Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

Asimov'un robot kuralları

Başlatan balper, 08 Kasım 2005, 15:37:14

kartel

robot konusunda hiç değinilmemiş olan bir eksik var gibi bu eksik ruh olsa gerek benim bu dünyada yaşayan insan kavramını algıladığım kadarıyla şu şekilde izah edebilirim
bir bilinç var ve bu bilincin dünyada etkinleşebilmesi için maddesel bir yapıya ihtiyacı var bu yapıya biz beden diyoruz tamamıyla maddeden yapılmış bir yapı ve dünya için ideal bir yapı bu yapının amacı yapısı madde olmayan bilincin yapısı madde olan bir dünyadan veri toplayabilmesi ve madde olan dünyadaki maddesel hereketliliği sağlıyabilmesi içindeki var olan bilinci taşıyabilmesi veya bir taşı alıp atabilmesi gibi işlevleri yerine getirmektir
bir anlamda bilinçle dünya arasındaki bir sürücü katı diyebiliriz beden için
beyinle beden arasında sürücülük yapan beyincik misali
bu yapının düşünen kısmına genelde beyin diyorlar ama bu henüz kanıtlanmış bir teori değil beynin hangi bölümünün bedenin neresine hükmettiği konusuna açıklık getirmiş olsalarda henüz düşünen bölüm olarak kesin bir sonuca ulaşamadılar bazı bilim adamları düşünme bölmünü beynin içindeki  bir sıvıya yüklemiş olsalarda bu bazı tartışmalara yol açmış ve kesin bilgi olarak görülmemiştir
benim şahsi görüşümse beyin çok gelişmiş bir bilgisayardır ve kullanıcısı bilinç dediğimiz ruh tur beyine bir takım karar verebilme yeteneği verilmiş olsada örneğin denge refleks v.s
genel karar verme yetisi aslen ruhtadır dinsel açıdan bakacak olursak imtihan edilende zaten ruhtur ve ruh ben derken kastedilen varlıktır
önceden yüklenmiş program konusu doğrudur bir örneğide benim cocuk hastanede ağlayan başka bebek olmadığı halde üğee diye ağlayarak dünyaya gelmesi dikkatimi çekti çıkardığı sesin harf dizilimi aynen üğee şeklinde ve diğer bebeklerde aynı sesi çıkarıyor doğar doğmaz.
bu olguyu algılamak önceden yüklenmiş bir program olduğunu anlamak için deney yapmaya gerek göstermiyecek kadar kesin bir kanıt benim için
lakin önceden yüklenmiş program terimi biraz yanlış ifade gibi geldi bana
bu ifade program beyine yüklenmiş gibi algılamaya sebep oluyor
işin aslıysa beyin denen PC nin kullanıcısı olan bilincin kulanmaya geçmeden önceki alemde edindiği bilgiler olduğu. kısaca ruh daki veriler diyebiliriz.
konuya gelecek olursak
insanlık yaptığı robota kendinden bir parça üfleyebilecekmi
ki bu tanrılık isnad etmek olur ve yapılamaz
bu sebeple asla insan denebilecek robotlar yapılamıyacak
tabi insan derken ne kastettiğimize göre değişir bu iddia
günümüzde bir çok insan monoton bir hayat sürüyor ve insanlık yetilerinin bırakın tümünü küçücük bir parçasını kullanıyor oda çoğu bedensel parçalar
sürekli aynı işi yapan bir insanın düşünme yetisine ihtiyacı olmuyor önceden programlanmış gibi yeni bir düşünme ihtiyacı hissetmeden hergün aynı işleri yapıyor işte bu gibi robotlar yapılabilir. vede çokta zor değil lakin daha denge sorununu bile çözemedik.
ALLAH a (c.c) emanet olun
"BAŞARININ ORANI" Konuya Ayrılmış  "ZAMAN" "BİLGİ" "AZİM" ve "İMKAN" Kavramlarının "ETKİSİ" ile orantılıdır.

salim ALTIN

merhaba.
Biz ruh değil ama elektronik devre sıkıştırmaya kalktık zor oldu valla. 46 amper saat akü zor sığdı bide ruh için uğraşsaydık yanmıştık heralde...

Bunun adı ALİMO yani ali model atelyesi ürünü. kafasında bir kamera var. omuzlarda ise hoparlörler. ayrıca bir mikrofon var. boyun 180 derece sağa sola dönüyor. redüktörlü motor var. Göğsünde bir lcd monitör var. Kollar hareketli yukarı aşağı. 2 tane redüktörlü 12volt motor var kollarda. ayakların altında 2 tane redüktörlü motora bağlı tekerlek var. bu tekerlekler yardımı ile max.22metre dakika hızla hareket edebiliyor. yukarıda bahsettiğim şeyler uzaktan kumandalı. bir operatör uzaktan izleme ve konuşma da dahil olmak üzere sistemi yönetiyor. sistem 2 tane akü ile çalışıyor. 28Ah 12Volt ve 18 Ah 12Volt akülerle.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

kartel

salim abi ben bu robotun yapacağı işi pek kestiremedim ne iş görecek göğsündeki lcd ekrana bakacak olursak birileriyle görüntülü iletişim kurabilir diyeceğim ama bu iş için robota ihtiyaç yok kollar pek gelişmemiş şahsen daha gelişmiş hidrolik eyleyicileri olan bir çift kol takardım gelişmemiş kollarla hizmette edemez kısaca anlıyamadım abi
"BAŞARININ ORANI" Konuya Ayrılmış  "ZAMAN" "BİLGİ" "AZİM" ve "İMKAN" Kavramlarının "ETKİSİ" ile orantılıdır.

