3 FAZ SOLİD STATE ROLE

Başlatan stlg, 30 Ekim 2005, 01:03:06

stlg

Sevgili arkadaslar
Asagıdaki sitede seması bulunan devreyi pekcok uygulamada bizzat
kullandım degisik guclerde motorlar surdum ve problem yok triyaklara
paralel kullanılan rc devrelerini kullanmadım istenirse kullanılabilir ledleri
suren bolumde bir fetli akım kaynagı olusturulabilir bu sekilde 24v kadar
sorunsuz kullanabilirsiniz moc3041 de kullanabilirsiniz sıfır gecis dedektorlu yada değil datasheetlerini inceleyin dısarıya baglanan led
size sistemin calısıp calısmadıgını gosterecek neden hazır solid sate rolelere para veresinizki

sema asagıda
stlg ana klasoru

http://groups.yahoo.com/group/PicProjeUP3/files/

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

Analyzer

Güzel çalışma..Tebrikler..

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

mustaphaerdem

Slm ben omron marka 25A SSR kullanıyorum. Malum biraz pahalıya geliyo. Sizin verdiğiniz devreyi kullanmayı düşünüyorum ama nasıl kontrol edicem? Aynı bendeki ssr gibimi çalışıcak? yani normal bir röle gibi.Bide unutmadan hocam bu devre saniyede kaç kere tetikleme yapabilir?
Korkarak yaşıyorsan sadece hayatı seyredersin.

Analyzer

Selam,

Burada verilen devreyi hazır ssr'ler gibi sürebilirsiniz. Zaten hazırlarında da optocoupler triyak ve yük triyakı mevcut. SSR'lerde hızı iki eleman belirliyor. Optotriyak'ın hızı ve triyakın hızı. MOC3021, datasheetine göre 100 us'de tetikleniyor. Daha fazla hız istiyorsanız hızlı optotriyaklar mevcut. Ayrıca triyakı da yüke ve hıza uygun seçerseniz istediğiniz yükü hızlı şekilde kontrol edebilirsiniz.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

mustaphaerdem

İlgilendiğin için sağol analyzer dostum. Triyaklar ile ilgili hiçbir bilgim yok. Devrede kullanacağım triyağı nasıl seçicem? Yani piyasada bulunabilen bir tane veya örnek olarak verbileceğin triyaklar varmı dostum?

mustaphaerdem

slm ben bu yukarıdaki devreyi denemek için 3 tane değil de 1 faz olarak yaptım. 220v bir ampule bağladım. Direk yanıyor. tetikleme hiçbir iş yapmıyor. nedenini anlayamıyorum. yardımcı olabilirseniz çok iyi olur.

stlg

Sevgili kardesim

Opto kuplorun ve triyagın uclarına dikkat et bu sistem sorunsuz calısan bir sistem kolay gelsin
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

sertac2003

denemedim ama sistemin çalışmamasına imkan yok.
gayet hoş ve pratik bir çalışma. tşkler...
Şirketteki herkes en üst yöneticinin müşterisidir.

mustaphaerdem

Dostlar kusuruma bakmayın devre çalışıyomuş. devrede
triyağın A1 A2 uçlarından bahsedilmemiş. Herhalde
ondan çalıştıramadım. Moc3021 uçlarını değiştirdim
çalışmaya başladı. moc3021 triyak uçlarından bi tarafa
direk geçiriyor diğer tarafa anahtarlama yapıyor. ona çok
dikkat etmek lazım. Devreyi boarda koyan STLG kardeşime
çok teşekkür ederim. bir sorun çıkarsa yine burda başınızı ağrıtırım.

stlg

Sevgili arkadaslar

Semaya ulasmada zorluk cekenler icin buraya koyuyorum

ylmz

Burada geri besleme direnci g ye niye gidiyor onu anlamadım ? triyak ın daha kolay kesime gitmesi içinmi ? ayrıca koyulan 330 ohm luk dırencler gate de olmayacakmı ? giriş ucunda direnç niye koyulmuş ?
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups