Proje Önerisi: Elektronik Yük

Başlatan FxDev, 07 Aralık 2016, 12:47:12

kralsam

Alıntı yapılan: FxDev - 11 Aralık 2016, 21:52:33
Benim devrede PID feedback kontrol vs olacagi icin mosfetler yaslansa da ayni akim akacaktir. Yeterki sens direnclerine bir sey olmasin.
Bu olabilir hocam. Ben sonradan üşendiğimden eklememiştim.
Fakat orada da PWM benzeri kaynak için değişik durumlar var. Neyse bekleyip göreceğiz.

HexfeT

Konu ile kesinlikle ilgileniyorum. Birkaç konuda fikrimi belirtmek isterim. Kişisel kullanım için yapılacağından bence maliyetten kaçınılması gereksiz. Gerekirse daha iyi hassaiyet için 16bit harici ADC DAC kullanılabilir. Bence getireceği ekstra 5-10 dolar maliyet hiç önemli değil. Ayrıca bana kalsa küçük bir lcd ya da oled ekran tercih etmem. SPI ile haberleşen 2.4", 3.2", 3.5" renkli LCD'ler mevcut. 3.5" 480x320 11.4 dolar mesela.

Soğutucu konusunda ortada henüz etkili ve ucuz bir fikir yoksa intel işlemcilerin standart soğutucuları kullanılabilir. Doğrudan PCB üzerine oturtulacak bir dizayn yapılabilir.

FxDev

Arkadaşlar merhabalar,

Proje ile ilgili bir güncelleme yapmak istiyorum.
Projenin çıkış amacında 150W'lık bir yük yapma vardı, yalnız bu yola çıkarken yukarıda da belirttiğim üzere bunu yaparken bir adet de power supply yaparım kendime, böylelikle bir taşla iki kuş vururum diyordum. Sonra EEVblog'tan Dave'in paylaştığı linki gördüm. Yıllardır bir çok firma ve kişiye power supply, inverter, converter tasarlayan ben, sanırım hiçbir zaman kendime Power Supply yapmaya ihtiyacım olmayacak dedim, bu işin traji komik kısmı.

https://www.amazon.com/FCH-Digital-Adjustable-Regulated-Stabilizer/dp/B01M8FRGY2/ref=as_li_ss_tl?s=industrial&ie=UTF8&qid=1481411128&sr=1-6&keywords=lab+power+supply&linkCode=sl1&tag=ee04-20&linkId=02c06cfe6d93458986a65e6a148b3f38

Projeyle ilgili kısma geleyim; biliyorsunuz bu tür projeler biraz kişisel tatmin, zevk alma ile ilgilidir. Kutu olayı benim şevkimi kıran en önemli etmenlerden oluyor fakat bu cihaza yine de ihtiyacım var.
Dolayısı ile ben de şu yoldan ilerlemeye karar verdim.

İlk mesajımda gördüğünüz çatıyı geliştirerek bir yapı elde edeceğim, devre şemalarını vb. ortaya koyacağım, isteyen bu devre şemalarını alır, istediği kutuya göre PCB'leri günceller, istediği kutuya göre istediği güçte uyarlar, sonuçta kalibrasyon ayarlamaları da olacağı için istediği şekilde kendisine göre dönüştürerek kullanabilir. Analog kat, ölçüm katı, kontrol mantığında değişiklik olmayacak çünkü.

Kutulu bir tasarım bekleyenler maalesef kendileri biraz uğraşmak durumunda kalabilirler. Ben tasarımı 92x92cm fana göre uyarlamaya çalışacağım. Güç değerim de bulacağım soğutuculara göre değişecektir yalnız yine de 150W'ı bir şekilde bulacağımı tahmin ediyorum.
Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

FxDev

Kart yavaş yavaş oluşuyor.

Forumda bazı bağnaz kişiler tarafından engellenip, atıldım. Tüm bu bağnaz kişilere rağmen Atatürkçülüğü sonuna kadar savunacağım; onlar da bağnazlıklarında boğulacaklar. Haberleşme için: info[at]firatdeveci.com / ©firatdeveci.com - ße Different Everytime!

FxDev

Ve kontrol kartı tarafı bitti.