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "kartel"salim abi ben bu robotun yapacağı işi pek kestiremedim ne iş görecek  kısaca anlıyamadım abi

Kartel baştan bende anlamamıştım valla.  Bunu yaptırmak isteyenler deli filan dediydim. Hemde o halinden daha kalas bişeydi istedikleri. Tasarımı şelikkendiren heykeltraş ali oldu.
Amaaaa iş daha bitmeden apar topar o haliyle kaptıkları gibi boğaz tokluğuna çalıştırmaya götürdüler. o eller falan bir gece yarısı operasyonu ile protez olarak yapıldı. :D
O haliyle 4 günde günde 3 saat  konsamasyondan 2000 EURO kazanıyo o afet...
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

kartel

ben iyi bir mekanikçiyim çok daha gelişmişini yaparsak bi işe yararmı dersin abi malum dünya berbat bi yer kimse hak ettiğini alamıyor
:roll:

salim ALTIN

:D  :D  :D
evet kartel çok güzel bir konuya değindin. :idea:  daha gelişmişini yapalım roboyu boğaz tokluğuna çalıştıralım ve çalıştığını elinden alalım. :idea:  böylece hak ettiğimiz kadarını elde edebiliriz.
:D
Baksana 12 saat konsamasyondan 2000 euro , bilmem ama acaba beyoğlundaki konsomatrisler bile kazanamaz bu kadarını.

ground

:D

Olay işi pazarlamada.. Bu işi yaptıran adam kullanmıyor.. Pazarladığı firma kendi reklamını yapıyor..

Zaten en büyük sorun bu değilmi?

Pazarlama ve reklam olmadan ne yaparsak yapalım belli noktaları aşamayız..
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

kartel

baya dikkat çekici bir şey yapılabilirse habercilerde dahil bir çok insanın ilgisini çeker ve buda ciddi ciddi reklam sayılır ama birileri maddi anlamda ilgilenirmi bilmem
gerçi maddi ilgilendirme oranı daha çok yapılan ilgi çekici ürünün ne işe yarayacağıyla orantılı olacağı kesin
yeni bir ürün üstüne baya kafa yordum aklıma pek parlak bir fikir gelmedi ben kılı kırk yararken adamın biri plastikten basit bir vc kapağı yaptı ve millet baya ilgilendi
demek yeterli kapasiteye ulaşmamışım yorumunu çıkarıyorum kendimce
"sıkça ihtiyaç duyulan yeni bir ürün ne olabilir" diye bi başlık atsak işe yararmı acep
:roll:

ground

dostum @kartel

Alıntı yapılan: "kartel""baya dikkat çekici bir şey" yapılabilirse habercilerde dahil bir çok insanın ilgisini çeker ve buda ciddi ciddi reklam sayılır ama birileri maddi anlamda ilgilenirmi bilmem

Çok güzel söyledin..  Bu iş bir ihtisas alanı aslında.. İletişim fakülteleri var bu konuda.. Reklamcılık ve halkla ilişkiler..  ;)

Bak ders konuları..
http://www.emu.edu.tr/turkce/akademik/fakultebolumler/iletisim/halklailiskilervereklamcilik/derstanimlari.htm

Aslında bazı insanların içinde var bu iletişim ve reklamcılık.. Mesela trende giderken herkezde bi tebessüm yaratan şu işportacılar varya.. Doğaçlama yaparak çok etkin bir şekilde ürünlerini satabiliyorlar..

Alıntı yapılan: "Akşam gazetesi haberi"Dünyanın en ünlü pazarlama gurularına göre, pazar savaşlarının en vurucu gücü reklam. Kriz döneminde tanıtım kampanyalarına ara vermeden devam eden şirketler, pazarlama savaşını zaferle sonuçlandırıyor

Günümüzde büyük şirketler pazarlamada kıyasıya rekabet için savaş tekniklerini kullanır oldular. Zaten dünya devi şirketlerin üretim ve pazarlamaya ayırdığı fonların, devletlerin silahlanmaya ayırdığı bütçelerden de pek farkı kalmadı. Örneğin, içecek devlerinden 30 milyar dolarlık ciroya sahip Pepsi, 2002 yılında marka reklam ve tanıtımına 1 milyar doların üstünde fon ayırdı.
Haberin devamı

Olayı biraz abarttım mı acaba.?.  :D

3 çeşit ürün yapılır

1.si Projeye göre yapılan ; Bu ürün genelde sizden istenir.. Herhangi bir reklama ihtiyacı yoktur.. (Projeyi yaptıktan sonra başkalarıda sizden bu ürünü isterse bu 2. maddeye girer )

2.si ise Ürün bazlı ; Yapılan ürün ya belli bir kesime hitap eder.. Biz buna sipesifik ürün diyoruz..  (sürüm az olabilir) Ya da tüm herkeze hitap eder (sürümün çok olduğu)

3.sü Yaptığınız ürünün (robot vb..) Bir hizmeti ( Robot üzerinde reklam gibi) bir ürünü oluşturabilir..

Şimdi reklamcı bu robotla ne yapıyor biliyormusun? Senden proje bazlı bu ürünü alıyor.. Bunu hizmet eden bir ürüne dönüştürüyor.. Firmalara günlük kiralıyor..

Bunun gibi bir işi yapabilmek için başta dediğim gibi ya bu işi eğitimini alarak yapabilirsin.. Ya da yeteneğin varsa kısmette senden yanaysa ve en önemlisi çevrende varsa bu işi yapabilirsin..

Amma uzattın ground,  ben ürünü yaparım alan alır dersen başka tabiiii...  8)
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

ground

Ne zaman yapıyoruz "TÜRKÇE" düşünen robotu..

:?:
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

kartel

aman abey belki biraz zorlarsak ve baya bi ömür harcarsak düşünen robot yapabiliriz ama türk gibi düşünen bir robotu değil yapmak hayal etmek bile zor