10 Atmega2560 aynı anda kullanıldığı devre

Başlatan aforizma, 30 Mayıs 2017, 14:55:28

aforizma

Arkadaşlar Merhabalar,
10 adet atmega2560 entegresinin bulunduğu bir kart tasarımı yapmam gerekiyor. Tabi sebebini soracaksınız neden 10unu aynı kart üzerinde kullanman gerekiyor diye ancak çok fazla RAM ihtiyacı olan ürün var elimde onu sürmeliyim ve o üründen 10 adet var ve neyazıkki başka bir çözüm yolu bulamadım. Neyse konumuza geçecek olursak besleme gerilimi 5V ilk 4 denetleyicide sorun yok çalışıyor her denetleyici arasında 0.20 v civarı gerilim kaybı yaşıyorum. sonucunda ise 4.denetleyiciyi çalıştırabilmek için gerilim yetmiyor ne yapabilirim?

Sistemde her denetleyici bir sonrasını seri haberleşme ile tetikliyor.

cetin1990

Beslemeyi taşıyan yol, çok ince olsa gerek.
Deneme amacıyla her birinin beslemesini bir tel parçasıyla ayrı ayrı 5v çıkış noktasına bağlayalım. (Önceki entegreden değil)
Sorun düzelirse pcbdeki besleme hattını benzer şekilde ayarlayabilirsiniz. Daha kalın olması iyi olur.

aforizma

Çok teşekkür ederim sorunu çözdüm ancak şimdi de seri iletişim ile ilgili sorun  yaşıyorum veri kaybı yaşanabilir mi bir denetleyiciden diğer denetleyiciye aynı verileri taşıyorum ve her denetleyici ordan işine yarayacak olan kısmı alıp işliyor.

cetin1990

Denetleyiciye giren veri ile çıkan veri yapılan programa bağlı olarak değişecektir. Zayıflama diye düşünmemek gerekir.

Kabil ATICI

Besleme ile ilgili sorunu hala çözememiş olabilirsin!
O kadar entegrenin bulunduğu ortamda ciddi bir kondansatör gerekebilir,(Bu iki tabi sizin çiziminizi görmenden yapılmış bir yorumdur-lütfen hakaret olarak almayın)
işlemciler arasında tampon entegre gerekebilir. 10 tane işlemcinin birbirine bindireceği yük azımsanmayacak bir miktara ulaşabilir. Çoğu durumda 10 tane işlemci giriş TTL çıkış için sınırdır.


Aslında yapabilirseniz her işlemcinin yakınına koyacağınız bir regületör ile besleyin.  Eğer entegreleriniz arası haberleşme kritik ise senkron haberleşmelerden birini kullanın. Tam saat frekansındaki UART haberleşmelerde hata oluşur. 3.6864MHz ve katları şeklinde kristaller ile sıfır hata ile haberleşebilir. (Entegrenin veri kağıtları incelenerek görülebilir)
ambar7

Yasal Uyarı: Picproje.org sitemizde 5651 sayılı kanunun 8. maddesine ve T.C.Knın 125. maddesine göre tüm üyelerimiz yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur. Picproje.org hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetleri İletişim sayfamızdan bize bildirdikten en geç 3 (üç) iş günü içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek gereken işlemler yapılacak ve site yöneticilerimiz tarafından bilgi verilecektir.