- STM32F072 ana kontrolcümüz olacak.
- Bilgisayarsız Kontrol için SSD1306 SPI OLED koydum.
- 10 Tur Pot Koydum Encoder Sevmeyenler için.
- Butonlu Encoder
- Bluetooth Koydum; artık laptopların hepsinde bluetooth var, belki de küçük bir Android programı hoş olabilir uzaktan takip, kontrol için.
- Buzzer var uyarılar için.
- NTC girişimiz var sıcaklık ölçümünde.
- Opamplarımız var, akım gerilim ölçüm ve referans iletiminde.
- Üç tane led var, birisi power diğer ikisi uyarılar için.
- Kartı 92x92mm fanlar için çizdim.

Sıra power tarafında.

FxDev

Asıl işi yapacak güç tarafı da hazır.

seyityildirim

@FxDev  hocam devrenin şematiğini paylaşıp tasarım adımlarını anlatsanız çok güzel olur. Pcb bize birşey öğretmiyor :(

FxDev

@seyityildirim neyi merak ediyorsun;

Devrenin kalbini verdim zaten. Mesela burada özel opamp ihtiyacı neden duyduk?

deneme_1234

Arkadaşlar projede aptal gibi TO247 paket kullanınca projeden sıkılmıştım. Yalnız projeyi sonra hortlattım. Hatta bitirdim.
Takip etmek isteyen arkadaşlar için buyrun. Son bölümünü yakında yayınlayacağım, aşağıda demosu görülen yükleme işlemleri ve dahası yapılıyor. Tek sıkıntısı devrede kullanılan mosfet 2x25$ mertebelerinde. Gerisi çok alalade opamp (LM324/LM358) ve işlemci (STM32F072)

Özellikleri sitede de yazdım ama bir de buradan dillendireyim.

- 70V max genlik, aslında 100V'da olabilir hiç sıkıntı yok.
- 20A max akım, aslında 30A olabilirmiş sıkıntı olmadan geliştirilir ama çok büyük soğutucu gerekiyor.
- 10mA, 0.01V çözünürlük,
- Buzzer, Fan kontrol, NTC,
- RS485 ya da Bluetooth Loglama da var
- Ekran var Rotary Pot var, bilgisayar olmadan da yüklemek için.
- Bilgisayarla birlikte, ani yük girme çıkma, yük karakteristliği çıkarma (aşağıdaki videoa o yapılıyor), batarya testi, 10 adım periyodik test (yani şu kadar süre şu akım bu kadar süre diğer akım vs.)

Gerisini anlatacağım.

Yalnız Open Source'luk bir durum maalesef olmayacak, projenin başında belirttiğim şekilde.
Olay zaten devre şemasında değil devrenin, yazılımında olduğu için devreyle ilgili istediğiniz soruyu sorup cevaplayabilirim. Toplamak isteyen arkadaşlara PCB/malzeme konusunda yardımcı da olurum. Yalnız yazılım konusu kesinlikle open source olmayacak.

4. bölümde PC programına da giriş yapıp detayları anlatacağım.

http://www.firatdeveci.com/dc-elektronik-yuk-part-3/

devrecii

Güzel bir çalışma eline sağlık , işte sitenin böyle başlıklara ihtiyacı var.

Yanlız ilgimi çeken akım hattında hiç bobin (+shotkky) kullanmaman.

Bu şekilde hem çok gürültülü olur hemde mosfetler ısınır.

deneme_1234

Devre anahtarlamalı bir devre değil karıştırmayalım.
Mosfet lineer bölgede çalışıyor. Ayrıntılar Part2'de mevcut.

deneme_1234

Arkadaşlar merhabalar,

Projenin final halini ve bilgisayar programının kullanılışını buradan görebilirsiniz: http://www.firatdeveci.com/dc-elektronik-yuk-part-4-final/

exmachine

Çok güzel bir çalışma. Tebrik ederim.

deneme_1234

Alıntı yapılan: exmachine - 02 Ağustos 2018, 09:22:42Çok güzel bir çalışma. Tebrik ederim.

Teşekkür ederim.

fide

Alıntı yapılan: deneme_1234 - 02 Ağustos 2018, 09:12:50Arkadaşlar merhabalar,

Projenin final halini ve bilgisayar programının kullanılışını buradan görebilirsiniz: http://www.firatdeveci.com/dc-elektronik-yuk-part-4-final/

Çalışmalarınız takip ediyor ve yeni yazılar bekliyorum. Allah yolunuzu açık etsin.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com