Uzak Mesafe Iletisim Teknikleri Tavsiye

Başlatan agora_meyhanesi42, 10 Şubat 2017, 18:30:37

agora_meyhanesi42

Yüksel Türk ! Senin için yükselmenin hududu yoktur...

okg

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 11 Şubat 2017, 16:24:37
Alıcılar ise kullanılan vericilere uygun olarak yapılmış devrelerdir. Vericin hangi frekansta ve modülasyonda çalışıyorsa alıcıların da uygun olmalıdır.

Hocam haberleşme sistemi alıcıdan vericiye doğru tasarlanır, alıcı taraf için  SNR yada BER (analog yada dijital haberleşme için hangisi kullanılacaksa) oranına göre hesaplanıp tasarlanır ve sonrasında da alıcıya uygun verici kısım(anten boyu/tipi/yüksekliği, gücü, ışıma şiddeti, doğrultuculuğu.. vs) tasarlanır.
Yanlış biliyorsam düzeltirseniz sevinirim
KTU Elektronik Haberleşme - YTÜ Haberşelme YL - GTU Haberleşme YL

agora_meyhanesi42

Zaten Mr_YAMYAM da alıcılar vericiye göre tasarlanır yazmış seninkide aynı cümle yani acaba bir yanlış anlaşılma mi oldu

okg

vericiler alıcılara göre tasarlanır şeklinde yazmıştım ben
KTU Elektronik Haberleşme - YTÜ Haberşelme YL - GTU Haberleşme YL

Mr_YAMYAM

Alıcıdan vericilere doğru diye bir kural yoktur.
Simplex sistemlerde zaten verici gücü zaten bellidir. Koşullar da çoğunlukla değiştirilemeyeceğine göre SNR veya benzeri etkenler için alıcının hassasiyet, seçicilik ve band genişliği gibi kavramları bulunmaktadır.
Dublex sistemlerde karşılıklı alışveriş sözkonusu olduğu için aynı koşullar doğrultusunda hareket edilir.
Verici güçleri, frekansları, anten tipleri veya bazı koşulları yasalarca sınırlandırılmaktadır. Alıcı kısmı için hiçbir yasal koşul yoktur.
Yani ben istersem 1uV hassasiyetinde bir alıcı yapıp kısa dalga dinlemesi bile yapabilirim. Ancak 100mW gücünden daha yüksek güçte verici yapamam.

kenan_re

AC sinyal kullanabilirsiniz ve mesafe sınırınız olmaz. Bir kaç komuttan ibaretse tiristör yardımıyla yada solid röle ile yapılabilir.
Örneğin:
2 alternans geçerse aç
4 alternans geçerse dur
....

not: denenmiş ve kullanımdadır :D

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: kenan_re - 12 Şubat 2017, 00:44:07
AC sinyal kullanabilirsiniz ve mesafe sınırınız olmaz. Bir kaç komuttan ibaretse tiristör yardımıyla yada solid röle ile yapılabilir.
Örneğin:
2 alternans geçerse aç
4 alternans geçerse dur
....

not: denenmiş ve kullanımdadır :D
@kenan_re güzel fikir 😊 peki alıcı kısmında ne ile hallediyorsun. Senin icin sakıncası yoksa tekniği anlatirmisin biraz. Göndereceğim komut beş adetten ibaret.

Hittman

Verilen bilgiler gerçekten çok güzel. Fakat bu kadar zahmete katlanmak kolay değil bence. :) Yapılabilir fakat başarıya ne kadar yaklaşılır onu bilmiyorum şahsen. Çünkü haberleşme başlı başına bir derya deniz ve zorlukları olduğunu biliyorum. Bunları yapmak yerine hazır olarak satılan RF alıcı verici kitlerini kullanmak daha kolay olmaz mı? Ve çok ucuz bu kitler. Rf alıcı vericilerin mesafesi açık alanda aşağı yukarı 150m imiş. Bence daha makul. Tabi siz hala kabloda ısrarcıysanız Allah kolaylık versin hocam. :)

agora_meyhanesi42

@Hittman rf var ama. Her 70 metrede bir hem alıcı hem verici olacak bunların hepsi birbiri ile hem konut gönderecek hem alacak rf biraz hassas is gibi geliyor bana. Kendi sinyalinden bile etkileniyor bazen. Rf konusunda pek tecrübem yok bildiğin hem alıcı hem verici birbiriyle haberleşen sistem örneği varsa link verirsen calisiriz öğrenmeye.

kenan_re

alıcı kısmıda opto ile rahatlıkla çözebilirsiniz.

verici kısmı aşağıdaki gibi olabilir;

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: kenan_re - 12 Şubat 2017, 16:27:32
alıcı kısmıda opto ile rahatlıkla çözebilirsiniz.

verici kısmı aşağıdaki gibi olabilir;

teşekkürler @kenan_re bu senin kullandığın sistemin aynisimi yoksa bazı değişiklikler yaptin mi. Ama gerçekten çok hoşuma gitti 😊

Hittman

@kenan_re hocanın sistemi gerçekten hoşuma gitti. Pratik bir sistem en azından. Standart haberleşme sistemlerine alternatif olarak gerçekten iyi. :) Bu sistem bana yüksek gerilim hatlarında ki iletişim sistemini hatırlattı. O sistemde de yüksek gerilim üzerine ses dalgaları bindirilerek (yani modulasyon yapılarak) iletiliyor.

kenan_re

Bu benim yaptığım değil, sadece mantığını anlatmak için int. üzerinden bulduğum tiriyak sürme ve ac sinyal kare dalga çevirme yöntemlerini aratarak bulduğum çizimler. Kullanıldığı uzunluk 2Km mesafe.

agora_meyhanesi42

Alıntı yapılan: kenan_re - 12 Şubat 2017, 19:00:06
Bu benim yaptığım değil, sadece mantığını anlatmak için int. üzerinden bulduğum tiriyak sürme ve ac sinyal kare dalga çevirme yöntemlerini aratarak bulduğum çizimler. Kullanıldığı uzunluk 2Km mesafe.
burada sanırım triyaktan gecen akimi a2 deki 33r lik direnç belirliyor değil mi.

kenan_re

Alıntı yapılan: agora_meyhanesi42 - 12 Şubat 2017, 19:11:20
burada sanırım triyaktan gecen akimi a2 deki 33r lik direnç belirliyor değil mi.
evet ama biz paralel istemciler ile toplam akıma bakıyoruz. mesela 5 tane paralel 33r'lik istemci var.