Akım trafosu ile akım okuma

Başlatan PICaso, 10 Ocak 2017, 22:14:46

emrah

bahsettiğiniz gibi hesaplamaları yapınca;
5 kat kazanç için r1:10k  r2:40K yapıyorum ve hesaplamalarda xc yi 100 kat küçük olarak 400R alıyorum ve sonuç 8uf gibi bir değer çıkıyor. bunda devrede kullanınca resimdeki gibi çıkışta bozulma oluyor ?

almış oldugum sinus sinyalini ben doğrudan adc ye gireyim. bu sinyalin max ve min değerlerinden 20 şer örnek alıp ortalamasını çıkarıp ve bu değerinde etkin değerini alıp ofset geriliminden çıkartarak Ac akım sonucuna ulaşırım sanırım ?

Zoroaster

R3 neden 30K  o da 3k3 olmalı.

Benim şemadaki R1 R2 ile sendekiler yer değiştirmişler. Dolayısı ile hesabın yanlış oluyor.

R2=10K  Xc=100R
Seytan deliginden kacti.

emrah

Gerilim bolucu 2.5 volt olunca ve birde uzerine ac sinyal binince opamp ile kazanc 2 kat bile olsa 5v uzerine cikmazmi ?
Ben 30k/3k3 yaptimki stabil 0.5v uzerine ac sinyali koyup 5 kat kadar opampta yuksrlttigim zaman max 4.2 volt fln oluyor. Burda ac sinyal tepedrn tepeye 1.75volt araliginda akim bilgisi aliyorum ?

R1 r2 olayini atlamisim  fakat ayni sekilde 33uf de denedim 330 uf de denedim yine sinyal yapisi bozuluyor. Bu durum ac yi 0.5v uzerine topladigim icinmi ? Eger oyleyse 2.5v ofseti opampla yuksrltmemin bi anlami kalmayacak min kazanc 5 voltu gectigi icin . Opampi burda gerilim izleyici olarakmi kullanacagim ozaman ?

Zoroaster

Giriş gerilim bölücüsünü 2.5v yapıp denedin mi?

AC kazanç = 1+(R2/R1)
DC kazanç = 1

(Guzellik burada)
Seytan deliginden kacti.

emrah

ince bilgiler için teşekkür ederim, bir kondansatörün farkını görmüş oldum. dediğiniz gibi bu şekilde çok daha kararlı.

simülasyonda deniyorum henüz, kondansatörün değerini 1uf ile 330uf arası ne yazdıysam çıkışta bir değişiklik görmedim. ideal olanı Xc nin R2 direncinden 100 kat küçük olmasımıdır ?  bu formülle  100 kat küçük ise 33uf kondansatör ideal o zaman ?

Zoroaster

Yok aslında 100 rakamı çok kritik değil. Eğer bir başka ADC kanalı ile voltaj okuyacak, voltajın sıfır geçişlerinden yararlanarak akımdan örnek falan almayacaksan 100 rakamına bağlı kalmana gerek yok. 100 sayısını, XC nin R2 yanında ihmal edilebilir olması açısından seçtim. Bu aynı zamanda aynı devreyi farklı frekanslı akımları ölçerken de hatanın az olmasına neden olacak. 100 yerine 10 seçersen frekansa çok fazla bağımlı hale gelir.
Yalnız Xc nin de kazanç üzerinde etkisi var. 100 rakamı seçerek etkisini yaklaşık 1/100 yaptık. Yani kazanç hemen hemen C den bağımsız. Fakat katsayıyı 100 yerine 10 yaparsan kazancın azalır.

Devre üzerinde oyna işte 2.5v akımın sıfır olması demek. Akımın +/- değişimi 2.5v etrafında değişimlere neden olacak.

Yalnız akımın + ve - alternansları eşit olsun. Aksi halde düzenek çuvallar.
Seytan deliginden kacti.

emrah

@Zoroaster

Hocam merhaba. Konudan biraz zaman gecti fakat sorunum var.  Bu ac ampfli ile konudaki gibi bir ampermetre yaptim gayet guzel calisiyor. Kullandigim sistemde bir 0.75kw ac motor surucu kullandigim zaman ampermetre 3  4  gibi degerler gostermeye başliyor. Surucu amermetrenin akim girisini etkiliyor. Ne gibi bir cozum onerirsiniz ? Yazilimda  adc de yeteri kadar filtre var aslinda. Donanimsal olarak bi onlem almam gerekiyor diye dusunuyorum

Zoroaster

Yaptığın devrenin girişindeki ve çıkışındaki sinyalleri, sürücü çalışırken ve çalışmazken iyi gözleyip sorunun kaynağını bulmak lazım.  Bunun için iyi bir scop gerekebilir.

Sürücü ve akım ölçme devresinin her ikisi de sana ait ise sürücü sinyalleri ile akım ölçme düzeneği senkronlanarak hatalar minimize edilebilir.
Seytan deliginden kacti.

emrah

Sinyal olcme imkanim yok hocam. Surucu hazir fuji marka mono faze. 0.75 kw motor suruyor. Yapmis oldugum ampermetrede 55kw motor akimini olcuyor. Hazir ampermetrelere bakiyorum onlardada eksra bisi yok aslnda ama hazir olanlarda boyle bir sorun yok. Sorun benim ampermetre girisinde . Pcb resimlerini birazdan yukleyim

emrah

Zoroaster

Sürücüye bağlı motorun akımını ölçmeye çalışıyorsan bazı garipliklerin olması normal.
Seytan deliginden kacti.

emrah

Yok surucuye bagli olan motor degil. Bu motor yildiz ucgen calisiyor onun akimini olcuyorm . Akiminda sknti yok gosteriyor. Ama surucu devreye girince akim trafosundan gelen sinyal akim kablolarina parazit biniyor.

emrah

Sorunu cozdum.
akim trafosundan aldigim sinyali, referans voltaji 2.5 v ile birlestirip pic ile okuyordum . Referans voltaji iki adet 10k gerilim bolucu ile elde ettm fakat bu voltaji opamp ile gerilim izleyici yaparak opamp uzerinden 2.5 volt alip akim sinyali ile birlestirdigim zaman hic bir sekilde akim olcumunde sapma yada parazit binmesi olmadi devreye. Yapan arkadaslar buna dikkat etsin.

Erol YILMAZ

frederic

Burda ki kondansatörün görevi tam olarak nedir ?