SMPS Tasarımı

Başlatan Teğmen, 16 Mayıs 2017, 22:40:40

muhittin_kaplan

Konuyu takip edenler vardır, keşke ZoroAster yazacak zaman bulabilse. Konu dağılmadan kitlenmeden devam edebilse.
8-)

Teğmen

ZoroAster usta yazmasada ben ilerledikçe yazacağım Zoro ustada hataları düzeltir gelince artık
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

muhittin_kaplan

"zoroaster" bu arada "zoro" başka.

devrecii

O bahsettiğiniz adamlar uzun uzun  yazmışlar daha ne yapsınlar ? Hazır devre zaten bu
transistörle siz tasarlasanız tamam yardım isteyebilirsiniz bunun neyine yardım etsinler.

Bi defa devre yanlış , hesabı doğru yapsanız ne olur yapmasanız ne olur.

Tl431 eksisi çıkış eksisi olacak sen 220 köprüden gelen eksiye bağlamışsın izole olması lazım 2.2nf oraya gelecek kısa devre yapmışsın

Sonra saatlerce hesap yap ?? Neden çalşmıyor  ??

Elektronik esnek bir bilimdir önemli olan devrenin doğru kurulmasıdır.
Ferritler kondansatörler hepsi ısı ile bile değerleri  değişir .

Yani sen çıkışa 560uf değilde 100uf koysan devre çalışmayacak mı ?
Yada ferriti 150 değilde yüz defa sarsan devre çalışmayacak mı ?

Devre düzgün olsun sen alırsın eline osiloskp multimetre ile bakarsın malzemelerin
değerlerini değiştirisin bu hesaplanabilecek birşey değil ki.

Ayrıca devre hazır devre siz neyini tasarlayacaksnız pdfsinde ne yazıyorsa o.

Devrenin kurulumu belli kendiniz neyini değiştiriyorunuz ? Google girip bakacaksınız.

felix_eray

Arkadaşlar gerilmeye gerek yok. Konu başlıktan saptı aslında. Esas mesele zoroaster' ın başka bir konuda smps tasarımı üzerine eksik kalan snubber ve feedback olaylarını irdelemesi.

Tabi zoroaster arkadaşımız pek müsait değil ve jokeras ile teğmen arkadaşımız da konuya hakim arkadaşlardan bilgi ve tecrübesini aktarmasını espirili bir dil ile ifade etmişler, olay bu.

Eğer konu hakkında konuşmak, feedback ile snubber üzerine aktarabileceğiniz bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız çok seviniriz. Zoroaster' ın yapıtığı gibi işleyişi, püf noktaları merak ediyoruz, yoksa elbette bir çok yerden bilgi edinilir fakat bilgi paylaştıkça çoğalır...

polleme

Güzel ama Zoroaster yoğun olduğunu ve devam edemeyeceğini belirtmişti. Artık bunu zorlamanın, üzerine gitmenin bir faydası yok bence. Bu konuda o düzeyde deneyimli başka arkadaşlarımız olsa zaten o dönemde devreye girerlerdi. Bu forumda herkes paylaşımcıdır, buna inanıyorum, bilen veya paylaşma imkanı olan olsa eminim şimdiye çoktan yazardı.

Teğmen

@iboibo  hazır devre derken?
Anahtarlamalı güç kaynaklarının mantığıyla kuruluyor bu devre.İstersen mosfet sürücülerle mosfetlerle de kurabilirim sana.Mosfetin tetikleme sinyalini vereceğimiz osilatör için bu entegreyi seçtim.
Üzerinde bulunan diğer elemanlar ise kimisi mosfeti korumaya kimisi dalgalılık azaltmak için filtre devresidir.Hazır alıp yapıştırmadık oraya tek tek hesaplarını yaparak getirdim.Tecrübeli arkadaşlardan da yardım alıyoruz hepsi bu.Yoksa ripple gerilimi,pfc faktörü,emı,emc standartları,filtre kısmına gelince butterworth,chebyshev,bessel terminolojiden de konuşuruz sıkıntı yok.
Mikrodenetleyicide kullanma hazır o zaman içindeki registerları,aritmetik lojik üniteleri,dizi yakalayıcıarı ve bir sürü mantık devresini kendin çiz.Microchipten hazır alma .Anlamadan etmeden hazır deyip geçme,
Benim iletim önemli değil başkalarına yapma ilerde.Yardım etmek istemiyorsan yazmayabilirsin.
Buck dönüştürücünün temel bir mantığı vardır şebekeyi doğrult,anahtarla,düşür,filtrele bunu entegrelerle yap veya tek tek kendin yap.tek tek kendin yapsan da zaten yapılmışı vardır yine hazır devre.Çünkü bunlar basit devreler.Ayrıca transistörle yapsan demişin sen yap da bizde örnek alalım bakalım ne ile base ucunu tetikleyeceksin ve bunu karmaşık olmadan yapacaksın?
*Gelelim devreye devrede herşey tamam demedik kısa devre falan demişin.İletilerin tamamına bak bakalım onu devrede karışık çizimi engellemeyi öğrenmek için öyle çizdim.
*Ha teori bilmediğimi düşünüyorsan düşünebilirsin onda sıkıntı yok ben hep acemiyim ve acemi kalacağım bu işlerde ustalık olduğuna inanmıyorum.
*Bu forumda hep üsluba dikkat ederek konuşmaya çalışıyorum. @Zoroaster usta  kızarak anlatıyor hatta ama bilgi vererek.Alınmıyor kimse
Herşeyden önce üslubumuza dikkat ederek konuşalım lütfen.Burada birşeyler öğrenip varsa bilgimiz öğretmeye çalışıyoruz işi şova dökmeyelim.

