inkjet plotter

Başlatan murats123, 02 Kasım 2005, 03:19:51

murats123

Arkadaşlar önce yaptığım projemi anlatayım böylece sorum daha iyi anlaşılmış olur,yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Ben hp deskjet 600c model bir printer ı bir plotter haline dönüştürmeye çalışıyorum, böylece kağıttan başka malzemelerin üstüne de baskı yapmak istiyorum  cam, bakırlı pertinax,teneke  gibi  esnek olmayan malzemeler.

Printerın sağa sola hereket eden kafa kısmını  hobby cnc makinalarda olduğu gibi iki  mil üzerinde hareket eden kızakların üstüne yerleştirdim,burda eski bir scannerın malzemelerini kullandım; kızaklar,step motor ve kayış.  Bunları monte  ettim  ,elektronik  kısmı tamamen printerın kendi elektronik devresi,bilgisayara bağladım. Bilgisayardan  bir sayfa yazdırdığım  zaman printer bunları çok sık bir şekilde üst üste yazıyor, çünkü  printerın kendi  step motoru unipolar 7,5 derece  benim onun yerine kullandığım scannerin motoru 1,8derece oda unipolar, (not: sağa-sola harekette bir  sorun yok çünkü kafa motoru orjinal printerın kendisinin ve karekterleri doğru bir şekilde yazıyor)  fakat  kağıdın boyuna doğru  yani  aşağı yukarı  yada kağıdı her satır yazdığında bir kaydıran motor adım dereceleri bir farklı,ikincisi orjnal printer da motordan sonra bir dişli çarka ordanda kağıdı hareket  ettiren kauçuk diske gidiyor böylece orjinal printerdaki satır  adımı ile benim yaptığım motordaki kafanın ileri hareketi farklı oluyor  benim taktığım motor her satır için kafayı daha az hareket ettiriyor dolaysıyla karekterler üst üste basılıyor.

Benim sorum printerin çıkışından step motor için gelen kablo 5 li normal unipolar step motor için  4 tane sargılar için çıkış birde  + uç.Ben bu uçlardan gelen sinyalleri  daha önce yapmış olduğum pic16f84 devreli bir  step motor devresine verip orda mesela printerdan gelen her bir sinyale karşı step motor devresine 5 adım   at diyeceğim bu şekilde karekterlerin üst üste basılması engellenir diye düşünüyorum.Ben printer çıkışından aldığım  her  seferinde örnek olarak( 0,1,0,0) diye sinyal aldım bunları lojik kapılarından geçirip her printerin motor için gönderdiği sinyali bir tek (1) pals haline getirip  pic16f84 e vermek istiyorum.Printır çıkışında 20 volt civarı görülüyor ,bu sinyalleri pic 16f84 e uygulayabileceğim şekle nasıl dönüştürebilirim?

Veya yukardaki problemin çözümü için ne yapabilirim?

stlg

Sevgili murats123
Ben yapmak istedigin seyi pek anlayamadım sen 20v genligindeki
bir sinyali picemi girmek istiyorsun eger bu sekildeyse ya direnclerle bu
gerilimi boleceksin yada opto kuplor uzerinden bu sinyali daha guvenli bir sekilde pice aktarabilirsin bu gonderecegin sinyal nasıl birsey biraz daha acarsan sana yardımcı oluruz kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

murats123

stlg cevap verdiğin için sağol.
 Bu  sinyal esasında unipolar step motor sürücücüsünden gelen ve  7,5 derece  8 ohm luk unipolar step motoru sürmek için , bu motorun uçlarına gelen sinyal ,yani  5 tane kablodan gelen sinyal biri ortak uç diğer  4 tanesi step motorun sargılarına akım veren kablolar , yalnız bu sinyaller bir yazıcıdan geliyor ve  yazıcının kağıdı hareket ettirebilmesi için bir dişliyi   o dişlide kağıdı hareket ettiren kauçuk silindiri çeviriyor, böylece yazıcı kafası kağıt üstünde haereket ediyor yani bildiğimiz genel bir yazıcı.

