Resolver Konverter Kartı

Başlatan spirtless, 05 Mayıs 2017, 17:29:50

spirtless

Merhaba,PMSM sürücüsü geliştiriyorum. Geri besleme elemanım resolver. Resolver sin/cos sinyalini dijital bilgiye çevirici  bir devre şeması veya hazır geliştirme kartını var mı?

Zoroaster

AD nin resolver cipleri isini gorecektir.

STM32F103C8 ile gelistirdigim 32768 ppr encodere esdeger resolver kitim var fakat gondermem cok zor.
Seytan deliginden kacti.

spirtless

Sadece STM32F103C8 ile mi resolver okudunuz? en azından genel mantığı ile nasıl yaptığınızı anlatabilir misiniz? çünkü benim gördüğüm kadarıyla resolver besleme devresi gerekecek , resolver çıkış sinyallerini düzgün bir şekilde filtreleyip modüle edip okuma yapmak gerekecek,tüm bu işlemler sonunda bir de istenen hassasiyeti almak lazım ben bu şekilde baya bir uğraştım,bir sürü op-amp ve filtre devreleri oldu ve sonuç istediğim gibi olmadı, ama hazır kit üzerine dönmenin mantıklı olduğunu düşünüyorum.

Epsilon

@Zoroaster
Bildiğim kadarıyla siz Avustralyada sınız ,eğer hazır kitlerinizden  veya yeni tasarlayacağınız kitler  olursa satın almak istersek gönderebilecekmisiniz?

Zoroaster

Seytan deliginden kacti.

Zoroaster

Alıntı yapılan: spirtless - 14 Mayıs 2017, 12:59:55
Sadece STM32F103C8 ile mi resolver okudunuz? en azından genel mantığı ile nasıl yaptığınızı anlatabilir misiniz? çünkü benim gördüğüm kadarıyla resolver besleme devresi gerekecek , resolver çıkış sinyallerini düzgün bir şekilde filtreleyip modüle edip okuma yapmak gerekecek,tüm bu işlemler sonunda bir de istenen hassasiyeti almak lazım ben bu şekilde baya bir uğraştım,bir sürü op-amp ve filtre devreleri oldu ve sonuç istediğim gibi olmadı, ama hazır kit üzerine dönmenin mantıklı olduğunu düşünüyorum.

STM ile kare dalga sinyal üretip 2 adet 2. dereceden low pass filitreden geçirirsen resolver için çok temiz sinüsel uyartım sinyalini elde edersin. Bunu opampla bufferlayıp resolvere uygularsın.

Sin cos sargılarından gelen sinyalleri opampla yükseltip ADCnin en geniş aralığına sığdırdığında artık matematik bilgini koşturacaksın.

STM32F103C8'e ilave olarak tek pakette 4 opamp barındıran çipe ihtiyacın var.

Gerisi yazılım. En kolay teknik Atan fonksiyonu.

Ben resolver kartımda Atan yerine baba bir algo kullandım.

Resolverden gelen Sin Cos sinyallerini MCUdaki yazılımsal sinüsel VCO OSC sinyali ile çarpıp toplayıp filitreleyip  elde edilen sinyalle de sinüsel osc nin frekansını ayarlayarak resolver mil posizyonu ile yazılımsal  oscnin fazını kitlemiştim. Böylece VCO nun kontrol voltajının integrali (sayısal değeri) mil posizyonuna karşı gelir.

Seytan deliginden kacti.

spirtless

Hocam bugün bende ICL8038 entegresi ile sinüs sinyalini oluşturdum. Ardından bir opampla sinyali kuvvetlendirdim. Resolveri bağladığımda ürettiğim sinüs bozuldu. Sanırım endüktans etkisinden kaynaklandı neyse snubber devresine benzer direnç ve kapasiteden oluşan filtre ile bir şekilde sinüsü düzgün hale getirmeye çalıştım. Neyse resolver sin / cos sinyalleri mükemmel olmasa da düzgün bir sinüs alabildim. Daha sonra opamp ve 1n4148 diyod yardımı ile negatif alternansı ortadan kaldırdım. Şuan için motor milini çevirdikçe 0-5 volt genliği değişen sin/cos sinyaline dönüştürdüm. Merak ettiğim konu ise bu sinyalleri MCU analog girişine girsem yazılımla istediğim sonucu alabilir miyim? 1 turda 4 kez 0-90 derece olacağı için 4 kez bu çevrimi saysam 1 tur derim. Yani 4 bölge okuma yapmış gibi oldum. Bu durumda merak ettiğim durum şu mesela motor 3000 d/d dönerken frekansı 1KHz  ise ben bunu 12000d/d dönüyormuş gibi düşünüp 4 KHz hızında okuma yapmam lazım. Böyle bir mantık doğru mu sizce?