Ferrit Nüve Yanlış Olan Nedir? Neyi Gözden Kaçırıyorum?

Başlatan HAKKITANIR, 22 Ağustos 2017, 18:07:05

Zoroaster

Iletken ve bobin farkli seyler.

Bobinin direnci ne kadar az ise  o kadar iyi olur. Bobin direncinin cok ama cok kucuk olmasinin hic zarari olmaz.

Mosfet iletime gecip bobine voltaj uyguladiginda akim zaten firlayamaz. Akim rampa seklinde artar. Ilk anda nano amperler falan ceker.

Seytan deliginden kacti.

HAKKITANIR

o sargı nasıl kısa devre olmadan çalışacak hala anlayamadım. kalınca iletken bakır emaye tel demetinden oluşan toplam 1 metre uzunluğundaki 10-15 sipir primer sargı.
omik direnci sıfır ölçülemiyor bile, sargıda indüktif reaktans da yok denildi. çalışma frekansı ne olursa olsun, 535 V. dc gerilim altında anahtarlamada bu sargıdan nasıl sonsuza yakın bir akım geçmeye çalışmayacak hala anlayamadım. denememi 535 V. dc gerilimin ilk önce 1/22 si olan DC 24V. ile yapsam, burdan çıkan sonuçları 535 V. dc gerilime uyarladığımızda ne olması beklenir? yalnızca akım 22 kat artar değil mi?

vardal57

Benım hesaba göre primer sıpır sayın 11 çıkıyor sen o değeri nasıl buldun anlamadım

Zoroaster

Enduktif reaktans yok denmedi. Karedalgada endüktif reaktansı tanımlayamazsın, hele hele 2*Pi*f*L bağıntısı hiç olmaz dendi.

i=integral (1/L Vdt) bağıntısı deçerli.

Bu bağıntı direnci 0 olan bobinler için gayet güzel işte.
Seytan deliginden kacti.

HAKKITANIR

535 V. nominal dc gerilimde 11 sipir bu doğru.
ileride nominal gerilimi biraz daha yükseltme durumumuz olabilir. 800 - 850V. gibi.

ayrıca bilerek normal hesabın dışında pirimer sipir sayısını arttırma ve yine normal hesaplamanın dışında nüve kesitini arttırma planlarımda var.
şimdi buralara girmeyelim iş uzar gider. daha doğrusu işin içinden çıkamayız. şimdilik primerin çekeceği akıma odaklanmak istiyorum.

şimdi ben şunu öğrenmek istiyorum.
535 V. dc yerine her şeyi aynı olan sisteme 24 V. dc versem ölçtüğüm akım değerlerini daha sonra 535 V. çalışma için 22 ile çarpmam yeterli olacak değil mi?
her şeyi yükü bile aynı olan sistem için bu durumda sadece primer akımı doğru orantılı değişecek bu doğrumu dur?

vardal57

Voltajın o seviyelere yükselirse ıyı snubber yapman lazım yoksa anatarlama olarak kullandıgın malzeme neyse dırek bum çünki trifazede ben anahtarlama yaparken 600 volt u buluyor ıgbt lerın uzerıne düşen bara gerilimimi giriş 380 iken

HAKKITANIR

modül üstüne direkt takılan snubber kondansatörü ve dc link film kapasiteleri kullanmayı planlıyoruz.
uzunca bir süre dc link nominal gerilimi 535 V. civarı çalışılır bur da sıkıntı yok da.
anahtarlama esnasında tahminimce bizimde dc link gerilimi DC 600 V. geçmez herhalde.
her eleman ve bara dahil 50-60 nH. civarı bir indüktans var. sistemde.
giriş AC 380 V. geçmeyecek önlemlerimiz de olacak.

son iki mesajda öğrenmek istediğime henüz ulaşamadım. denemelerde göreceğiz galiba bu akım olayını. gerili 24 V. tan arttırarak.

vardal57

o snubber kondansatörler pek işe yaramıyor diyebilirim kendın snubber yapmanı öneriririm anca voltajı düşürüyor boştayken o kadar E-C arası R/C/d yap

HAKKITANIR

yapmaya ne lüzum var. hazır yapılmışları var.
gerekeceğini sanmıyorum ama illa gerekirse o zaman r/c/d snubber modülünü de alırız.
diğer snubber kondansatörü de devrede kalacaktır. aslında bu aynı zamanda dc link düşük değerli film kapasitesi de oluyor.
ana kapasiteye yardımcı paralel yani.

aklıma takılan bir yerde her bir anahtarlama elemanına paralel kapasite kullanacak mıyız.

vardal57

Hazır yapılmışını nerden buluyorsun ? bende tedarik edeyim

HAKKITANIR

henüz RCD snubber kapasitörü almışlığım yok. bir ara arama motoru aracılığıyla incelemiştim.
HK Film Snubber Kapasitor, Cornell Dublier Kapasitor Gibi Firmalarda ve değişik görsellerde ürünler gözüküyordu.
Bunlar alınamıyor mu yoksa? Çünkü biz almaya kalkmadık.

sizin devrenizde anladığım kadarı ile yalnız C snubber iş görmeyip, RCD snubber kesin gerekiyor.
devrenizi bilmiyorum ama, bu durumda bara indüktansınız yüksek olsa gerek diye düşünüyorum, dc link kapasitelerinizde seri paralel bağlı elektrolitik kondansatörlerden oluşuyor ve boşaltma dirençleri de olabilir.
ve köprü diod kondansatör ve anahtarlama elemanlarının arası açık da olabilir belki.

Biz en az 50-100 A. civarı Akımı 400 kHz. de Full H Köprü ile anahtarlamayı planlıyoruz. Zamanla Anahtarlama Akımını ZVS kontrol ile Arttırma ve dc link gerilimini de arttırma Planlarımızda var.
Bu Tür Bir Devrede Direnç Diyot İşin İçine Sokulmuyor Araştırmalarımdan Anladığım Kadarıyla. Elektrolitik tip kondansatör ve dirençleride kullanılmıyor.
Köprü diod anahtarlama modülleri ve üzerinde dc link kapasiteleri ile C snubber kapasiteleri hepsi iç içe bir karış alanda modüllerin üzerinde iş bitiriliyor. Alternatifsiz bir çözüm olarak görünüyor.
Gerilim sıçrayacak alan ve indüktans bulamıyor anladığım kadarıyla. bu tür bir bağlantı sisteminde RCD snubbere yer bile kalmıyor istesekde takamıyoruz. yer olsa dc link kapasitesini 25-50 A. daha arttıracağım.