Ben bu motora gelen sinyalleri  bir tek pals haline getirip pic ile yaptığım kendi  unipolar step motor sürücüme  vermek istiyorum,yani yazıcının kendi step motorunu kullanmayıp başka bir unipolar 1,8  derece bir step motor kullanmak istiyorum çünkü  bu motorun kayış sürme mekanizması var büyük bir scanner motor ve mekanizması,fakat step motorların her adım atması için gereken dereceleri farklı ve dişlileride farklı olduğu için yazıcıyı öbür step motora  bağladığım zaman  yazıcı kafası yavaş hareket ediyor ve karekterler  birbiri üstüne basılıyor  eğer yazıcıdan motoro gelen sinyaller kendi yaptığım step motor sürücüme uygulayıp  kağıdı hareket ettirmek için yazıcının gönderdiği her bir adım sinyli için benim yaptığım sürücü daha fazla adım atarsa karekterler birbiri üstüne basılmayacak.

stlg

Sevgili murats123
Senin bahsettigin step motora gelen bu 4 datayı seriye yani tek hatta cevirmen zor cunku bu tur bir cevirici kullanman icin sistem sana clock
bilgisinide gondermeli boyle birsinyal olsa bu paralel datayı seri hale getirebilirsin bu işi sen bence ancak portb kesmesini kullanarak (4 PİN)yapabilirsin ben boyle birsey denemedim ama bir dusun bence olabilir
kolay geLsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ
ALLAHA EMANET OLUNUZ Hoştur bana senden gelen,  Ya gonca gül yahut diken,  Ya kaftandır yahut kefen,  Kereminde hoş lütfunda hoş.

g6n

kolay gelsin projeniz cok hosuma gitti mumkunse bir resmini gormek isterim. anladigim kadari ile yazilar yukaridan asagi birbirinin uzerine biniyor, bu ust ustte binme miktari cok değil ise sistem donanim olarak duzgun calisiyorsa pc'den paralel porta giderken duzeltmeyi yapmak daha kolay olabilir. mesela ust uste gelme orani %50 ye yakin ise once ilk once satirin ustunu daha sonra ikinci satir yerine ilk satirin diger yarisini gondermek gibi aslen programci oldugum icin yazilimla cozmek bana kolaymis gibi geliyor
iyi calismalar

mhk

Sevgili murats123. Bu projeyi başarırsan ,lazer yazıcıyı denemeni isterim eğer imkanın olursa. Bakırlı plaketlere direk baskı için.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

murats123

Arkadaşlar yardımlarınız için çok teşekkürler.

Stlg arkadaşımızın dediği clock bilgisinin hangi  entegreden geldiğini bilmiyorum, şu anda ben 820cse  hp nin bir yazıcısı üstünde sistemi denemeye başladım,yazıcının entegrelerini internetten araştırdım  ama herhangi bir bilgi bulamadım,eğer  yazıcının service manual  kitapçığı veya pdf sini bulsaydım hangi entegrenin step motoru sürdüğünü  anlardık ve ordan clock bilgisini alabilirdik.Ayrıca bende lexmark ın 1020  modeli bir yazıcı var bunda step motoru süren entegre  (sta481a)  SANYO nun bir  entegresi  internette data sheet i var normal 4 lü  darlington transistor  entegresi  eğer bu yazıcıyı kullanırsam  (mekanik kısmıyla biraz daha uğraşmam gerekecek) sta481 entegresine gelen dörtlü  ucu kullanarak pic16f84lü bir step motor sürcüsünü nasıl sürebilirim  (tabiki buraya gelen sinyaller  digital sinyal ve herhalde pic in girişlerine direk olarak verilebilir  nasıl bir pic16f84  programı yazmalıyım pic programlama konusunda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Sevgili  stlg   portb kesmesini kullanabilirsin  demişsin bu konu hakkında biraz daha bilgi verebilirmisin  ne yapmam gerekiyor.

