pals varsa çıkış veren devre nasıl yapılır?

Başlatan CaFFeiNe, 10 Mayıs 2017, 12:41:58

CaFFeiNe

merhaba

flowmetreye takılı bir hall sensörüm var ve bunun çıkışını değerlendirmek istiyorum (çok basit bir şekilde mikroişlemci kullanmadan yoksa zaten yaparım)
şöyleki içinden sıvı geçtiğinde çıkıştan kare dalga alıyorum sıkıntı yok ama akış durduğunda bazen LOW bazen ise HIGH seviyede kalabiliyor doğal olarak

sıvı akışı durduğunda her zaman LOW kalsa hiç sıkıntı yok bir RC devresi kurarak pals varsa sürekli HIGH çıkaran bir devre yapabilirim, şu anda böyle bir devreye girersem sıvı akışı durduğunda sensör çıkışı HIGH da kalırsa haliyle RC devresi çıkışıda HIGH olacak ve sıvı akışı var gibi olacak

basitçe transistör, direnç, kondansatör kullanarak (lojik kapılarda olabilir) nasıl halledebilirim

Zoroaster

Mantığını anlamışsındır. Pals geldiğinde transistör iletime geçer ve Vo pinindeki kapasitörü boşaltır. Pals gelmez high yada lowda sürekli halde kalırsa çıkıştaki kapasitör dolar ve 1 durumuna ulaşır.

Bu prensipi kullanıp çıkışa schmit trigger devresi ekler ve pals frekansının min değerine göre direnç ve kapasitör değerlerini belirlersen cillop gibi çalışır.

Transistörü kaldırıp aynı mantığı opamplarla da kullanabilirsin. Ya da retriggerable MMV ler (74LS122 vs) zaten bu amaçla kullanılır.
Seytan deliginden kacti.

controller

Hesabım OG tarafından haksız bir şekilde pasif yapılmıştır.

CaFFeiNe

@Zoroaster

teşekkürler, nasıl düşünemedim, halbuki anfi giriş/çıkışları aklıma gelseydi sormama gerek kalmayacaktı, neyse devreyi 1-2 tansistör daha ilave edip yaptım gayet iyi çalışıyor