye düşürüyor, daha daha sonra kapanıyor.

diot

Bende indiksiyon ısıtmalı bir havya takımı almaya niyetim var, bu yüzden sordum . 

Zoroaster

Daha önceleri de konuşmuştuk o zaman da fikrimi dile getirmiştim.

Kullandığım havyanın ucu 30 TL civarında. Yaklaşık 4..5 ayda bir uç yeniliyorum. Çünkü ucun kaplaması zedelenince uç hızla oksitlenip küçülmeye başlıyor.

Böyle yapacağıma çeyrek altın değerinde bir altını havya ucu haline getirsem daha mantıklı değil mi?

Hiç olmazsa oksitlenmeyecek.

Gerçekten çok merak ediyorum. Altın bir ucu ne kadar süre kullanabilirim?
Seytan deliginden kacti.

mozkan87

Saf altın ucu çok daha kısa sürede bozarsınız. Altın çok yumuşak bir malzeme olduğu için çok kolay eğilip bükülür. Ama ısıl açıdan iletkenliği çok iyi olduğu için lehim yapmak çok iyi olabilir. Bi de çoğu havya ucunun sadece uç kısmı kaplamalı oluyor, her tarafı kaplamalı olursa lehim uçta değilde her yere yayılabilir. Havya ucunu pastaya daldırmadığınızı tahmin ediyorum ama daldırıyorsanız bu alışkanlığınızdan vazgeçin. Hatta metal sünger bile kullanmayın sadece ıslak sünger ile temizleyin. İşyerinde kullandığımız ersa havyaların ucu nerdeyse 4 yıllık hiç bir problem görünmüyor ancak arkadaşlardan biri metal sünger ve pasta kullanmayı çok seviyor onun kullandığı uç artık ömrünün sonuna gelmek üzere. Bu uç olayında ve yapılan lehimin kalitesinde, lehim telinin kalitesi çok önemli, flutin marka lehim ile soldex marka lehimin fiyatları arasında 2 kat gibi bir çarpan var ama montajı yapılan kartlara baktığınızda sanki farklı kişiler lehim yapmış gibi oluyor.

Zoroaster

Lehim kanallarındaki pastanın kalitesi farklıdır.
Seytan deliginden kacti.

fbkaya

Alıntı yapılan: Cemre. - 19 Kasım 2016, 15:34:20
@fbkaya hocam uç setindeki uçların iç ve dış çaplarını ve derinliğini yaklaşık ölçüp yazabilir misiniz? Uygun olursa ben de bu setten alayım.
Unutmazsam akşam ölçüp yazarım ama standart diye biliyorum.