Trafo çıkışından Şebeke Gerilimini Ölçme

Başlatan Mucit23, 27 Eylül 2017, 16:06:24

Mucit23

İlk Çizdiğim şemayı biraz düzenledim bu şekilde daha basit oldu ama yine simetrik kaynağa ihtiyacım var. Sizin yönteminizi anlayamadım. Ufak bir transformatör olduğunu düşünelim. Nötr'e ofset ekleme olayını nasıl yaptınız. Kafamda canlanmadı, Çizmeniz mümkünmü?

F493

kantirici

Trafo ile ölçüm bir miktar hatalı olacaktır. Tabi bu hata yapılan işe göre önemli olmayabilir.

Eğer biraz bütçe varsa LEM module kullanmak en iyisi.

Direk şebekeyi bağlayıp çıkışında bir tepe değer sezici ile hassas ölçüm yapabilirsiniz.

http://www.lem.com/docs/products/lv_25-p.pdf

F493

Sizin oneriniz
Alıntı yapılan: kantirici - 28 Eylül 2017, 10:34:41
Trafo ile ölçüm bir miktar hatalı olacaktır. Tabi bu hata yapılan işe göre önemli olmayabilir.

Eğer biraz bütçe varsa LEM module kullanmak en iyisi.

Direk şebekeyi bağlayıp çıkışında bir tepe değer sezici ile hassas ölçüm yapabilirsiniz.

http://www.lem.com/docs/products/lv_25-p.pdf

Sizin öneriniz daha ziyade response time ile ilgili , eğer kontrol yapılacaksa ve izolasyon gerekirse önemli ancak gerilim ölçümü için pahalı bir çözüm olabilir.

ÜC

lem modülünü biraz anlatabilirmisiniz?

Takipteyim..

sayangku

akım sensörü modülü diye arastırın
Lem LT 80-P, 80A Akım Sensörü, Modülü

foseydon

girişten örnek alarak, yukarda şemasını verdiğim devre ile yapabilirsiniz.

trafo çıkışından ölçüm almakta ısrarcı iseniz, köprü diyot ile doğrulttuktan sonra gerilim bölücü ile bölerek ölçebilirsiniz.

kantirici

LEM modülün en büyük farkı hall-effect prensibine göre çalışması. Dolayısıyla trafodan kaynaklanan response time ve kayıplardan etkilenmiyor.

Modüle direk AC gerilim bir direnç üzerinden veriliyor. Çıkışında ise bu AC gerilimin genliği düşürülmüş olarak alınıyor. Modülün beslemesi simetrik. Bu noktadan sonra opamp ile istenen işlemden sonra bir mcu ile işlenebilir.

Klein

Lem akım transduseri ile  biraz zor. Fiyatı makul olanlar 20-30A civarında.  Üzerinden küçük akım geçirirseniz çıkışınız ziyadesiyle küçülecek, transduser toleransları işin içine girecek ve muhtemelen tekrarlanabilirliği düşük olacak.  Yüksek akım geçirirseniz bu sefer de yükünüz ısınacak yine sonuç hüsran. Küçük akımlı transduserleri var fakat fiyatları yüksek.
0.5VA trafoları hiç düşünmeyin bile. Çıkış sinyali girişle aynı değil. ( faz farkından bahsetmiyorum. Sinyalin şekli bozuk).  2.7VA trafolar uygun. Çok fazla sıcaklık değişimi olmazsa pek sorun çıkarmaz.
@kantirci'nin önerdiği gerilim transduserinin fiyatı  size uyarsa iyi bir çözüm olabilir.

Mucit23

Alıntı yapılan: foseydon - 28 Eylül 2017, 15:04:31

girişten örnek alarak, yukarda şemasını verdiğim devre ile yapabilirsiniz.

trafo çıkışından ölçüm almakta ısrarcı iseniz, köprü diyot ile doğrulttuktan sonra gerilim bölücü ile bölerek ölçebilirsiniz.

Simülasyonda gayet iyi çalışıyor. Bir kaç tane panel tipi voltmetre inceledim hepsi benzer şekilde ölçüm almış. Ama genelinde faz ile notr yer değiştirince yanlış çalışıyor. Gerçekte denemedim ama simulasyondan bu sonucu aldım. Bu devrede de benzer bir durum var.

Maxim

Erol YILMAZ

Difference amplifier, giriş voltajının yüksek olduğu durumlar için doğru bir seçenek diye yazmış "Analog Devices"...

GreeN

Soyle guzel birsey buldum , kaba bir hesapla 310.25 volt tepe degeri hesapladim. (311*sin(w*t))

v' ortalama deger .
Terörü Lanetliyoruz.