Balastın yaydığı parazit triyağı kısa süreli iletime geçiriyor

Başlatan krian, 27 Ekim 2017, 17:18:43

krian

Merhaba, balastlı florasan lamba kapanırken  triyak çıkışındaki 40w lık lamba göz kırpıyor.  Devre şemasına ek olarak A1-G arası 100R  var.  Harmoniği çıktığı yerde söndürme imkanım yok.  220V AC girişte   sigorta- VDR -2x22 mH Bobin-100N 400V-GDT var. 

Deneme amaçlı, MOC3021 bağlantısını triyaktan ayırdım ve bt136 da sadece A1-G arası 100R varken göz kırpma devam ediyor. Bu göz kırmadan devreye ekleyebileceğim elemanlar ile kurtulma durumum var mı?

Zoroaster

Enduktif yukler icin baglayin dedigi snubber devresini ekle. Ise yaramazsa 0.01 uF degerini artir.

Seytan deliginden kacti.

krian

Snubber  bağlı. Kondansatör elimde max 150n vardı. 3 adet paralel bağladım. Kırpma süresi bir miktar azaldı ama devam ediyor.

OptimusPrime

100R oldukca dusuk bir deger. optuyu cikartip A1-G yi kisa devre yaparsan da aynisini yapiyor mu?
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

foseydon

Tek başına kapasitörü artırmak yeterli mi? Sonuçta kapasitörler biriken enerjiyi yüke geçmeden direnç üstünde öldürmek isteniyor. Bu durumda tek başına kapasiteyi artırmak yetmez sanırım.

krian

Elimde bulunan BT136-600, BT139-600  triyaklar ile aynı problem devam etti. BTA41-700 ile denediğimde snubber bile bağlı değilken istenmeyen tetikleme yok. Sonuç, işe uygun triyak seçerken sadece fiyat ve akıma bakmak yeterli değilmiş. Şuan datasheetleri karşılaştırıyorum,  işime uygun düşük akımlı bir triyak tespit etmek için. İlginiz için teşekkürler.

Zoroaster

Senin başına gelen olay dv/dt tetiklemesi. dv/dt si yüksek triac secersen bu problem azalır.
Seytan deliginden kacti.

OptimusPrime

dv/dt derdi. Aynı triac ile devam edip girişteki Bobini kaldirirsanda sorunsuz çalışır diye düşünüyorum. Aslında snubberinda işe yaramasi gerekiyordu.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||