7 segment Display ekran hatası

Başlatan cevat1, 06 Şubat 2017, 23:27:29

cevat1

Arkadaşlar merhaba,

Elimdeki malzemelerle  sağda solda kullanabileceğim seyyar güç kaynağı yapmaya niyetlendim.
Güç kaynağının kutusuna birde voltmetre devresi ilave etmek istedim.

Devre bu

Devreyi elimdeki display 'e göre tasarladım. Yeşil renkli displayin digitleri sönük yanıyor. Pic 16F676 akımı yeterli besleyemediğini düşündüğümden ULN 2803 leri displayleri aşağıdaki tekniğe göre sürdüm.

Resimde görünen bağlantıları yaptım ancak ekranda saçma sapan sekıller çıkmakta, sorunun nerede olduğunu yardım edebilecek arkadaşımız var mı?

Teşekkür ederim.

Mucit23

PNP transistörlerin Emiter ile Base bacakları arasına 10K direnç bağlamanızda fayda var. Olmasa bile kapatmak istediğiniz segmenti süren transistöre Lojik 1 uygulamanız gerekir.

Displaylerin boyutu ne kadar bilmiyorum ama standar 14mm displayler için doğrudan pic yeterli akımı sağlamaktadır. Tekrar ULN2803 eklemek çok gereksiz.

mehmet

Keşke kodlarınız da olsaydı...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

EGE

Demek ki  elinizdeki ortak katot display .

cevat1

Alıntı yapılan: EGE - 07 Şubat 2017, 01:03:38
Demek ki  elinizdeki ortak katot display .
Displayler anot.
Pic le sürdüğümde displayler çalışıyor ancak  sönük yanıyor.  ULN 2803 kullandıgimda da displayler sapıtıyor.

cevat1

cevat1

Alıntı yapılan: Mucit23 - 07 Şubat 2017, 00:20:29
PNP transistörlerin Emiter ile Base bacakları arasına 10K direnç bağlamanızda fayda var. Olmasa bile kapatmak istediğiniz segmenti süren transistöre Lojik 1 uygulamanız gerekir.

Displaylerin boyutu ne kadar bilmiyorum ama standar 14mm displayler için doğrudan pic yeterli akımı sağlamaktadır. Tekrar ULN2803 eklemek çok gereksiz.

Şemayı uyguladım.
Bu tip 10 mm  4 lü display, 3 digiti kullanıyorum, tek digit boşta.
Pic le displayi kullanınca resimdeki gibi  parlak yanmıyor. ULN 2803 kullanınca da karmakarışık şekiller beliriyor.

Arkadaşlar kusura bakmayın herkese ayrı ayrı başlık olarak yanıt verdim. Bazı yanıtları mobilden bazısını pc den yazmak zorunda kaldım.

pwm.c

cevat1
arkadaşım, bana sorarsan voltmetre yapacağım diye kendini zorlama derim. bundan birtane al:

https://tr.aliexpress.com/item/Digital-DC-200V-0-10A-Red-Blue-LED-Dual-Display-Voltage-Current-Meter-Voltmeter-Ammeter-Power/32605098792.html
tamam kendi yaptığın başkadır ama bu gösterdiğim boyutta, özellikte ve fiyata yapman çok zor. ben aldım ve kullanıyorum.

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

cevat1

Alıntı yapılan: pwm.c - 07 Şubat 2017, 01:36:41
cevat1
arkadaşım, bana sorarsan voltmetre yapacağım diye kendini zorlama derim. bundan birtane al:

https://tr.aliexpress.com/item/Digital-DC-200V-0-10A-Red-Blue-LED-Dual-Display-Voltage-Current-Meter-Voltmeter-Ammeter-Power/32605098792.html
tamam kendi yaptığın başkadır ama bu gösterdiğim boyutta, özellikte ve fiyata yapman çok zor. ben aldım ve kullanıyorum.

Haklısınız. Uğraşmaya değmez. Hazırda bir sürü malzeme varken, işe yarasın diye kullandım. Biraz da  hafta sonu projesi olur diye uğraştım.
Önerdiğiniz voltmetre-ampermetreden  de alacağım. Aklımda...

Teğmen

@cevat1
Kodlara bakmadım ama displayi bir dizi(array) oluşturarak mı sürdünüz denetleyici ile?
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.