Taş motoru dönüş yönü

Başlatan cevat1, 29 Ağustos 2017, 22:11:10

cevat1

Arkadaşlar merhaba,

Bugün BİM 'e Taş motoru gelmiş merak edip bir tane aldım. Ufak tefek işlerde kullanırım diye... Fiyat uygun 69.90 TL:

Motoru çalıştırınca dönüş yönü aşağı yönde, Netten bıçak bileme videolarını seyrettiğimde motorların dönüş yönü yukarı doğru.
Acaba ters bir bağlantı mı var diye kataloğu okuduğumda; Taş motorun, bilenecek malzemeden veya kopan taş parçalarının yaralanmaya sebep olmaması için, aşağı yönde çalışması gerektiği yönünde bilgi var.
Bıçak bilemede yukarı yön daha pratik gibi. Ancak diğer malzemelerde tornavida ucu düzeltme gibi, alet-edavat şekillendirme de, aşağı yön daha kullanışlı...

Taş motoru kullananlardan, pratik kullanım için,  yorum almak isterim. Teşekkürler

sezgin05

Gördüğüm ve kullandığım  taşlama makinelerinin tamamı aşağı  doğru çalışır. Çalışma güvenliği açısından da doğrusu budur. Bu arada bıçak bilemek için ispirale takılan zımpara kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.

cevat1

Taşın yerine spiral zımpara takılması ilginç geldi. Daha iyi anlaşılması için, video-resim var mı?

Taşın kapalı ortamlarda uzun süre kullanılmasının(Akciğerler üzerinde olumsuz etkileri varmış) sakıncalı olduğu belirtiliyor.

Zoroaster

Taş yönü ters olsa bile taş elinizdeki nesneyi kapıp fırlatmaya kalktığında size doğru fırlatmayacak şekilde olmalıdır.  Buda demektir ki taş yönünü ters çevirseniz bile taşlanan malzemenin dayanağını aşağıdan söküp üst tarafa takmanız gerekecek. (Modifiye etmek gerekir)

Hiç gerek yok makinenizin mevcut dönüş yönüyle de  bıçağınızı sorunsuz bileyebilirsiniz.
Seytan deliginden kacti.

Erol YILMAZ

Arkadaşlar hareketli mekanizmalara karşı çok dikkatli olalım...

O hareketin neler yapabilecegini ön görelim    lütfen.

cevat1

Yanıtlar ve  uyarılar için teşekkür ederim.

muhendisbey

Spiral kullanmaya korktuğum aletlerden bir tanesi. Özellikle sanayide hep korumasız kullanılırken gördüm. Aslında ihtiyacım olan bir alet ancak almaya da kullanmaya da korkuyorum. Hele de alttaki videoyu izledikten sonra.

Demek istediğim şu ki eğer güvenli çalışması için bir şey belirlenmişse öyle de kullanılmalı. Yapacağınız herhangi bir şey, alacağınız verim hayatınızdan önemli değil.

https://www.youtube.com/watch?v=q3Y-zQ67y3k
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

cevat1

Spiralin koruması olmalı. Koruyucu gözlük kullanılmalı. Kesme ve zımparalama işlemi vücuda ve yüze karşı yapilmamalı...

Gerekli emniyet tedbirlerini alarak kullanmalıyız.
Teşekkürler muhendisbey

mg1980

Üzerinizdeki giysinin taşa dolanacak bollukta kol v.b. kısımlarının olmamasına da dikkat edilmeli..

kamilsorhan

Bir uyarı da ben'den.Spiral ile çalışırken kesme diski ile taşlama yapmayın.Kesme işlemi yaparken kesme diski, taşlama işlemi yaparken de taşlama diskini kullanın.

Andromeda

Taş motorunu koruması ile kullananı şantiyede olsun,sokakta olsun tektük görmüşümdür..özellikle kaldırımda çalışan usta görürsem ya yolumu değiştiririm yada biraz beklerim..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

muhendisbey

Spiral koruması için bana dedikleri kesecekleri yeri göremiyorlarmış. Dünyan kararabilir be adam!
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

mistek

Bu korku sadece bende var sanıyordum. Yalnız değilmişim. Bir yakınımın yüzüne fırladı kırılan parça. Halen daha korumasız kullanıyor.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

ipek

buna benzer 22 bin devirli bir taşta ben almıştım,tozları saçıma başıma atıyordu,birde sağ taraftaki somun hep gevşiyordu,korktuğum için oraya kontra somun atmıştım,elektrik Müh bir arkadaşa danıştım,abi çok kolay üretim hatasıtır o ,aç içini kondansatörü bul ucunu  diğer yöne ters bağla düzelir dedi aynende öyle oldu,şimdi daha emniyetli....

baran123

Küçükken bir yaz tatilin de nalburda çalışıyordum bunu kullanmayı öğrettiler.
Koruma parçası takılı değildi buna gerek yok mu dediğimde "yok bizim makine sağlam" sağlam dediler.
Boş oturduğum bir vakit uğraşıp taktım.
Ertesi gün su borusu kesen diğer eleman makine ile geldi "taş patladı" dedi.
Aklım hayalim gitti korkudan.
Koruma kısmı takıldığı için hiç bir parça gelmemiş ona fakat parçalar sadece dikey değil etrafa da fırlamış.
Olayın ciddiyetini kum çuvallarından gördüm bir kaç tanesi delinmiş kum dökülmüştü her yere