step motor güç kaynağı seçimi

Başlatan Emre MERMİ, 14 Şubat 2017, 00:55:49

victoremo

O zaman benim gerilimle bir işim yok anlaşılan. Motorun ihtiyacı olan gerilimi, sürücüde kullanılan regülatör kendi ayarlıyor doğru mu?

Az önce sorduğum gibi bu faz başına 2A ne demek? Benim motorum kaç fazlı ve ben neye göre sürücü seçmeliyim?

CNC de kullanmayacağım. Robot kol için kullanacağım.

Daha sonra CNC için enkoderli stepler kullanmayı planlıyorum.

Saygılarımla.

muhendisbey

Ucu ucuna güç kaynağı mı alacaksın?

5 motor varsa 2A'lik ise en az 20A güç kaynağı al. Güç kaynağını da zorlamanın bir mantığı yok. Motor 2A ise motoru da 2A de çalıştırmanın bir mantığı yok. Ne güç kaynağı zarar görsün ne motor. Zaten maksimum akımlara yaklaştıkça motorları soğutmak gerekebilir. (flanşı metal bir yüzeye vidalamak)
Ha bu şu demek de değil:
Motor 2A çekiyor, sürücüden 2A çekecek? Değil. Sen sürücüyü 12V'la besleyebilirsin 24V'la da. Birçok sürücü tek besleme sunmaz aralık sunar. Güç kaynağından aynı akımı çeker mi sürücü mantıken? Güç eşitliği akımxgerilim? P=IxV Fazla enerjiyi üzerinde tutsa yanar zaten.

Bunun yanında motor asla aynı akımı çekmez. Farklı yüklerde, farklı adımlarda; bekleme, kalkış ve durma anlarında farklı tüketimler yapar. O nedenle sen güç kaynağını büyük seç.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

victoremo

Mühendisbey teşekkür ederim ama güç kaynağım 24V 15A 3 step. Benim sorum; sürücü seçmek. Motorun datasheetinde faz başına 2A diyor bu ne demek? Benim motor kaç A? Kaç A lık bir sürücü seçmeliyim?

muhendisbey

2A lik sürücü de faz başına 2A demek. Faz sayısını ve akımını tuttur yeter. Sürücüyü de tabi 2A den büyük almalısın ki zorlama koşullarında sürücün sağ çıksın.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Erol YILMAZ

Muhendisbey in soylediklerini çok dogru bulmuyorum.

Motor 3v 4A ise   chopper step surucu 24V luk guc kaynagindan 4A cekmez.

Bu durumda 24V tan cekilecek max akim 1A...

Surucu ve motoru bi g.k. na baglayarak gorebilirsin durumu...

Istisna:
Lineer step surucu cekerdi ama piyasada lineer surucu zaten yok.

muhendisbey

Gerilim yeterken neden 1A çeksin? Gerilimi yetmese haklısınız derim, bu noktayı anlayamadım.
Chopper yani kırpıcı dediğiniz step sürücüleri mikrostep sürücüler midir? Eğer öyle ise bir datasheet üzerinden dediklerinizi doğrulayabilir misiniz?

cann

güç kaynağın yeterli.
akımı dert etmene gerek yok bence.
step sürücünün üzerinde akım sınırını seçebileceğin swich ler var:0,5-1-1,5-2...... gibi
onları 1A e ayarlar kullanırsın.

victoremo

Önceki sayfada motorun datasheet'i var. Anladığım kadarıyla bu motor hem unipolar hem bipolar. Ama etiket değerleri ve kablo çıkışlarına (4 kablo) bakacak olursak bu motor bipolar olarak ayarlanmış. Bu mantıkta datasheet'ine bakacak olursak bipolarda 2A çekebileceği yazıyor. Yine datasheet'inden anladığım kadarıyla eğer unipolar olarak yapılsaydı birden fazla faz ayarı bilmemnesi zamazingosyla benim devreler yine yanacaktı.

Cann arkadaşım motor bipolarda 2A diyor. Neden 1A ayarlayayım ki? Motor zorlanırsa sürücü yanmaz mı?

Arkadaşım bu motoru aşağıdaki sürücü ile sürmüş, canavar gibiydi diyor.
https://www.direnc.net/a4988-step-motor-surucu-devresi

Acaba yanılıyor mu?

Erol YILMAZ

Motor durağan haldeyken, bobini 3V ile 4A çekiyor. Yani 12W güç tüketiyor...
Hadi geçici durumlar ve aynı anda 2 bobinin devrede olduğu durumları göz önünde bulunduralım 24W yapsın...
Bu da 24V beslemeden 1A çekileceğini gösterir.

PWM sistemler 1A çeker iken bobine daha fazla akım verebilir yani.

victoremo

O zaman yukarıdaki linkteki ürünün pot ayarını 1A ya getirdiğimde benim 2A lık motoru kullanabilirim demek mi oluyor

muhendisbey

@Allegro
Aynı dili konuşuyoruz aslında
önceki yazımda 12V yada 24V luk kaynaktan farklı akım çekileceğini belirtmiştim. Alttaki yazımda güç kaynağını büyük seçmenin faydalarından bahsettim hesapla değil yani.
En basitinden bazı güç kaynaklarında %70 yük durumlarında kapandığını okumuştum. Yine forumda.

2A maksimumdur. Yani bu akımı geçersen motor sarımları zarar görür demek, altında olursa çalışmaz demek değildir. Torku ve ulaşabileceğin maksimum hız azalır.

victoremo

Üstadlar hepinize teşekkür ederim fakat dediklerinizden pek bişey anlamıyorum. Ben iyisi mi kendi kendime öğreneyim.

Saygılarımla.

victoremo

Şu faz başına 2A ne demek olduğunu söyleyebilecek kimse yok mu? Kaç keredir soruyorum üstadlar...

Erol YILMAZ

bipolar step motorun 2 bobini var.
1 bobinden 2A akım geçmesi demek...

victoremo

Bu ne anlama geliyor?