Sevgili g6n  resmini koymayı bende düşünüyordum ama digital fotograf makinem yok  artı  webcam de yok bir tane alacam en kısa zamanda  resmini koyacam.Sistem  düzgün çalışıyor çünkü yazıcının kafa hareket mekanizması ve elektroniğiyle hiç oynamadım  satır aralarını biraz fazla verince yazılar net çıkıyor , ama ben resim  basmak istiyorum resimleri satırlara nasıl bölecem.Pc de  paralel porta gitmeden düzeltmek, için pc nin bir resim dosyasını nasıl gönderdiğini ne tür bir işlem yaptığını hiç bilmiyorum  baya bir  işletim sistemi bilgisi ve programcılık bilgisi gerektiriyor herhalde.

Mhk arkadaşım lazer yazıcıyı bende düşündüm hatta hurdacıdan   drum ı eskimiş bir yazıcı aldım  yazıyor fakat görüntü  net değil ,  lazer yazıcıların  çalışma prensibini araştırdım, lazer yazıcı drum üstüne aldığı  plastik tozları kağıda geçirmek için kağıdı statik elektrikle  yüklüyor ,zaten lazer yazıcıların çalışma prensibi  statik elektrik ve foto iletkenliğe dayanıyor  kağıt yalıtkan statik elektriği tutuyor ve drum üstündeki tozları kendine çekiyor kopya drum dan kağıda geçiyor daha sonra sıcak silindirler vasıtasıyla kağıda yapışıyor,bakırlı plaketler iletken statik elektriği  nasıl tutacak?

stlg

Sevgili murats123
Arkadasım portb kesmesini basitce su sekilde anlatabilirim portb deki
4.5.6.7 pinlerinde bir degisiklik oldugunda bir kesme olusur tabii programında bu kesmeyi aktive eden registerleri ayarlaman kaydıyla
programında pic normal işlerini yaparken bu kesme olustugunda portb deki bilgiyi okur istedigin formata cevirir ve senin istedigin yeni adımlarla
cıkısa verebilirsin tabii bu sistemi kullanmadan senin isteklerine cevap verip vermedigini bir kontrol et bu girişlere veriyi optolar uzerinden yaparsan pici dıs dunyadan parazitlere ve  yuksek gerilimlere karsı korumus olursun  kolay gelsin

ALLAHA EMANET OLUNUZ

mhk

Sevgili murats123... Haklı olabilirsin lakin medem almışsın eski bir lazer denemkte yarar var diye düşünüyorum. ;) Kolay gelsin.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

enderun

uydurabilirsen dişli kullan derim...

mustafacan

Peki arkadaşım hiç yazdıracağın şekili yada yazıyı değişik bir formatla kayıt edipte yükseklik boyut ölçek büyüterek yazdırmayı bastırmayı denedinmi? Mesela resim yüksekliği 15cm dir sen yüksekliği 22 cm yaparsın baskıda 15cm olarak boyut çıkacaktır.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

murats123

Mustafacan arkadaşım dediğini pek anlamadım. Benim basmak istediğim , jpeg veya bmp formunda  yazıcı bunu satır satır basıyor ben bunu nasıl bir formata sokabilirim .

mustafacan

Arkadaşım yapmak gereken sadece resimi boyuna uzatmak ama enini hiç değiştirmeyeceksin
ÖRNEK:aşağıdakiler gibi

Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

murats123

G6n arkadaşım  problemi yazılımla çözme olayı üzerine  dediğin gibi data paralel porttan yazıcıya giderken veya biligisayarda iken yazılımla  nasıl çözebiliriz,programcı olduğunu söyledin visual basic le diyelim bmp dosyasını yazdıracaz,vb ne gibi işlemler yapıyor veya dataları nasıl gönderiyor bu konuda bilgisi olan  arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

murats123

mustafacan  arkadaşım  resmin boyunu uzat demişsin resmin  boyutunu uzatırsak gene üst üste basar,bizim yapmamız gereken yazıcının her bir satır yazdıktan sonra diğer satırı  yazmadan önce  araya boş satırlar koymak yazıcı bu boş satırlara yazmayacak ve üst üste yazım olmayacak.