Op-Amp Çıkış Gerilimi

Başlatan ugurer, 29 Mart 2017, 11:29:28

ugurer

@edX hocam dediğiniz devreyi kurup ölçüm yaptığımda çıkışta 5mV civarı bir değer görüyorum ve elimde iki entegre var ve ikisi içinde sonuç aynı galiba entegrelerde bir sıkıntı olabilir.
@comme_il_faut hocam loadcelleri 5v ile besliyorum ve sinyal uçlarından yük olmadığı zaman 2.5380v ve 2.5385v gibi değerler okuyorum beslememi mi uzun süre gözlemledim çok fazla oynama olmuyor. Tam kapasite varken de 2.5465v ve 2.5370v gibi değer okuyorum yani arada 150mV'luk bir fark oluşuyor. Giriş uçları fazla oynama yapmasın diye 1k ve 2k direnç ekledim. Ayrıca gerilimi eşitlemek içinde bir trimpot ekledim ama bir türlü 0 V göremedim çıkıştan. Normal değerde yani atıyorum 5 kg için gösterdiği gerilim değeri sabit kalıyor çok bir değişme yok ama dediğim gibi yük yokken görmem gereken 0V değerini göremiyorum.
Analog Devices'a da yazdım aynı durumu onlarda bana AD8422'yi önerdi ama onunla deneme yapma şansım olmadı henüz. Sizlerinde bu iş için tavsiye edebileceği bir entegre ya da bir devre varsa çok memnun makbule geçer.

ipek

bu konuda bir tecrübem yok,sadece izlenimim var ,elime geçen iki ayrı loadcell'e en kısa mesafeden AMP04 takılmış,başkada bir şey yok ortalıkta fakat dirençler  ya Dale yada Yaego 10 ppm'lik...

comme_il_faut

Tam kapasitede 150 mV'luk bir fark oluşamaz. Beslemen 5V, loadcell 2mV/V ise tam kapasite de 10mV fark görmelisin.
Devrende BEYAZ yazan düğümdeki gerilim yaklaşık 2.5V iken çıkışta 0V okuyabilir misin sence?

ugurer

4-20ma mi veriyor ya peki çıkıştan yoksa 0-10V mu ? Bu op-amp'ı görmemiştim daha önce inceleyeyim bakalım

tekosis

bende şu anda loadcell üzerine çalışıyorum. bazen çıkışta kararsızlıkla oluyor henüz çözemedim ama şuna eminim dirençlerle yapılan köprü yapısında kararsızlık oluyor. çok kaliteli dirençler kullanmak lazım.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

ugurer

Aynen o işin sıkıntılı kısmı zaten çok düşük bir farkı var saçmalamaya çok müsait. Ama ben sıkıntıyı op-amp ile yaşıyorum istediğim gibi çalıştıramadım bir türlü.

kamilsorhan

LoadCell ölçme için HX711 Modülünü veya IN125 Entegresini denedinizmi?.

ugurer

Yok hocam sıkıntım loadcell okuma da değil ben loadcellden gelen bilgi ile 0-10V transmitter yapmaya çalışıyorum. Yani bir op-amp yada in-amp ile girişi yükseltip yük yokken çıkışta 0V maksimum kapasitede iken 10 V görmem gerekiyor.