İyi Çalışmalar.
Konudan rahatsızlık varsa da siteden de ayrılırız veya başlıklarımızı da silebilir moderatör ve yönetici arkadaşlar. @muhittin_kaplan @OG @Allegro
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

JOKERAS

Teğmen arkadaş,
Buck Regülatör demişsiniz.
O zaman Buck Regülatörlerden başlayalım.
Şemadaki SW2 sivicini kapattığımızda Bobin Akımı ne olur?
Bunu neye göre hesaplayacağız.

Bobin Akımının Dalga şekli nasıl olur?
Bobin Nüvesi nasıl bir hal alır?
Bunun Matematiksel ifadeleri,formülleri nasıldır?

Adım adım sindire sindire gidelim.

Bilen arkadaşlardan rica ederim.

Teğmen

@JOKERAS usta şimdi çıkmak durumundayım.Fakat dediğin gibi videolu,şemalı olarak bu smps konusu bitirelim ve hiçbir boşluk bırakmadan.En sonunda da bir projeyle taçlandıralım.
Bundan sonraki herkese güzel bir çalışma kalsın.

Güç elektroniği mühendisleri,ustaları,profesyoneller buraya lütfen bizi aydınlatacak şekilde bilgi ve dökümanlar versinler.

OG

Alıntı yapılan: Teğmen - 26 Ekim 2017, 09:03:04
[İyi Çalışmalar.
Konudan rahatsızlık varsa da siteden de ayrılırız veya başlıklarımızı da silebilir moderatör ve yönetici arkadaşlar. @muhittin_kaplan @OG @Allegro
Beni andığınız için gördüm ve cevap veriyorum. Niye rahatsızlık olsun (benim için), anlamadım (ara mesajları okumuş değilim) .
Ben topic'i takip etmiyorum. Sebebini önceki bir mesajda söylemiştim.
Bu iş baştan alınacaksa, sabırlı bir şekilde, uzun solukla, adım adım gidilmesi gereken bir iş. Buna vakti olan arkadaş varsa ne alâ.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Teğmen

Alıntı yapılan: JOKERAS - 26 Ekim 2017, 17:56:19
Teğmen arkadaş,
Buck Regülatör demişsiniz.
O zaman Buck Regülatörlerden başlayalım.
Şemadaki SW2 sivicini kapattığımızda Bobin Akımı ne olur?
Bunu neye göre hesaplayacağız.

Bobin Akımının Dalga şekli nasıl olur?
Bobin Nüvesi nasıl bir hal alır?
Bunun Matematiksel ifadeleri,formülleri nasıldır?

Adım adım sindire sindire gidelim.

Bilen arkadaşlardan rica ederim.

Jokeras usta yeniden sahalarda sorulara devam.
Burada ilk devre tamamlandığında (DC gerilim veriliyor) bobin üzerinde önce gerilim indüklenip hızla 0 a düşer ve akım teorik olarak sonsuza gider.Kısa devre olur.Tam böyleyken sw1 anahtarı kapatıldığı anda ters emk oluşur ve yüksek bir gerilim zıt yönde oluşur.

Teğmen

Şimdi olayın detayını öğrenmek için şunu sormak istiyorum DCM CCM ve BCM ki @JOKERAS ustada sormuş iletilerde.Bunların tam açıklaması daha doğrusu aralarındaki fark nedir?
CCM de bobin sıfır noktasına inmiyor gibi açıklamaları biliyorum fakat bu neye sebep oluyor gibi bi anlatım yaparsanız sevinirim.

İyi Çalışmalar

baran123

Konu pek verimli ilerlemiyor gibi.
Öğrenmek için neden bir takım kaynakları/kitapları kullanmıyorsunuz ?

Örneğin :
Fundamentals of Power Electronics SECOND EDITION University of Colorado Boulder, Colorado Robert W. Erickson
Power Stage Topology Reference Guide Markus Zehendner, Matthias Ulmann
Power Supply Cookbook Second Edition Marty Brown
Switching Power Supply Design Abraham Pressman
Digital Power Electronics and Applications
POWER ELECTRONICS HANDBOOK
ve dahası...

Ben olsam Electronic Devices and Circuit Theory Eleventh Edition ile başlarım.

Teğmen

@baran123 açıklamalarınız için teşekkür ederim.Belirli kitapların hepsi hazırda yok ama birçok kaynaktan faydalanıyoruz.Fakat kitapta öğretmen gibi öğretmiyor.Oralarda kafamıza takılan detayları sormaya çalışıyorum.

Teğmen

@baran123 ve @polleme usta siz bu kitap işlerinde baya iyisiniz gibi.Baran usta geçende tavsiyede bulunmuş ama şöyle bir soru sorayım.
SMPS ile ilgili Türkçe kitap var mı?
Yoksa alabileceğim ingilizce kitap ne olabilir?Güç elektroniğin bir parçası gibi değilde direk konuya yönelik.Nette buldum baya kitap ama hangisi anlaşılır güzel yorumlarınızı bekliyorum.
Tabi diğer arkadaşlarında