Bana Mosfet Kullanmayı öğretirmisiniz ?

Başlatan muhittin_kaplan, 05 Aralık 2016, 12:47:37

muhittin_kaplan

Z80

IRFZ44 için
RDS(on) Static Drain-to-Source On-Resistance ––– ––– 17.5 mΩ  VGS = 10V,    ID = 25A

IRLZ44 için
Drain-Source On-State Resistance RDS(on)  VGS = 5.0 V ID = 31 A - - 0.028Ω
                                                                VGS = 4.0 V ID = 25 A - - 0.039Ω

muhittin_kaplan

IRFZ44 den gidelim hocam;
Vgs 10v olduğunda Drain Akımı 25A demişsiniz ama yukardaki grafikte 110A gibi bir değer görüyorum.

muhittin_kaplan

burada kırmızı ile işaretlediğim nokta

Vds=10v
Vgs=8v
Ids= ?

Z80

IRLZ44 ü örnek için verdim.
Drain akımının (Ids) saturasyonla ilgisi yok.
Katalog Vgs'nin 10 Voltta Rds(on)'un en düşük değerde olduğunu söylüyor.
Yani en düşük direnci veren gerilim satürasyon voltajı oluyor. 9 Volta da satürasyona ulaşabilir, ama katalog değeri 10 V.
IRLZ için bu değer 5V. Çünkü en düşük direnç bu görünüyor.

muhittin_kaplan

hocam IRLZ şu an konumuz dışında. IRFZ44 için Bu bilgiyi datasheet in neresinde bulabiliriz ?
(dataseet: http://www.infineon.com/dgdl/irfz44n.pdf?fileId=5546d462533600a40153563b3575220b )

muhittin_kaplan

Z80

Yazdım ya Muhittin.

gönderiğin ikinci tablonun
Vgs = 8 V
Vds = 10 V
Ids = 110 A
Rds(on) kaç?
Rds(on) = Vds / Ids
Rds(on) = 0.090 ohm

Yani satürasyondan uzak.
Vgs 10V olsaydı,
Vds = Rds(on) x Ids = 0.017 x 110 = 1.87 V olacaktı.

FxDev

@muhittin_kaplan : Abi grafiğin köşesinde ufacık ne yazmışlar buna dikkat etmek gerekiyor.

20uS Pulse Genişliği ve Tj=25C diyor.
Şimdi ne demek bu, 20uS boyunca, silikon sıcaklığımı 25C'de tutarsan ve Vds gerilimimi sağ üsttekiler gibi kullanırsan, Vgs gerilimine karşılık benden akıtabileceğin akım değeri şudur diyor. Yalnız dikkat edelim, sürekli bu akımı akıtabilirsin demiyor, 20uS akıtabilirsin diyor. Ayrıca bkz. Safe Operating Area

Fig.3'te de 20uS ibaresi var.

Kısacası grafiklerden anladığımız şudur; Vds=10V, Vgs=8V iken 20us boyunca bu mosfetten sen 150A civarı akım akıtabilirsin diyor. 20us çok önemli.

Saturasyon şudur; başlıyoruz mosfetin gate'in gerilim vermeye, yükseltiyoruz, Id yükseliyor, biraz daha gate gerilimi veriyor Id yine yükseliyor, derken öyle bir noktaya geliyor ki Vgs gerilimini istediğimiz kadar arttıralım Id'de kayda değer yükselme olmuyor. İşte burası saturasyon değeridir. Adamlar boşuna değişik Vds gerilimlerinde test yapmıyorlar. Her değişik drain-source geriliminde ayrı saturasyon gerilimleri var fakat genel kanı en yüksek Vgs geriliminde olduğu yöndedir ki bu da bir nebze doğrudur.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

muhittin_kaplan

en son verdiğim sayfada
10v 17.5mOhm 25A vermiş  değer olarak anlamı 10v vgs de 25A i i geçirebiliyorum ? (verdiğim grafiklerdeki 20us yi anlamamıştım zaten.) 20ms br anlamda burst oluyor.

muhittin_kaplan

ozaman @FxDev ben bu Mosfet denilen zavazingoya doğrudan gerilim uygulamaktansa 20us lik Pwm uygulasam daha güçlü çalıştırmış olurum ;)

skara1214

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 15 Aralık 2016, 13:48:36
ozaman @FxDev ben bu Mosfet denilen zavazingoya doğrudan gerilim uygulamaktansa 20us lik Pwm uygulasam daha güçlü çalıştırmış olurum ;)
hocam bu reklam tekniği. 150 A mosfet diyor satıyor.
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

muhittin_kaplan

şimdi buradaki grafikten anlamam gereken.
Güvenli Bölge Olarak
100uSec lik bir zaman biriminde Vds 20v ise 50A geçebilir. (eğer 1mSec olsa yaklaşık 15A)

FxDev

Yahu reklam tekniği falan yok, olay sıcaklıkla ilgili.

Bu adamdan sürekli akım akıtacaksan I2R oranına bağlı kalırsınız. 20mOhm iç direnci varsa ve 10A geçirirseniz bu adam 2W ısınır demek.

Ama adam diyor ki atıyorum motor süreceksin ya da başka bir şey yapacaksın benden anlık 150A geçirebilirsin, bunun da süresi 20us diyor. Yahu bu 20us nereden çıkıyor neden 150A diyor olayı da "hot spot" olayından meydana geliyor. Yani şu oluyor, silikon alan anlık olarak 20us'lik puls ile sürülürse yani bizim anlayacağımız usul PWM uygulanırsa soğuyabiliyor. Datasheet 200A'i de görürsünüz ama safe operating area der ki hooop kardeşim benim ısıl ataletim var, bu ısıyı kılıfıma oradan da soğutucuna aktaramazsın, dolayısı ile ısı birikimi sonucu yatıiletkenim zarar görür diyor.

20us 150A geçirip, 20us geçirmemeniz beklenirse ortalama akım 75A civarı olur (aslında RMS'den gitmek lazım) bakın bakalım ortalık şenleniyor mu sonra.

İyi bir soğutma her halukarda yarı iletkenler için önemlidir.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

OG

Alıntı yapılan: FxDev - 15 Aralık 2016, 14:42:11
Yahu reklam tekniği falan yok, olay sıcaklıkla ilgili.
Aynen.
Böyle basit dalavereye ihtiyacımı var bu firmaların.

Güvenli Güç eğrisi içinde kalacaksınız.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.