Pic16F886, 887 Gibi MCU'lar Çalışma Sıcaklık Aralığı

Başlatan Mucit23, 08 Nisan 2017, 11:24:36

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: skara1214 - 09 Nisan 2017, 13:17:09
Bu bahsettikleriniz konuyla alakası yok zira lehim konusunda SMD malzemelerin bacakları küçük olduğu için daha kolay , az enerji ve sicaklik kullanılarak lehim yapılabilmekte. Bende şöyle bir açıklama bekliyordum SMD malzemenin yüzeyle temas eden alanı daha çok ve exposed pad gibi önlemleri olduğu için ısı iletimi daha iyidir. Zati dizgi isindede 240 dereceler kullanilmakta. Birçok SMD malzemenin datasheetinde 300 dereceyi gecmeyin ibaresi yer alır.350 rakamı iddia li olmus

Bildiğin soruyu niye soruyorsun ki o zaman ? Ben masaüstü istasyonumda 350 derece üzerinde el ile lehim yapıyorum. Bir sorun yaşamadım. 250 derecede lehim erimiyor sadece katı halden sıvı hale geçiyor. Bu lehim yapılabilir anlamına gelmez.
Siz 250 derece de lehimleme yapmayı nasıl başarıyorsunuz madem onu açıklayın.. Özel bir lehim mi kullanıyorsunuz ?

skara1214

bir önceki sorumuda aynı şekilde  cevap verdiğiniz için sormuştum.Konu hakkında bilginiz olmadan biliyormuş gibi konuşuyorsunuz, bende aynı hataya sık sık düşüyorum, onun için kesin yargıya varmadan önce araştırma yapmaya özen gösteriyorum . Marka olarak Soldex lehim kullanıyorum. Çok faydası olacaksa video çekip koyabilirim.
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

RaMu

@Mucit23
ben olsam denerdim,
hatta birini derin dondurucuya yada en azından buzluğa,
diğer devreyide ütünün üstüne koyup çalıştırıp denerdim.
Bu halde bile haberleşebilirlerse,
her biri aynı sıcaklıktayken gayet haberleşirler.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

RaMu

@cezeri
Bakış açınızı değiştirebilirsiniz,
bazen lehimin oda sıcaklığında sıvı halde iken,
fırından çıkıp katı hale geçmesi yeterlidir,
yani smd malzemenin fırınlama aşamaları,
fırın sıcaklıklarını net hatırlmıyorum ama 350 derece gibi yüksek bir değer değil.

Birde lehim potalarını ele alabilirsiniz,
burada 230 derecede eriyik lehim üzerinden dıp malzemeli devre geçiyor.

Yani havya ucunun 350 derece olması,
lehim teli 350 derecede erir demek olmuyor,
lehim yüzey alanı, lehim miktarı, toplam lehimde ısıtılan hacim,
bu esnada ısının bulunması istenen pad e bağlı yolların ısı iletim kapasitesi,
havyanın malzeme ve lehim ile temas süresi vs.
şeklinde değerlendirilirse,
elbette elde lehim yaparken, iyi bir işçilikle,
gayet tabi 350 derece havya kullanılabilir ve elemana ve pcb ye zarar verilmez.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: skara1214 - 09 Nisan 2017, 17:04:32
bir önceki sorumuda aynı şekilde  cevap verdiğiniz için sormuştum.Konu hakkında bilginiz olmadan biliyormuş gibi konuşuyorsunuz, bende aynı hataya sık sık düşüyorum, onun için kesin yargıya varmadan önce araştırma yapmaya özen gösteriyorum . Marka olarak Soldex lehim kullanıyorum. Çok faydası olacaksa video çekip koyabilirim.

350 derece sıcak havadan bahsediyorum  siz firin dersiniz. Ona bakarsaniz 700 derecede gazlı havya ile lehim de yapıyorum buna ne diyeceksiniz ?
Pota da kullanıyorum onu da 300 dereceye ayarlıyorum her zaman ne olacak şimdi ? 15kg luk pota hemde.

Ben tecrübemi yazarım sizin işinize gelirse dönersiniz gelmiyorsa yapmazsınız. Vatandaşin biri de çözüm sunacağına beni test ediyor aklı sıra.

RaMu